1. YAZARLAR

  2. İsa Altun

  3. SİBER DOLANDIRICILAR PUSUDA -2-
İsa Altun

İsa Altun

Yazarın Tüm Yazıları >

SİBER DOLANDIRICILAR PUSUDA -2-

A+A-

Dolandırıcıların Kullandığı 6 Yönteme Karşı 7 Öneri

Siber dolandırıcılar, Efsane Cuma adı altında tüketicilerin verilerini ‘indirim fırsatları’ sunarak ele geçirmeye çalışıyor olabilir. Bu konuda WatchGuard Tehdit Laboratuvarının kullanıcılara önerdiği önlemleri dikkate almak en doğru davranış olacaktır. WatchGuard, 6 siber dolandırıcılık yönteminden kurtulmak için alabileceğiniz 7 önlemi şu şekilde sıralıyor:

1. Şüpheli bağlantılara dikkat edin. Tek seferlik bir e-postada size güvensizlik yaratan bir bağlantı gönderilirse veya yönlendirilirseniz, tıklamadan önce her zaman bağlantıyı kontrol edin. Bilgisayar üzerinde bunu farenizi bağlantının üzerine getirerek yönlendirdiği URL'ye ön izleme yapabilir ve bağlantının gerçek olup olmadığından emin olabilirsiniz. Bilgisayarlarda uygulanabilen önlemlerin bir benzerini de kişisel telefonlarınız için alabilirsiniz. Tüm bu önlemleri alabilmek için öncelikle telefonunuzun ön izleme seçeneğinin etkin olduğundan emin olun, aksi takdirde siz istemeden önce bağlantıyı ziyaret edecektir. Bu nedenle mesajdaki bağlantıya tıklamaya çalışmayın. E-ticaret sitesini manuel olarak ziyaret edin.

2. Alternatif çevrimiçi ödeme yöntemleri kullanın. Online alışveriş yapmak için normal kredi veya banka kartınızı kullanmayın. Bu bilgileri yanlışlıkla şüpheli bir yere girerseniz, arkasındaki siber dolandırıcı beklediğinizden daha fazlasını elde edebilir. Birçok online ödeme yöntemi tüketicilerin gerçek finansal hesap bilgilerini çevrimiçi ödemelerden soyutlayarak alıcılar ve satıcılar arasında güvenli işlemler yapılmasını sağlıyor. Çevrim içi alışveriş yapmak için sanal kart kullanmanız en doğrusu olacaktır.

3. Yalnızca güvenli web sitelerinden alışveriş yapın. Web tarayıcınızın sol üst köşesindeki kilide dikkat edin. Bu, o web sitesine giden ve web sitesinden gelen tüm işlemlerinizin şifrelenmiş olduğu anlamına geliyor. Bu kilide sahip olmayan hiçbir siteye ödeme yapmayın. Bununla birlikte, suçluların da güvenli web sayfaları oluşturabileceğini bilin. Bu nedenle, kilidi meşru bir sitenin garantisi olarak görmek yerine yalnızca işlem yapmamanız gereken siteleri tespit etmek için kullanın. 

4. Parola yöneticileri kullanın. Bu tip alışveriş dolandırıcılıklarının çoğu hala kullanıcıların giriş bilgilerini çalmaya çalışıyor olabilir. Bir parola yöneticisi kullanırsanız, tüm hesaplarınız için aynı parola kullanılmadığından kimlik bilgilerinin çalınması daha da zorlaşır. Bir siteden kimlik bilgileriniz çalındığında, bunu çok daha hızlı bir şekilde kolayca güncelleyebilirsiniz. 

5. Çok faktörlü veya iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirin. Kimlik bilgisi hırsızlığından bahsederken, MFA buna karşı korunmanın en iyi yolunu sunarak bir siber dolandırıcı şifrenizi ele geçirse bile sizi kurtarıyor. Tüm e-ticaret siteleri MFA'yı desteklemez ancak popüler alışveriş siteleri destekliyor. Site, 2FA veya MFA'yı destekliyorsa kesinlikle açmalı ve ileride kullanmaya devam etmelisiniz. 

6. Kötü amaçlı reklamlara dikkat edin. Kırılması daha zor bir siber dolandırıcılık yöntemi de kötü amaçlı reklamcılık olarak göze çarpıyor. Bu, bir saldırganın insanları kötü niyetli veya dolandırma şüphesi olan bağlantılara çekmek için tamamen yasal reklam hizmetlerinden yararlanması olarak tanımlanıyor. Bazen popüler ürün arama terimleri için ilk on sonuç, sizi dolandırmaya veya cihazınıza kötü amaçlı yazılım yüklemeye çalışabilecek sitelere yönlendiren kötü amaçlı reklam verenler tarafından oluşturabilir. Kısacası, tuhaf reklamlara şüpheyle yaklaşın ve tanıdığınız satıcıları tercih etmeye çalışın. İyi bilinen bir ürün için aşırı hesaplı bir fırsat gibi görünen bir şey görürseniz, doğrulamak için gerçek satıcının ürün sayfasını kontrol edin.

7. Abartılı fırsatlar sunanlara itibar etmeyin. Eğer bir web sitesinden telefonunuza ya da e-posta kutunuza ‘mümkün olamayacak kadar iyi’ bir teklif iletisi düşerse buna itibar etmeyin. Bu bir dolandırıcılık olabilir. Gönderilen iletideki teklife tıklamayın ve bundan kaçının.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.