1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Severoğlu da, fuarın müze olmasını istiyor
Severoğlu da, fuarın müze olmasını istiyor

Severoğlu da, fuarın müze olmasını istiyor

Turizm Derneği Başkanı Sıtkı Severoğlu, fonksiyonunu yitirmiş fuar alanının Gaziantep'e yaraşır bir müzeye dönüştürülmesi gerektiğini söyledi....

A+A-

Turizm Derneği Başkanı Sıtkı Severoğlu, fonksiyonunu yitirmiş fuar alanının Gaziantep'e yaraşır bir müzeye dönüştürülmesi gerektiğini söyledi. "Gaziantep Arkeoloji Müzesinde sergilenen eserlerin dört katı kadar mozaik var" diyen Severoğlu, "Bunların yanı sıra birçok arkeolojik buluntular var. Bunlar, depolarda bekletiliyor. Kentimize ve mozaiklerimize yakışır bir müzeye ihtiyacımız var. Fuar alanına bir kültürel işlev yüklenerek, kamu yararına kullanılacak bir yer haline getirilmeli" şeklinde konuştu.

15-22 Nisan tarihlerinin Turizm Haftası olarak kutlandığını anımsatan Sıtkı Severoğlu, İstasyon Caddesi'ndeki fuar alanının müzeye dönüştürülmesini, toplam 44 bin metrekarelik bu fuar alanının boş durduğunu, Büyükşehir Belediyesinin burayı satmayı planladığını savundu.

DÜNYA'DA KÜLTÜR TURİZMİ GELİŞİYOR

Severoğlu, kültür turizminin canlandırılmasının Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin ekonomik kalkınmasını sağlayacağını belirterek, ''Turizm teşviki verilirse, bölgeye gelen turist sayısı rahatlıkla 3-4 milyona, turizm geliri de en az 3-4 milyar dolara çıkabilir'' dedi. Severoğlu, Gaziantep'te 15-20 yıl önce ''turizm'' kelimesinin fazla şey ifade etmediğini, turizmin sadece eğlence olarak algılandığını belirterek, ama dünyada kültür turizminin geliştiğini ve bunun Gaziantep'e de yansıdığını söyledi.

İŞSİZLİK SÖZ KONUSU

Sıtkı Severoğlu, kültür turizmini harekete geçirmek için yeterli tanıtım yapıldığını ifade ederek, "'Gaziantep sanayide teşvik alamadı. Önümüzdeki günlerde işsizlik tehlikesi söz konusu. Bunun önüne geçebilmek için bölgesel turizm teşviki verilebilir. Türkiye'de 1980'li yıllarda '1 milyon turist, 1 milyar dolar turizm geliri'' hedefi doğrultusunda, Akdeniz bölgesi, Ege bölgesi ile İstanbul gibi bazı yerlere turizm teşvikleri verildi. Turizm teşvikleri o dönemde pek çok insan tarafından tenkit edildi. Ama bugün, 2020-2025 yıllarında, 65 milyar turizm geliri ve 50 milyon turist hedefinden bahsediyoruz. Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ne gelen turist sayısı şu anda 100 binler civarında. Bölgesel bir turizm teşviki verilirse, rahatlıkla turist sayısı 3-4 milyona, turizm geliri en az 3-4 milyar dolara çıkar. Teşvikler ve kültür turizminin canlanmasıyla özellikle gençler ve kadınlar iş bulacaktır. Bölgesel kalkınma sağlanacaktır" dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.