Gaziantep'in önemli ticari ve kültürel yapılarından biri olan Şekerhan’ın restorasyonunu üstlenen Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, hayırsever Güleç ailesi ile yaptığı protokol çerçevesinde çalışmalarını tamamladı. Hanın resmi açılış töreni İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın katılımıyla gerçekleştirildi. Ziyaretçilerin beğenisine sunulan han ile yerel ekonomiye katkı sağlamak ve kültürel mirası geleceğe taşımak hedefleniyor.

HAN, MİMARİ YAPISI İLE EŞSİZ BİR DEĞERE SAHİP

Han'ın avluya doğru ve güney yönlerden çevreleyen duvarları, kapı ve pencere kemerlerine kadar bir sıra kesme siyah taş, bir sıra kesme beyaz taş ile örülüyken, tarihi hanın iç mekanındaki süslemeler, diğer hanlara göre daha zengin olup, sütun başlıklarındaki taş işçiliği ile dikkat çekiyor.

ŞEKERHAN GAZİANTEP’İN TARİHİ DOKUSUNU GELECEĞE TAŞIYACAK 

Şekerhan'ın yeniden hizmete girmesi, tarihi yapının korunmasını ve Gaziantep'in turizm potansiyelinin artırılmasını hedefliyor. Bu proje, Gaziantep'in tarihi dokusunun gelecek nesillere aktarılması açısından büyük önem taşıyor. Gaziantep halkı ve ziyaretçileri, tarihi Şekerhan'ı ziyaret ederek bu önemli kültürel mirası yakından tanıma fırsatı bulacak. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, yaptığı konuşmada, Şekerhan’ın varlığının gelecek kuşaklara aktarılması açısından önemli bir restorasyonu Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirildiğini belirtti. 

Birlik olma zamanı Birlik olma zamanı

Yerlikaya, “Bugün, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve ekibi göreve başladığı ilk günden bugüne kadar çalışmalarını aynı şekilde devam ettiriyor. Şehrimizin kadim değerlerini, geçmişten emanet olan değerlerimizi korumak, en güzel şekilde restore etmek ve yaşayan bizlere ve şehrimize gelen misafirlere sunmak çok önemlidir. Gaziantep’ten sesleniyoruz, Şekerhan tarihteki asıl amacına uygun şekilde hizmet vermeye yeniden devam edecek. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve hayırsever ailemize teşekkür ediyoruz.” dedi.

KATILIM YOĞUN SAĞLANDI

Törene, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın yanı sıra Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Valisi Kemal Çeber, AK Parti Grup Başkan Vekili ve Gaziantep Milletvekili Abdülhamit Gül, AK Parti Gaziantep milletvekillerinden Dr. Derya Bakbak, İrfan Çelikaslan, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ve vatandaşlar katıldı.

Editör: Ebru Kont