1. YAZARLAR

  2. Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

  3. SEL SULARI İLE DALGA GEÇİLMEZ..
Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

SEL SULARI İLE DALGA GEÇİLMEZ..

A+A-

İyisiyle kötüsüyle bir Kurban Bayramını da geride bıraktık.. Suriye'den getirilen koyunlar ile birlikte hastalıklı sağlıklı demeden satışa sunulan hayvanların fiyatlarındaki düşüş, sanırım büyük bir kesimi kurban almaya teşvik etti..Şu ana kadar bu konuda herhangi bir olumsuzluk duymadıysak, o zaman söyleyecek sözümüz olmaz elbette.. Yağmurla başlayan bayramda en üzücü veren gelişme sel sularına kapılan otobüste bulunan üç kişinin hayatını kaybetmesiydi..Bu olay haliyle Gaziantep'in adının yine bir bayramda ülke gündemine ölümlü bir haberin adresi olarak girmesine sebep oldu.. Biliyorsunuz geçen bayramda şehrimize yapılan bombalı saldırıda büyük kayıplar vermiştik..Bu bayram inşallah olumsuz bir şey olmaz derken, daha ilk günde televizyonlarda Gaziantep'te sel baskını ve 3 ölü haberi verince, moralimiz bozulmadı desem yalan olur.. Aslında sırası gelmişken bu yağmur ve sel sularıyla gelen kazalar ve ölümler hakkında iki çift laf etmek istiyorum..Bazı araç sürücüleri yağışlarda yükselen veya sele dönüşen suları ciddiye almıyorlar..Ani baskınlar için söyleyecek sözüm yok.. Ama önünüzde sel var ise, veya yol sularla tıkanmış vaziyette ise, araçla oradan geçmeye niye kalkışılır bir türlü anlamış değilim..Hep görürüz bir tünelde kalan araçları veya bayramda olduğu gibi sel sularına kapılan otomobil ile otobüsü..Oysa biraz beklenilse, sabır edilse hiçbir şey olmayacak.. Nedense küçümseniyor, nasıl olsa geçerim egosu ağır basıyor ve sonra da bu sorumsuzlukları ya kendilerine yada araçlarında olan kişilerin yaralanmasına veya ölmesine yol açıyor..Sizlere tavsiyem araç kullanırken önünüzde teker boyuna yaklaşan veya geçen su birikintisi varsa oraya girmemenizdir. Hele sel konusunda daha sorumlu davranın ve suların azalmasını bekleyin. Bakın otobüs beklememiş hem maddi hem de can kaybına yol açmış.. Otomobildekiler ise orada fıstık ağacı olmasaymış, belki de şimdi hayatta olmayacaklarmış.. Lütfen bunları iyi düşünelim..

İZİNE GELEN BİR GAZİANTEPLİ'NİN GÖZÜYLE

Bugün giriş bölümünü bir hemşehrimize vereceğim.. Bu hemşehrimiz Gaziantepli ama görevi gereği başka bir ilimizde yaşıyor.. Kent adına, ülke adına oldukça duyarlı bir vatandaşımız olan Müslüm Geçili'nin yorumlarına son dönemlerde her duyarlı vatandaşımıza olduğu gibi, bu köşede sık sık yer veriyorum..Ama bu kez daha farklı yazmış Müslüm Geçili.. Gaziantep'e izine gelmiş ve şehrimizden ayrıldıktan sonra yaşadıklarını, gördüklerini bana göndermiş.. Hiç kesmeden, değiştirmeden olduğu gibi sizlerle paylaşmayı uygun gördüm.. Umarım bu kenti yönetenler bu değerlendirmeden kendilerine pay çıkartacaklardır..Buyrun hep birlikte okuyalım..

GAZİANTEP İZİNİ...

Sayın Özekşi.. Metropol olarak lanse edilen ve her defasında Gaziantep'in büyüyen bir şehir olduğundan bahsediliyor. Bunu hem medya da hem tv bültenlerinde görebiliyoruz. Lakin bunu düşünenler ve de savunanlar Gaziantep dışında ikamet eden insanlardır. Oysa şehre gelip de bazı durumları yakından görmeden, bu şekilde bir düşünceye varmak bana göre doğru bir yaklaşım değildir. Diğer şehirlerden ileride olduğumuz bazı yönlerimiz elbette var. Ama ne yazık ki eksik olan bir çok şeyimiz de var. Yıllardır değişmeyen bazı semtlerimiz, yollarımız, kavşaklarımız, caddelerimiz vs. bu şehrin belki de en önde gelen eksiklikleri. Halkımızın ise ortak olarak düşündükleri sorunların başında ise, trafik, ulaşım, gürültü ve çevre kirliliği gelmekte. Bu sorunları görmek çok zor değil. Dışarıdan gelen yabancı kişilerin bile, bunları görmemesi mümkün değil.

