1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Seyahat Acentalarının Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan talepleri var
Seyahat Acentalarının Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan talepleri var

Seyahat Acentalarının Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan talepleri var

Koronavirüsten en çok etkilenen sektörlerin başında gelen Seyahat Acentaları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan bazı taleplerde bulundu.

A+A-

Seyahat Acenteleri Dayanışma Platformu tarafından yapılan basın duyurusunda bu talepler arasında Turizm sektörüne 1 yıl geri ödemesiz 36 aylık KGF destekli ciro ile doğru orantılı kredi olanağının sağlanması, 2020 yılının SGK ve Stopaj ödemelerinden muaf tutularak bu yıla özel kredi taleplerinde sicil affının getirilmesi ve kriter olarak istenmemesi, Kısa Çalışma Ödeneği Uygulamasının, turizm işletmecileri için 3 ay daha uzatılması gibi maddeler var.

whatsapp-image-2020-06-30-at-15.04.11-(1).jpeg

VİRÜS, TÜM DENGELERİ BOZDU

Seyahat Acenteleri Dayanışma Platformu tarafından yapılan açıklamada, ülkemizi ve dünyamızı etkisi altına alan Coronavirüs/Covid-19'un tüm dengeleri bozduğu ve normal olan her şeyin yeni normale evrildiği bir dönemi yaşadığımız belirtilerek şu ifadelere yer verildi:” Dünya Sağlık Örgütü'nün virüsün yayılması ile bütün dünyada süreci “Pandemi” olarak ilan etmesiyle, Ülkemiz ve dünya da ekonomik, sosyal ve güncel hayatları durma noktasına gelmiş, dünyamız acı kayıplar yaşamıştır. Öncelik her zaman Sağlık ve yaşam, bu süreçte sağlığımız için fedakarca çalışan sağlık ordularına şükranlarımızı sunuyor, yaşamını yitirenlere rahmet hastalarımıza şifa diliyoruz. Dünyamızı saran Covid-19 virüsünden ülkemiz ve dünyanın bir an önce kurtulmasını umut ediyor, üzerimize düşen görevi yaparak tedbirlere harfiyen uyarak bu sürecin bir an önce sonlanması diliyoruz.

whatsapp-image-2020-06-30-at-15.04.10-(1).jpeg

EN BÜYÜK DARBEYİ SEYAHAT ACENTALARI ALDI

Bu süreçte en büyük darbeyi seyahat acentaları aldı. Bizler iş-kazanç anlamında en büyük darbeyle karşılaşan turizm sektörünün lokomotifi olan Seyahat Acenteleriyiz. Ülkemizin 2023 Sektör hedefi olan 100 milyon turist ve 100 milyar dolar gelir getirmek için 48 yıldır mücadele eden topluluk olarak, Covid-19 Salgını sürecinde hedefimizden kopmadan yolumuza devam edebilmenin mücadelesini vermekteyiz. Covid-19 Salgını sürecinde Turizm Sektörü haricinde hiçbir sektörde yüzde 99 kayıp yaşanmamıştır. yüzde 1 ile yola devam etmemiz imkansız boyuttadır. Gelirimiz yüzde 99 azalırken giderimiz aynı oranda devam etmektedir. Hiç bir acentemiz yetişmiş çalışanlarını kaybetmek istememektedir. 1980’lerde başlayan turizm kalkınma hamlesinin devamı için Seyahat Acentelerinin yaşaması nefes alması gerekmektedir.

