1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Şehrimize çok yakışacak
Şehrimize çok yakışacak

Şehrimize çok yakışacak

AB Türkiye Delegasyon Büyükelçisi Christian Berger, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, makamında kabul etti.

A+A-

AB ile Gaziantep ilişkilerinin ele alındığı ziyarette konuşan Fatma Şahin, AB Anadolu Arkeoloji Enstitüsü’nün Anadolu’da ilk arkeoloji enstitüsü olma özelliğini taşıdığını ve 2018 ortalarında temelinin atılacağını belirterek, "Hitit, Roma, Osmanlı ve Selçuklu döneminin en güçlü eserleri Gaziantep’te olduğundan bu enstitü şehrimize çok yakışacak"dedi. Berger, aynı gün GTO'yu da ziyaret etti. 

ŞAHİN: YERİNDE GÖRÜN DEDİM

Ziyarette konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, 3-4 ay önce AB Türkiye Delegasyon Büyükelçisi Christian Berger’i makamında ziyaret ettiğini ve mutlaka Gaziantep’e gelmesini, çalışmaları yerinde görmesini istediğini söyledi. Şahin, "Hem yaptığımız işleri göstermek açısından hem de bekleyen projelerimizi karşılıklı anlatmak bakımından yerinde ziyaret çok önemli" dedi.

2018 ORTALARINDA TEMELİ ATILACAK

AB hibelerinden, AB projelerinden en çok istifade eden yerel yönetimlerden bir tanesi olduklarını anlatan Şahin "En son Avrupa Birliği Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteği ve yüzde 80 AB fonuyla Gaziantep'te kurulacak olan ‘AB Anadolu Arkeoloji Enstitüsü’, Anadolu’da ilk arkeoloji enstitüsü olma özelliğini taşıyacak. İnşallah 2018’in ortalarında merkezin temeli atılacak. Hitit, Roma, Osmanlı ve Selçuklu döneminin en güçlü eserleri Gaziantep’te olduğundan arkeoloji enstitüsü şehrimize çok yakışacak. AB’nin kültürel mirasları korumaya yönelik kültür çalışmalarını verdiği destek ve hassasiyeti dolayısıyla birlikte çalışacak çok alanlar buluyoruz" diye konuştu.

YÜKÜ PAYLAŞMAMIZ GEREKİYOR

Dünyanın en büyük sorunu olan göç meselesinden en çok etkilenen şehrin belediye başkanı olduğunu söyleyen Şahin, "Bu göçün bize etkileri yansımaları var. 6 yıldır yaptığımız hem sosyal projeler hem de göçün getirdiği yerel yönetim büyük projeleri karşılıklı konuşmakta yarar görüyorum. Uluslararası büyük bir sorunu tek başına Türkiye’nin veya yerel yönetimin çözmesi mümkün değil. Dolayısıyla hep birlikte yükü paylaşmak, göç olmasın diye  gerekli tedbirleri almak gerekiyor" dedi.

BÜYÜK ÖDÜLE TALİBİZ

Europrize ödülüyle ilgili de konuşan ve hedefinin büyük ödülü almak olduğunu söyleyen Şahin, "Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu'nun şehrimize geldiğinde ona aldığımız Europrize ödüllerini gösterdik, önce diplomamızı sonra bayrağımız son olarak plaketimizi aldık, önümüzdeki yıl da Europrize'nin büyük ödülünü alacağız bu işi taçlandıracağız” dedi.

BERGER: GAZİANTEP MEDENİYETLERİN BEŞİĞİ

AB Türkiye Delegasyon Büyükelçisi Christian Berger ise, AB ile Gaziantep arasında sıkı bir ilişki olduğunu, kentin Türkiye ile AB arasındaki çok çeşitli işbirliğine güzel bir örnek teşkil ettiğini söyledi. Berger, "Suriyeli göçmenlerle ilgili zorlu konularla uğraşıyorsunuz, bu sorunlara çözüm bulmaya ilişkin çalışmaların meyve verdiğini görmeye başladık. Suriyelilere dönük okullar inşa ediliyor, klinikler açılıyor, pek çok konu paralel olarak aynı anda yürüyor. Bunların ötesinde Gaziantep’le olan işbirliğimizin uzun bir geçmişi var, tarım, eğitim, becerilerin geliştirilmesi, kadınların desteklenmesine yönelik çok çeşitli projenin yapıldığını görüyoruz.  2018 Avrupa Kültürel Miras yılı olacak, bu kapsamda yürütülecek çalışmalarda Gaziantep’le birlikte çalışabiliriz. Dünyanın en eski şehirlerinden bir tanesi olduğunu söyleyen bir şehir, bizim için ideal bir yer olacak. Sonuçta burası medeniyetlerin beşiği” dedi.

Berger, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nin sporcusu olan Eren Akkurt’un, İspanya'nın Tenerife kentinde düzenlenen Dünya Karate Şampiyonası'nda dünya üçüncüsü olduğunu anımsatarak, Şahin’i kutladı. Ziyaret sonunda karşılıklı hediye takdimi yapıldı. 

GTO'YU DA ZİYARET ETTİ

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger; Gaziantep temasları kapsamında Gaziantep Ticaret Odası’nı ziyaret ederek, Yönetim Kurulu Başkanı Beyhan Hıdıroğlu ile görüştü. AB Türkiye Delegasyonu Başkanının ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Hıdıroğlu Türkiye’nin Avrupa’nın ayrılmaz bir parçası olduğunu, Gaziantep ile AB ilişkilerinin geçmişe dayandığını vurguladı.

Haber Merkezi

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.