GÜZELBEY ŞAŞIRTIYOR

Toplu ulaşım da sıkıntılar sanırım bitecek gibi değil. Bu durumu iznimde daha net görmüş oldum. Ne yazık ki Büyükşehir Belediyesi, toplu ulaşımı Özel Halk Otobüslerine emanet ederek, kendini bir nevi rahatlatma amacına erişmiş oldu. Sayın Güzelbey'in birkaç yıl önce şehre getirmiş olduğu sıfır otobüsleri Demokrasi Meydanında tanıtarak, ulaşımda ki sorunların biteceğini sözünü vermişti. Oysa hiç de bahsetmiş olduğu gibi yaşanmadı. Ayrıca yine birkaç yıl önce Sayın Güzelbey, Ankara Büyükşehir Belediyesinin trafikten kaldırdığı ve hurdalığa attığı otobüsleri Gaziantep'e getirmişti ve bu otobüsler ile Gaziantep halkının yolculuk etmesine müsaade etmişti. Kırık dökük, tedavülden kalkmış bu otobüsler Gaziantep halkına layık görülmüştü..! Merak ediyorum acaba benim halkım klimalı otobüslerle, konforlu otobüslerle, güler yüzlü şoförlerle ne zaman yolculuk yapacak? Hak etmiyor mu? Sayın Güzelbeyin kavşaklar konusunda ciddi çalışması oldu. Lakin yapılan kavşak sayısı Gaziantep trafiğini rahatlatmadı. Her gün yollara en az 30 yeni aracın girdiği Gaziantep trafiğinde bazı bölgelerin artık tıkanma noktasına geldiğini görmekteyiz. Ama bu duruma rağmen ne yazık ki, yeni güzergahların yeterli seviyede yapılmaması, bu trafik sorununun sona ermemesine sebebiyet veriyor. Tramvay hizmete girdiği günden bu yana 5 Milyondan fazla yolcu taşımış. Ama tramvayın şu an için sadece belli yollardan ve semtlerden geçmesi, beklenenini karşılamadığını göstermektedir. Merak ediyorum Sayın Güzelbey, tramvay hattı yerine neden metrobüs düşünmedi? İstanbul gibi Türkiye trafiğinin en yoğun olduğu şehre, metrobüs hatları yapılıyorda, Gaziantep'e neden yapılmasın.? Ayrıca Gaziantep de metro inşası ne zaman başlayacak? Ulaşımda ki sorunu gidermek anlamda, metro ile metrobüsün faydalarını görmemek için kör olmak lazım. Bu iki ulaşım aracının hem hızlı, hem konforlu, hem güvenli, hem de ekonomik olduğunu da belirtmekte fayda var.

CADDELER ÇÖPLÜKTEN GEÇİLMİYOR

Özellikle de bazı caddelerimizin ve semtlerimizin çöplükten geçilmediğine şahit oldum. Sokaklarımızın çöpler ile kirlenmesi, bazı önemli caddelerimizin adeta çöp yığınına döndüğünü görmek hakikaten büyük üzüntü. Gaziler Caddesinde ki çöplerin dolup taşması, yerlerin çöplük yığınına dönmüş olması, böylesine bir alışveriş merkezine yakışmıyor. Kaldı ki, Gaziler Caddesi yeni çehresiyle daha da cazip hale gelmiş durumda. Belediyenin yapmış olduğu düzenlemenin oldukça güzel ve düzenli olduğunu da belirtmek isterim.

GAZİANTEP, TOPLU ULAŞIMDA MALATYA VE DİYARBAKIR'DAN GERİ KALMIŞ

Diyarbakır, Malatya gibi iki doğu şehrinin Toplu Ulaşımda ki hizmetlerini gördüğüm zaman, Gaziantep Belediyesinin bu durumda ne kadar da geride oldugunu görmüş oluyorum. Bu iki şehirde Toplu Ulaşımının büyük bir bölümünü Belediye gerçekleştiriyor. Oldukça rahat otobüslerle insanlar, istedikleri yere gidebiliyor ve hiçbir şekilde yığılma ve bekleme söz konusu olmuyor. Neden? Çünkü onlarca Toplu Ulaşım otobüsleri mevcut ve şehrin her bölgesine gidip, insanları ulaştırıyor.