whatsapp-image-2020-06-30-at-15.04.10.jpeg

SORUNLARIMIZ BÜYÜDÜ

Yaşanan sürecin daha ne kadar devam edeceği hususunda hiç kimsenin öngörüsünün olmadığı gerçeği ile beraber giderleri karşılayamadığımız ve nefes alamadığımız bir sürece sürüklenmiş durumdayız. Sektörde yıllardır çözemediğimiz birçok sorunumuz bulunmaktadır ancak artık bu sorunlara en büyüğü eklenmiş durumda; Hayatta kalma nefes alabilme mücadelesi. Biz seyahat acenteleri 1618 sayılı yasa gereği birliğimiz olan Türsab'a kayıtlı yaklaşık 12 bin işletmeden oluşuyoruz. İstihdamı ile minimum yüz bin kişinin destek verdiği sektör paydaşları ile bir milyon kişiye istihdam sağlamaktadır. Maalesef bu zorlu süreçte birliğimizin bu sorunlarımıza duyarsız kalması, hükümet ve bakanlıklar nezdinde gerekli desteklerin talebinde etkisiz ve gönülsüz kalması sonucu, sorunlarımızı ilgili mercilere aktarma, sesimizi duyurma, taleplerimizi iletme noktasında üyeler olarak bir araya gelme gereğini zaruri kılmıştır. Seyahat Acentalarımızın seslerini yetkililere duyurması sektörün bir kaç Seyahat Acentadan oluşmadığının doğru olarak anlatılması için tarafsız bir platform ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Bu zorlu süreçte birlik ve beraberlik ile sorunlarımızın çözülmesini istemekteyiz.” 

BİRLİKTE HAREKET ETMELİYİZ

Turizm bakanlığımızın ve hükümetimizin bu süreçte sektöre destek amaçlı çıkardığı çeşitli ekonomik destek paketleri üç aylık süreci atlatmamıza destek oldu. Ancak salgının Sektörümüzde açtığı yaranın üç ayda iyileşmesi beklenemez. Üzerine yıllardır çalışılan Turizm sektörü planlarının devam etmesi için lokomotif görevi yapan Seyahat Acentaları Sektör yetkilileri, bankalar ve büyük yatırımcılar tarafından hak ettiği değer ve önemden uzak kalmış durumda. Bu algının değişmesi ve sektörün pazarlama ve satış ayağı olan Seyahat Acentalarının gerçek değerlerinin anlaşılması için birlikte hareket etmeliyiz. Bizler turistlerle, otelleri, müzeleri, restoranları - yolcularla-uçak şirketlerini - şirketlerle toplantı salonlarını birbirine bağlayan zincirin altın halkasıyız. Ülkemize turist getirmek için yurt dışında kapı kapı dolaşan, sektöre yeni destinasyon kazandırmak için didinen, turizm ile ilgili iş üreten ürettiği işlerden gelir sağlayan işletmeleriz.”

 Seyahat Acenteleri Dayanışma Platformu, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan”dan Taleplerini şöyle sıraladı: 

1. Turizm sektörüne 1 yıl geri ödemesiz 36 aylık KGF destekli ciro ile doğru orantılı kredi olanağının sağlanması.

2. 2020 yılının SGK ve Stopaj ödemelerinden muaf tutularak bu yıla özel kredi taleplerinde sicil affının getirilmesi ve kriter olarak istenmemesi.

3. Kısa Çalışma Ödeneği Uygulamasının, turizm işletmecileri için 3 ay daha uzatılması

4. Uçak bileti satan Seyahat acentalarının geçmiş dönemden günümüze devam etmekte olan servis ücreti bedelinin günümüz koşullarına göre güncellenmesi, Tüm havayollarının internet satış kanallarıyla fiyatların eşitlenmesi ve Havayolları tarafından uygulanan tüm kampanyalardan Seyahat Acentalarının da faydalanmasının sağlanması.

5. Başta İstanbul Yeni Havalimanı yolunda olmak üzere çok geç gönderilmiş olan EDS cezalarının, 31 Aralık 2019 tarihine kadar kesilmiş olan Turizm taşımacılarına ait araç statüsününde göz önüne alınarak iptalinin sağlanması.

6. Seyahat acentalarına yeterli alana sahip olması kaydı ile home office hakkının sürekli tanınmasının sağlanması. Home ofis hakkının yanı sıra aynı ofiste birkaç acentanın faaliyetinin birlikte sürdürebilmesine olanak tanınması.

7. Seyahat acentalarının, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan alınan belgenin transfer hizmetlerinde yeterli olmasının sağlanması. Özmal araçlarla herhangi bir belgeye ihtiyaç olmadan (D-2 ve yol belgesi gibi) çalışma imkanı sağlanması.

8. İstanbul Yeni Havalimanında acentaların kendi misafirlerini İGA ‘ya hiçbir ücret ödemeden kendi personeliyle(tüm evraklar eksiksiz olmak kaydı ile) karşılama yapabilmesinin sağlanması.

9. 1 - 3 Kasım 2017 tarihinde Ankara da yapılan 3.Turizm Şurasında 13 komisyonun Bakanlık nezdinde hazırladığı raporun kanunlaşması.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.