1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Şehrimizde olaysız, cinayetsiz gün kalmadı
Şehrimizde olaysız, cinayetsiz gün kalmadı

Şehrimizde olaysız, cinayetsiz gün kalmadı

* Antideprasan kullanımı arttı

A+A-

* Uyuşturucu kullanma yaşı 10’a ölüm yaşı ise 12’ye  düştü

* Uyuşturucu kartopu gibi büyüyor

* Sağlık Bakanı, hastalık bakanı olmaya devam ediyor

* Uyuşturuya ulaşmak kolay

* Oğuzeli Belediyesi çok başarılı 

MHP İl Başkanı Muhittin Taşdoğan,  Gaziantep'te uyuşturucu kullanma yaşının 10'a, ölüm yaşının ise 12'ye düştüğünü söyledi. Dikkat çeken açıklamalarda bulunan Taşdoğan, “Cinayet sayılarının, asayiş haberlerinin sayısı hat safhaya ulaştı. Şehrimizde olaysız, cinayetsiz gün kalmadı. Antideprasan ve benzeri ilaçların kullanımı da artış gösterdi. Bu durum ruh sağlığının suç eğilimini artırmaktadır. Bu konuda da ciddi çalışmalar yapılmalı ve asayiş olaylarını azaltmak için toplumumuzu sık sık bilinçlendirmeliyiz. İleri de tıpkı uyuşturucu gibi ülkemizin ve şehrimizin başına büyük bir sorun olarak tırmanan şiddet ve asayiş olayları gelecektir’’ dedi. 

 

Düzenlediği basın toplantısında önemli mesajlar veren Taşdoğna, toplumda suça eğilim ve sağlık sorunlarında artış yaşandığını, bununla beraber antidepresan ilaç kullanımının da arttığını söyledi.

UYUŞTURUCU KULLANIMINA DİKKAT

Taşdoğan artan uyuşturucu kullanımına dikkat çekti. Uyuşturucu kullanma yaşının 10, uyuşturucu sonucu ölme yaşının ise, 12'ye düştüğünü aktaran Taşdoğan"Uyuşturucu kullanımı yuvarlanan bir kartopu gibi büyümeye devam ediyor. Son 10 yılda yeterli sayıda merkez açılmadı, uzman personel yetiştirilmedi. Dahası var olan bazı merkezler ise, kapatıldı. Gaziantep'te 2009-2013 yıllarında yapılan operasyonlarda, 5 bin 357 olay meydana gelirken, 9 bin 253 şüpheli gözaltına alınmış, bunların 7 bin 324'ü serbest bırakılmıştır. Uyuşturucu mücadelenin acil tedavi kısmı Sağlık Bakanlığı'na yanı AMETEM'e bağlı, rehabilitasyon kısmı ise, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na bağlı. Bu kurumların çalışma ve projelerini arttırması için gereken destek neyse vermeye hazırız. Bu illetten evlatlarımızı uzak tutamadığımız her zaman bizim için vicdan azabına dönüşmektedir."

ŞİDDET VE CİNAYET ARTIYOR

Taşdoğan, son zamanlarda kentteki cinayet ve şiddet olaylarını da arttığını aktararak kentte olaysız gün yaşanmadığını ifade etti. Toplumun suça yönelme ve sağlık problemlerinde artış yaşandığını kaydeden Taşdoğan şöyle devam etti: "Araştırmalar ekonomik sıkıntılar ve zor yaşam koşullarının, sağlık problemlerini ve suça yönelme oranlarını arttırdığını gösteriyor. Sosyal Güvenlik Kurumundan alınan verilere göre son 5 yıla ait antidepresan ve benzer özellikteki ilaçların kutu bazında kullanım miktarları da dikkat çekici miktarda artmıştır."

ANTİDEPRASAN KULLANIMI ARTTI

Son yıllarda Türkiye’de antideprasan ve benzeri ilaçların kullanımının artığına dikkat çeken MHP Gaziantep İl Başkanı Muhittin Taşdoğan, “Türk toplumunun yaşadığı sorunların en temel göstergesi, suça yönelme oranları ve sağlık problemlerindeki artış. Son 5 yılda tüketilen toplam ilaç ise 211 milyon 577 bin 20 kutu oldu. Bu durum ruh sağlığının suç eğilimini artırmaktadır. Bu konuda da ciddi çalışmalar yapılmalı ve asayiş olaylarını azaltmak için toplumumuzu sık sık bilinçlendirmeliyiz. İleri de tıpkı uyuşturucu gibi ülkemizin ve şehrimizin başına büyük bir sorun olarak tırmanan şiddet ve asayiş olayları gelecektir’’ şeklinde konuştu.

