1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Şef Öztan'dan tepki Balıklı lahmacun olmaz
Şef Öztan'dan tepki Balıklı lahmacun olmaz

Şef Öztan'dan tepki Balıklı lahmacun olmaz

Sahan Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ünlü Şef Tahir Tekin Öztan,

A+A-

 son dönemde özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerindeki turistik mekanlarda aslına aykırı farklı reçeteler ile kamuoyunda tartışma oluşturan Türk mutfağına ait yemeklerin satışının zarar verici boyutlara ulaştığını söyledi.

Türk mutfağının korunması ve gelecek nesillere aktarılması yönünde önemli çalışmalara imza atan Sahan Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ünlü Şef Tahir Tekin Öztan, Türk mutfağına zarar veren ve yapılışı aslına uygun olmayan reçetelerle gündeme taşınan Türk yemeklerinin sunumunun gerek sektöre gerekse de Türk mutfağına ihanet olduğunu ifade etti.

REKLAM ODAKLI

Son dönemde özellikle hiçbir dayanağı olmayan yemek çeşitlerinin müşteriye sunulmaya başlandığını belirten Öztan, özellikle balıklı lahmacun adında çıkan ürünün tamamen reklam odaklı bir hareket olduğunu fakat bunu yapanların Türk mutfağına telafisi olmayan zararlar verdiklerini belirtti. "Bizler bu işe ömrümüzü verdik. Bilgimizi ve birikimimizi nesiller boyunca doğru aktarılması için daha da önemlisi Türk mutfağının dünyanın en zengin mutfağı olduğunu anlatmak için yurt içinde ve yurt dışında ciddi çalışmalar yaptık. Fakat son dönemde bu yapılan çalışmaların tam tersine hiçbir temeli ve dayanağı olmayan aynı zamanda sadece basının ilgisini çekmek ve reklam için neler yapabiliriz mantığının ortaya çıkardığı davranışlar olduğunu görüyoruz” dedi.

REÇETE BELLİ

Lahmacunun kendine has reçetelerinin olduğunu ve Türk mutfağının en önemli öğeleri arasında yer aldığını ifade eden Ünlü Şef Tahir Tekin Öztan, balıklı lahmacun olarak tanıtımı yapılmaya çalışılan ürünün asılsız olduğunu ve balıktan lahmacun olamayacağını ifade etti. Öztan, “Mesela balıklı lahmacun adında bir ürün çıkarmışlar. Ben bunu asla kabul etmiyorum. Her ürünün temel standartları vardır ve bazı temel standartlar ile oynanıp sırf basının ilgisini çekmek ve gündeme gelmek için kullanılmasına tamamen karşıyım. Bazı temeller ile oynarsanız o temellerin altında kalırsınız. Lahmacun dediğimiz ürünümüz bizim mutfağımızın altın çocuklarından bir tanesidir. Bu tarz ürünlerin temeli ile oynanmaz bu çıkarılan ürün olsa olsa balıklı pizzadır veya başka bir isimle satışa sunulur. Bu ürünün lahmacun ile ilgisi yoktur” ifadelerini kullandı. İHA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.