HALK OTOBÜS ŞOFÖRLERİNDEN UTANIYORUM

Sayın Güzelbey, artık bu Toplu Ulaşımda ki sorunu çok daha yakından görmeli. Çünkü artık insanların tahammül edecek güçleri kalmadı. Halk her gün işlerine gidip gelmekte eziyet çekiyor. İş mesaisi bittikten sonra, bu stresin üzerine bir de yolculuk eziyetin başlaması, bir çok insanımızı olumsuz yönde etkiliyor. Bu durum da insanların ciddi anlamda etkilenmesine ve gerilmesine neden oluyor. Özel Halk Otobüsleri şoförlerinin nasıl yolcu taşıdıklarını gördüğüm zaman utanıyorum. Ağıza alınmayacak sözleri, hiç çekinmeden kullanmaları, insan taşıdıklarının farkında olmamaları, yolcular ile nasıl konuşulması gerektiğini bilmemeleri, nezaketten yoksun olmaları, benim gibi bir çok vatandaşımızı derinden etkilemekte. Otobüs de bayan varmış, çocuk varmış dinlemeden, adeta küfür dolu sözleri hiç ama hiç çekinmeden sarfetmeleri, rezalet bir durum. Birkaç yolcu daha fazla alabilmek için, diğer otobüslerle adeta yarışmaktan geri kalmıyorlar. İnsanların hayatlarını tehlikeye atmaktan da hiç korkmuyorlar. Merak ediyorum trafik ekiplerimiz, sivil görevli emniyet mensuplarımız, şoförler ve otobüsler derneği bu durumu görmüyor mu? Bazı önlemlerin alınması için illa bu otobüslerin ölümlü kazalar mı yapmaları bekleniyor.? Ökkeş Bey benimkisi sadece bir görüş ve düşünce. Gerisi size kalmıştır. Saygılarımla... Müslüm Geçili Evet.. Bana söyleyecek fazla söz bırakmayan kardeşimize teşekkür ediyorum..

OKURLARDAN GELENLER

Okuyuculardan gelen mailler, şikayetler dikkat çekici boyutlarda. Sno zamanlarda bu şikayetler artmaya başladıysa, Gaziantep iyi yönetilmemeye başladı demektir. Benim ölçüm budur.. EŞREF BİLGİLİ Sevgili Özekşi kardeşimiz, önceki hafta gazetenizde değinmiş olduğunuz "Gaziantep kültür yatırımları-belediye konservatuarı kurulması hakkında " yazınız" çok beğenildi.Destek yazılarınızın kesintisiz devamını bekliyoruz... Bizler 20 kişi kadar arkadaş grubumuz ile, sevgili belediye başkanımız Asım Güzelbey den randevu istedik. Sağolsun en kısa zamanda bizleri makamında kabul etti. Bizler her meslekten, her yaştan kadın erkek hepimiz 20 kişiyi aşkın bir grup ile ziyarete gittik ve toplu dilekçemizi , başkana sunduk. Dikkatle ve ilgiyle not aldı, anında gerekli bölüme havale etti.. Böyle bir kurumlaşmanın kendileri zamanında yapılmış olmasının Gaziantebimize ve değerli başkanımıza çok yakışacağını ifade ederek ayrıldık.. Gelişmelerden haber vereyim istedim..Sevgilerimle.. Mustafa Horuz Sayın Özekşi Bugün Yesilkent Toki ye gittim yol çok kalabalık ve kurban derileri caddelerde pis bir koku ve kirli bir görüntü oluşmuş araçlar yolda ilerlemekte zorlanıyorlar. Ne bir zabıta ne bir trafik polisi mevcut.. Hani Bayram tedbirleri alınmıştı... Ama görünen o ki hiç bir kurum görevini dört dörtlük yapmıyor !! Mehmet Berk Gaziantep'te sorun sadece araçlarda ve sürücülerdemi ? Plansız yollar ve kavşaklar da en az sürücüler kadar sorumlu. Özdemirbey caddesini 6 şeritli yapıyorum diyen zihniyete sormak lazım.. O 6 şeritli yol nereye çıkıyor. Daracık Hürriyet caddesine, İnönü Caddesine ve eski hal yoluna çıkıyor. O zaman bu 6 şeritli yol ne işe yarayacak. Ayrıca Özdemirbey ccaddesine 6 şeritli yol yapan arkadaşlar, neden Karataş a 2 şeritli yolu yeterli görüyorsunuz. Muhakeme yeteneğinize bir sorun bakalım. Sayın vatandaşlar, paranızla hizmet alıyorsunuz, beğenmiyorsanız binmezsiniz. Tepkinizi 1 ay, 15 gün bu araçlardan faydalanmayarak gösterin, bakın nasıl terbiye oluyorlar. Ama tepki vermeyen bir toplum olduğumuz için herkes kendi kuralını yazıyor.. Serkan Öz Ökkeş bey bu ne saçma bir iş.. Sanayi gelişiyor, uçaklar ful dolu, ama seferleri azaltıyorlar.. birde komşu ile kaydırıyorlar.. Bunlar Gaziantep'e yakışmayan şeyler.. Bizim milletvekilleri ve bakanlarımız nerde ? Ya yeter her durumda biz bu duruma düştük ayıp.. Emrah Gündemir Toplu taşımadaki sorumsuzluk bizleri canımızdan bezdirdi.. Bu sorunlara ulaşım daire başkanın veya Gaziantep büyükşehir belediye başkanı Sayın Asım Güzelbey'in veya emniyet müdürünün bir an önce el atması gerekiyor.. Yoksa yollar kazalar nedeniyle kana bulanacak.. Toplu taşıma aracı degil sanki yarış pistindeki araç.. Biran önce Gaziantep'in bu sorunun çözülmesi lazım. Egitimsizlik diz boyu, müşteri ile ilişki sıfır.. Böyle bir şey olamaz, resmen halk toplu taşımalarda can pazarı yaşıyor..

HEPİNİZE İYİ HAFTALAR

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.