Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

SESSİZ KALMADI

A+A-

Biliyorsunuz seçimden sonra şehrimizde Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey ile ilgili çeşitli iddialar ve spekülasyon yarışı yapılıyor. Geçen hafta yazmış ve Güzelbeyin bu söylentilere sessiz kalmamasını söylemiştim. Çünkü sessiz kalması halinde bu iddiaların herkesin kafasında soru işaretleri bırakacağını dile getirmiştim.. İsterseniz hatırlatma amaçlı olarak geçen hafta bu konuyla ilgili yazdığım çağrıya göz geçirelim, daha sonra Güzelbeyin gönderdiği açıklamayı okuyalım..

ASIM GÜZELBEY KONUŞMALI

Şunu net şekilde ifade etmeliyim.. AK Parti Gaziantepte CHPden belediyeyi aldıktan sonra bile, Celal Doğan hakkında bu kadar konuşmamış, yıpratıcı eylemlerde bulunmamıştı.. Sadece Asım Güzelbey ilk senesinde Celal Doğandan kalan borç konusunu gündeme getirmişti.. Ama şimdi inanılmaz şeyler duyuyoruz.. Fatma Şahin ile birlikte büyükşehir sanki muhalefet partisinden alınan bir belediye gibi.. Şu ana kadar yapılan idari yönlü uygulamalar bazı kesimlerce haklı görülse de, genelde hoş karşılamadığımız davranışların ötesine geçen şeyler yaşanıyor maalesef.. Yani parasal konular.. çok çok ciddi iddialar.. Hele biri var ki, yenilir yutulur gibi değil.. Tramvay alımında 2,5 milyon Euroluk usulsüzlük iddiası.. Buna karşılık Asım Güzelbeyin susması.. Ve susarak adeta bu iddiaları kabul ediyor algısını oluşturması.. Bilemiyorum ama, eğer bu konuda çıkıp konuşmaz ve gerçekleri söylemez ise, Asım Güzelbey imzalı tüm hizmetlerin, insanların kafasında soru işaretleri oluşturacağını bilmesi gerekir.. Konuşun Asım bey.. Suskun kalmak kabul etmek anlamına gelir… 2 Haziran 2014 Pazartesi

HODRİ MEYDAN DİYOR Aslında bu yazıdan sonra çok kişi tarafından arandım.. Arayanların hepsi de Asım Güzelbeyin sessiz kalmaması gerektiğini söylüyordu. Hatta yakın çevresinden birisi bu rakamların çok yanlış olduğunu belirterek, bu işte bir hata veya kasıt var. Kaldı ki, bazı yerel gazetelerde çıkan haberlerin bizzat mevcut büyükşehir belediye başkanı tarafından yalanmayışı da düşündürücü. Hadi onları bırakın sizin bu çağrınıza açıklama getirmeliydi. Doğru veya yanlış. Ses çıkarılmadığına göre demek ki, o haberlerin kaynağı bellidemişti.. Yukarıdaki yazıdan sonra 1 hafta geçti ve ben artık Asım Güzelbeyden umut kesmiş ve yazıma yanıt vermedi demiştim. Dün öğle saatlerinde mailime Güzelbeyin açıklaması düştü. Doğrusu çok şaşırdım önce. Ama yazdıklarını okuyunca şaşkınlığım bin kat arttı.. Çünkü Asım Güzelbey dosdoğru hodri meydan diyor, iddiaları ortaya atanları ispata çağırıyor, hatta bununla kalmayıp yargıya başvurmalarını istiyor, yoksa kendisinin başvuracağının sinyallerini veriyordu..Neyse lafı fazla uzatmıyor ve eski Gaziantep Büyükşehir belediye Başkanı Asım Güzelbeyin dün gönderdiği maili sizinle paylaşıyorum..

(Kıymetli Dostum Ökkeş Bey İyi Günler) Güzelbey bu iddialara cevap vermeli baslıklı yazınızı yeni okudum. Sizinle daha once de konuştugum gibi , 30 Mart itibariyle Siyaseti bıraktım. Kendi Hayat planımı uyguluyorum. Cep Telefonu kullanmıyorum. TV nadiren seyrediyorum. Bulunduğum yerlerde zaten Gazete okuma imkanım yok. Soma faciasını bile 2 gün sonra duydum. Yazınızı 2 defa okumama ragmen buharlaştıgından bahsedilen 2,5 milyon euronun ne olduğunu anlayamadım. Bunu çıkıp yetkili birisi mi soyledi ? Yoksa kendilerine yakın Gazetelere el altından Dedikodu tarzı haber mi yazdırdılar? Ben yazınızdan, kimin tarafından bu iddianın ortaya atıldıgını anlayamadım. Belki başka yerde yazmış olabilirsiniz ancak okuma imkanım olmadı. Bunu öğrenmek isterim. Ancak o zaman cevap veririm. Eğer zaman zaman siyasette rastladıgımız tarzda, imzasız mektup veya şöyle söyleniyor, iddia ediliyor tarzı; uydurma haberlerse, bunlara cevap vermemi kimse benden beklemesin Eğer iddia sahibi bunu Savcılığa intikal ettirmediyse o da suca ortak olmuş demektir. Çıksın açıklasın ama yalan ve iftira ise, yargıda sonucuna da katlansın.

BELEDİYEDEN SADECE ŞAPKAMI ALDIM ÇIKTIM

Kıymetli Dostum. Belediyeden sadece şapkamı alıp çıktım. Bir tek evrak almadım. Herşey ellerinde. Neden buharlaştığını iddia ettikleri 2,5 milyon için , Savcılığa başvurmayıp da Bu yollara tevessül ediliyor anlayamadım. Belediyeden ayrılmadan, Hem iç Denetçilere, hemde Dış Denetçilere Denetim yaptırıp kayıt altına aldım. Bütün bunlara rağmen bir hata varsa, sorumlusu hesabını versin. Tramvay alımı ile ilgili, ne oldugunu anlayamadığım soruya cevabı,benden once Settar Çanlıoglunun vermesi lazım. Çünkü kendisi Teknik Eleman olarak, benimle beraberRouana gitti. Ben Rouan da toplantının sadece ilk bölümüne katıldım. Firma ile birebirgörüşmeleri Çanlıoğlu yürüttü.

UÇAK BİLETİNİ BİLE KENDİM ALDIM

Sonra gelip bana Bu Tramvaylar bizimkilerden çok iyi ve 20 yaş genç, Renevasonda gerektirmiyor, yarın hatta koyalım çalışır. Kaçırmayıp alalım dedi. Ben o zamana kadar tereddütlü idim. Hatta o nedenle, Rouana giderken uçak biletini Pegasustan ve cebimden aldım. Firmanın ayırttığı otelde kalmadık. Kendi Rzv ettirdiğimiz otelde kaldık. Yani firmaya otel parasını bile ödetmedik sadece kahvelerini içtik. Çanlıoğlu ile bu konuşma sırasında ben yalnızda degildim. Yanımda Yurtdısında bir Üniversitenin, Gaziantep Lisesi mezunu olan bir Rektörü ve Gaziantepde yasayan bir Türk Doktor da vardı. Onlarda bu konunun şahitleridir. Daha sonra Yeni alınacak tramvayların Elektrik sarfiyatının çok olduğu gibi bir iddia ortaya atıldı. Bunun doğru olmadığı da; Yıldız Teknik Üniversitesinden gelen rapordan anlaşıldı. O rapor (eğer, yoketmedi ise ) Çanlıoğlunda duruyor Hatta o zaman şöyle bir espri yapıldı. Skoda Fabia ile Mercedes CLK aynı benzinimi yakar diye Şu anda bizim Hatta çalışan Tramvaylara göre, Rouandan alınanlar en az 20-25 yas daha yeni. Bu nedenle bu iddialara, alımdaki kilit adam Çanlıoğlunun cevap vermesi gerektiğini düşünüyorum.