DEVLET BEYİN, LAFININ ÜZERİNE LAF OLMAZ

Türkiye’nin yeni bir döneme girdiğini kaydeden Taşdoğan, “Devlet beyin lafının üzerine söz olmaz” dedi. Taşdoğan, şehrin kalbinin MHP'de tekrar tekrar attığını vurguladıklarını belirtti.

SAĞLIK BAKANI, HASTA BAKANI OLMAYA DEVAM EDİYOR

Sağlık Bakanlığındaki yeni yapılandırma ve “şehir hastaneleri” ile ilgili basın mensuplarından gelen sorulara, Taşdoğan,  şehir hastanelerinin yüzde 70 doluluk oranı garantisinin verildiğini söyledi. Taşdoğan, "Yarın ne kadar hasta geleceğini bilemezsiniz. Bu vatanımız ve milletimiz için sıkıntı oluşturacak. Sağlık Bakanı, hastalık bakanı olmaya devam ediyor. İnşallah Sağlık Bakanı olur. Sağlık Bakanlığında yapılan yapılandırma doğrudur. Çünkü Kamu Hastaneleri Birliği projesi yanlış bir projeydi. Israrla muhalefet etmiştik. Kamu Hastaneleri Birliği yerli hemde medikal üreticileri için sıkıntılı bir uygulamaydı. Bundan vazgeçilerek, yeniden hastane müdürlüğüne dönülmesi doğrudur. Bu anlamda Gaziantep'te de yeni yapılandırma ve yeni görevlendirmeler oluyor. Yeni göreve başlayan arkadaşlara başarılar diliyorum. Bu anlamda yeni yapılandırma ve görevlendirmeler oluyor. MHP olarak çalışmaları görmek istiyoruz. Gördükten sonra doğrularına doğru yanlışlarına yanlış diyeceğiz" dedi.

GEREKLİ AÇIKLAMALAR YAPILDI

MHP'nin Cumhurbaşkanı adayı çıkarmayıp AK Partili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı desteklenmesine yönelik soruya ise Taşdoğan, Genel Başkanları Devlet Bahçeli'nin basın mensuplarıyla bir araya geldiğini anımsattı. Bu buluşmada genel başkanlarının gerekli açıklamaları yaptığını dile getiren Taşdoğan, "Artık Türkiye yeni bir döneme girdi. Devlet beyin sözünün üzerine söz olmaz" şeklinde konuştu.

ÇALIŞMALARINI BEĞENDİĞİM TEK BELEDİYE, OĞUZELİ BELEDİYESİDİR

Gaziantep'te hangi belediyelerin çalışmalarını beğeniyorsunuz sorusuna ise Taşdoğan, "Evet beğendiğim bir belediye var. Oğuzeli Belediyesini başarılı buluyorum. Büyükşehir yasası yanlış bir yasadır. Büyükşehire rağmen hizmet üretmek büyük bir başarıdır. İlçe belediyesi bütçesinin yüzde 45'i büyükşehirlere geçiyor. Kısıtlı imkanlarla mucize yaratan Oğuzeli Belediyesine başarılar diliyorum" dedi.

KAMULLAŞTIRMA ÇALIŞMALARINDA KÂR’DAN UZAK DURULMALIDIR

İlçelerde devam eden kamullaştırma çalışmalarında vatandaştan size iletilen sorunlar var mı? sorusuna ilişkin Taşdoğan şunları söyledi:  “Çok fazla sorun var. ‘TOKİ’ diye vatandaşın bildiği kentsel dönüşüm projelerindeki, bir takım uygulamalara yönelik vatandaşlardan çok fazla şikayet var. Bu tür dönüşümler yapılırken muhakkak kârdan uzak durmalı. Devletin kurum ve kuruluşları birer özel sektör işletmesi değildir. Millete hizmet yerleridir. Dairelerin kendi arsalarından daha pahalı olduğuna dair şikayetler alıyoruz. Yaşam alanları ve yapılan hizmetin kalitesi ile ilgilide şikayetler geliyor. Herşey yolunda giderse, 31 Mart 2019’da planlanan Belediye seçimlerinden önce çok ayrıntılı bir şekilde konuşacağız" 

‘BENİM ÇOCUĞUM YAPMAZ’ DEMEYİN!

Gaziantep’te uyuşuruya ulaşmanın artık kolaylaştığına dair soruyu yanıtlayan Taşdoğan, terör ve uyuşturucuyu birbirinden ayırmadıklarını söyledi. Uyuşturucuyla mücadele verdiklerini ve bu bağlamda proje üretiklerini vurgulayan Taşdoğan, “ benim çocuğum yapmaz” demeyin açıklamasında bulundu. Son olarak Taşdoğan, “FETÖ davalarında, Türk adaletine güveniyoruz. Milletimize hayırlı olacak sonuçlar elde ederiz inşallah” dedi. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT / AYŞEGÜL BAĞCI

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum