Gazikültür A.Ş., Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100’üncü yılı ve Gaziantep’in Kurtuluşu’nun 102’nci yıl dönümü dolayısıyla “1923’e Giden Yol 1920’den Geçiyor” mottosundan hareket ederek Gaziantep’in her ilçesinde Antep Savunması, tüm ayrıntılarıyla alanında uzman isimlerce gözler önüne seriliyor. Merkez ilçeler de dahil olmak üzere 9 ilçede planlanan panellerin ilk gününde İslahiye, Nurdağı, Nizip, Karkamış, Araban ve Yavuzeli’nde Antep Savunması farklı konu başlıkları altında ele alındı.

“Kurtuluş Panelleri” kapsamında İslahiye’de panelistlerden Prof. Dr. Fahri Temizyürek, “Türk Tarihinde Çığır Açıcı Bir İsim: Kilisli Muallim Rıfat”, Prof. Dr. Aydın Gülan ise “Tarihi Bir Dönemin Takdirine Dair Hukuki Süreç: Antepe Gazi Unvanı” konuları hakkında öğrencilere bilgi verdi. İslâhiye ilçesindeki Şehit Gökhan Alıcı Çok Programlı Anadolu Lisesi’nde organize edilen ve öğrencilerin kitabi bilgileri büyük bir keyifle dinlediği panelin oturum başkanlığını Ali Işıner Haşimoğlu yaptı. Bir saat süren panelin katılımcıları arasında Gazi Kültür Genel Müdürü Prof. Dr. Halil İbrahim Yakar da vardı.

Gülan, Antep Savunmasının Hukuksal Sürecini Anlattı

Prof. Dr. Aydın Gülan, Türk tarihinin bağımsızlık mücadelesi için önemli bir noktada bulunan Antep Savunmasının hukuki süreci ve Gazilik unvanının ve İstiklal Madalyası’nın alınışı hususlarında önemli bilgiler aktararak, müdafaanın detaylarını en önemli ayrıntılarına kadar öğrencilerle paylaştı. Bu kapsamda Prof. Dr. Gülan, Antep’e Gazilik unvanı ve İstiklal Madalyası verilmesinin iki kanunla gerçekleştiğini belirterek, “Bu kanunların kabulü, Gaziantep savunmasının takdirini gösteren hukuki bir süreç. Bu hukuki süreç sadece bir kanun maddesinden ibaret değil. Bu maddelerin kabulüyle ortaya çıkan sonuçlar önemli. Bu hukuki süreçle birlikte bir şehrin kendini sürekli yenilemesi, hak ettiğini alması ve benzerleri arasında farkına sahip çıkması açısından aslında biz bu fikrin devamlılığına, mücadelesine ve şehre çıkma azmine değinmiş oluyoruz” ifadelerini kullandı.

Anlatı sanatı masaya yatırıldı Anlatı sanatı masaya yatırıldı

Antep Savunmasında Sağlık Konuları Anlatıldı

Dr. Samet Bayrak, Gaziantep savunmasının çok zor şartlar altında yapıldığını belirterek tıbbi malzeme bulmanın çok zor olduğunu buna rağmen hekimlerin canla başla çalışmaya devam etiklerini belirtti. Fransızların kente çok büyük zararlar verdiğinden bahseden Dr. Samet Bayrak, “Hekimler hastalarını narkoz almadan ameliyat etmek zorunda kalmıştır. Bugün Filistin de yaşanan durumun aynısı Antep Savunması döneminde bizim insanımıza da yaşatılmıştır. Bunları yapan aynı zihniyet aynı düşünce, aynı batıdır” dedi.