FATMA HANIM KİMLERLE ÇALIŞIYOR ÖĞRENiN

Ökkeş bey , Çanlıoğlunun yetkilerini daha sonra neden aldığımı da söyleyeyim de, Fatma hanım kimlerle çalışıyor öğrenin. Oldum olası lüksü ve gösterişi sevmem.10 yıl boyunca Uçakta hiç Busines Class uçmadım. Belediyeye Citroen marka bir arabayla gidip geldim. Havaalanına giderken, sivil arabamı kendim sürerek gittim. Akşamda kendi arabamla evime gittim. Özel şoför ve Koruma kullanmadım. Odamdaki hiçbir şeyi yenilemedim. Hepsi benden önceki Başkandan kalanlardı. Yeni koltuk, kanepe, masa alımına hep karşı çıkmıştım. Şimdi anlatacaklarımı bu nedenle iyi dinleyin. 30 mart Seçimlerine yakın bir zamanda Belediyenin önünde 2 tane Kamyon gördüm. Birisinden yepyeni koltuklar, masalar iniyor; Diğerine de benim odamdakiler dışındaki, koltuklar yükleniyor. Başıma sanki kaynar sular döküldü. 10 yıldır uyguladığım mali disiplin biranda bitmişti. Ne oluyor diye sordum ? Settar bey koltukları yeniletiyor, Eskileri de Makina sanayiye gönderiyor, dediler. Kendimi bir an; Ölmeden, evlatları tarafından malları bölüşülen bir Baba gibi hissettim. Settarı aradım. Bu neyin nesi dedim. Kem küm etti. Önce Fatma hanımın talimatı dedi. Yani Fatma hanım daha koltuğa oturmadan, koltuğun değişmesini istemiş. Benim tanıdığım Fatma hanım böyle birşey yapmaz. Sonra Fatma hanıma yaranmak için; alelacele, ihalesiz filan kendisinin talimatı ile yenilendiğini söyledi. Bende bunun üzerine herkesle çalışırım ama Dalkavuklarla asla diyerek Çanlıoğlunun yetkilerini alıp, İ. Evrime verdim BORÇ KONUSUNDA KİMSEYE YALAN SÖYLENMESİN Yalanının su gibi söylendiği, iftira ve gıybetin peynir ekmek gibi olduğu bir dönemde sadece gerçeklerin bilinmesini istedim. Uyguladığımız mali Disiplin sayesinde2004 yılında Bir milyar üçyüz yirmialtı milyon $ olan belediyenin Borcu, 580 milyon $ düstü. Yani bizden önceki dönemin borcunun yarıdan fazlasını biz ödedik. Üstelik kalan Borç da çok uzun senelere (70-80 yıl ?) gibi yayıldı. Zaten oda GASKİ nin borcu, Büyüksehirin degil. Hatta bu durum, o zaman; Ulusal Gazetelere espri konusu oldu. Kendi dönemimde İBRD den alınan 7 yılı ödemesiz hibe gibi Kredi dışında hiç Dış Borç edinmedik. Hep kendi yağımızda kavrulduk. Bunları Devletin internet sitesinden de görebilirsiniz. 2004 yılındaki borç ne kadar, 2014 yılındaki borç ne kadar? Buna(www.hazine.gov.tr) den bakılabilir. 2004 de 1.326 milyon $ olan borçları biz bu siteden öğrendik. Mali disiplin devam ettiği takdirde 5 yıl sonra borçsuz bir Dönem başlar

SON SOZ : GÜÇLÜDEN YANA OLANLAR,DÖNEK ve KORKAK OLURLAR.GÜÇ MERKEZİ DEGİŞİNCE DÖNER FIRILDAK OLURLAR. Anlayan anlamıştır.

KİMİN ELİNDE NE VARSA SAVCILIĞA VERSİNLER

Ökkeş bey sadece sizin yazınıza cevap yazdım. Bundan sonra kim ne biliyorsa, Savcılığa götürüp versin. Ben Cevabı orada veririm. Siyaseti bırakıp yeni bir Hayata başlayan beni, bir yerlere çekmeye çalışmasınlar. Bundan sonra Ne Milletvekili nede tekrar Belediye Başkanı olmak gibi bir niyetim var . Bu nedenle yalan yanlış iddialara cevap vermeyecegim. 22 Temmuzda Kanada Başkonsolosumuz Emin bey ve Kızı ile beraber Gaziantebe gelecegim. O sana zaman uğrarım. Daha uzun konuşuruz. Selam ve Sevgiler.. Dr.Asım Güzelbey Evet.. Asım Güzelbeyin bu açıklamasını isteyen istediği gibi yorumlayabilir.. Ama benim de bir çift söz etmem gerekirse, her önüne gelene enkaz devraldık diyenlerin sağına soluna bakmalarında yarar vardır.. Çünkü sağları ve solları o kadar karanlık ki… Hepinize iyi haftalar

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum