Bunların başında gelen duş almak ise masumane görünse de kalp krizi ve yüz felci gibi çok ciddi sonuçlar doğurabilir. Uzman Aile Hekimi Dr. Saadet Gök, böyle duş almanın bayılmalara ve hatta ölüme neden olabileceği konusunda uyardı.

Soğuk Duş ve Buzlu Su Tehlikesi

Tüm Türkiye'de hava sıcaklıklarının artmasıyla birlikte serinlemek için sıkça başvurulan soğuk duşa ve başa buzlu su dökmenin yüz felci ve kalp krizine yol açtığını belirten Dr. Saadet Gök, şunları söyledi: "Aşırı sıcaklarla baş etmek için geliştirilen yanlış yöntemlerden birisi buz dolu kovayı başından aşağı dökmek. Bu tür durumlar kişinin yüz felcine sebep olabilir ya da altta yatan kalp krizinin artmasına sebep verebilir."

Doğru Su Sıcaklığı Önemli

Dr. Gök, serinlemek için doğru su sıcaklığının önemine dikkat çekerek, "Dış ortamın sıcaklığı her ne olursa olsun, 22 ile 26 derece arasındaki suyu tavsiye ediyoruz. İnsan vücudu sıcaklığı sabit tutmaya çalışır. Su, ısı enerjisini havaya göre 30 kat daha fazla iletir. Bu sebeple soğuk suyun, soğuk havaya kıyasla dolaşım sistemi üzerine olan etkisi daha hızlı ve fazla olur. Aşırı soğuk su ile duş almak damarlarda büzüşmeye yol açabilir, kalp krizini ve yüz felcine yol açabilir" dedi.

Suyu yanlış içmek mide kramplarına sebep oluyor! Suyu yanlış içmek mide kramplarına sebep oluyor!

Güvenli Serinleme Yöntemleri

Uzmanlar, aşırı sıcaklarla başa çıkmak için daha güvenli yöntemler öneriyor:

  • Ilık Duş: Aşırı sıcaklardan bunalanlar için ılık su ile duş almak en güvenli seçeneklerden biridir.
  • Bol Su Tüketimi: Vücudun su ihtiyacını karşılamak, sıcak havalarda serin kalmanın en doğal yoludur.
  • Gölgede Kalma: Doğrudan güneş ışığından kaçınmak, vücut ısısını düşürmek için önemlidir.
  • Hafif Kıyafetler: İnce ve hafif giysiler tercih ederek vücut ısısını dengeleyebilirsiniz.

Sıcak havaların etkisini artırdığı şu günlerde, serinlemek için güvenli yöntemler tercih ederek sağlığınızı koruyabilirsiniz. Unutmayın, serinlemek isterken sağlığınızdan olmayın.

Editör: Ebru Kont