1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Savunma sanayiye hazırız
Savunma sanayiye hazırız

Savunma sanayiye hazırız

İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA) ev sahipliğinde Gaziantep Sanayi Odası (GSO) iş birliğinde video konferans üzerinden TRC1 Bölgesinde Yeni Bir Gelişme Ekseni olarak Savunma Sanayi konulu panel düzenlendi.

A+A-

Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Celal Sami Tüfekçi, Gaziantep’in özel bir yeri olduğunu vurgulayarak “Sanayideki gücünü ve kendine yeten kabiliyetini her zaman takdirle takip ediyoruz. İhracat potansiyeli, kendi kendine yetebilme ve devletten direk destek beklemeden hareket edebilme becerisi Gaziantep sanayicisine saygı duyduruyor. Savunma sanayinde Ankara ve İstanbul gibi gelişmiş şehirlerimizin daha ağırlıklı olarak üretim yapıyor olmasını değiştirmek üzere ‘Anadolu Hamlesi’ diyebileceğimiz bir çıkarma başlattık" dedi. 

AKYILMAZ: ÇOK ÖNEMLİ KATKI SAĞLAYACAK

Panelin açılışında konuşan İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Burhan Akyılmaz Gaziantep’in sanayi ve ticaretin kalbinin attığı kadim bir şehir olduğunu belirterek, “Yıllık olarak yaklaşık 190 ülkeye 7,5 milyar dolar ihracat yapmakta olan Gaziantep, 13 milyar dolarlık dış ticaret hacmine, 2 milyon nüfusa sahip dinamik bir şehirdir." dedi. Gaziantep’in sanayisi; halı, tekstil, gıda, makine-metal, plastik, kimya, ayakkabı ve deri ürünleri başta olmak üzere, önemli bir sektörel çeşitliliğe sahip olduğuna da dikkat çeken Akyılmaz, “Bu çeşitlilik üretimde ve ihracatta kente esneklik ve avantaj sağlamakta, değişen koşullar karşısında kent endüstrisine dayanıklılık katmaktadır. Gaziantep sanayisi, sahip olduğu bilgi birikimi ve sektörel çeşitlilikle ülkemizin savunma sanayisine de çok önemli katkılarda bulunabilecek büyük bir potansiyele sahiptir.” dedi.

ÜRETİM TEKNOLOJİLERİ MÜKEMMELİYET MERKEZİ’ AÇILACAK”

Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Celal Sami Tüfekçi, Gaziantep’in özel bir yeri olduğunu vurgulayarak “Sanayideki gücünü ve kendine yeten kabiliyetini her zaman takdirle takip ediyoruz. İhracat potansiyeli, kendi kendine yetebilme ve devletten direk destek beklemeden hareket edebilme becerisi Gaziantep sanayicisine saygı duyduruyor. Savunma sanayinde Ankara ve İstanbul gibi gelişmiş şehirlerimizin daha ağırlıklı olarak üretim yapıyor olmasını değiştirmek üzere ‘Anadolu Hamlesi’ diyebileceğimiz bir çıkarma başlattık. Gaziantep, Malatya ve değişik şehirlerimize çıkarmalar yaptık. Gaziantep’in çok önemli bir potansiyeli var ve güçlü bir altyapıya ve kabiliyete sahip. Çok değerli sanayicilerimizin olduğu Gaziantep, bize ifade edildiği ve bizim de gözlemlediğimiz gibi savunma sanayinde çok büyü fark yaratarak, var olan işin de üstüne çıkmak istiyor. Gaziantep'in bir sınır şehri olması açısından da yaşadığı tehditleri de göz önüne alarak ve bütün bu zorluklar altında ayakta durmasını da takdirle izleyerek diyoruz ki; Gaziantep için manalı birtakım yatırımlar ve girişimler yapılmalı. Hali hazırda Gaziantep'te bulunan sanayicilerimizden bizim projelerimizde yer alan firmalarımız var. Ama bizim sanayicilerimizin bir soluk alıp verir gibi proje alıp ve buradan bir rahatlık çıkarmak gibi bir gündemin dışında daha stratejik ve Savunma Sanayii Başkanlığımızın da öngördüğü stratejilerle yatırımlar yapılmasını öngörüyoruz.  Gaziantep bir tekstil şehri, bizim buradaki altyapıyı görebilmemiz gerekiyor. Bunun dışında yarı iletken gümüş hücre üretimi gibi savunma sanayi ile direkt ilgili, Ar-Ge ve teknoloji yol haritalarından çıkardığımız konular çok önem arz ediyor. Şehrin ve sanayicinin dokusuna uygun yatırımlar yapılması gerekiyor.” diye konuştu.

“TEKNOFEST GAZİANTEP İÇİN PLANDIĞI ŞEKİLDE ÇALIŞMAYA DEVAM EDİYORUZ”

“Gaziantep bizim için çok önemli ve biz bu sene Gaziantepliyiz” diyen Baykar Savunma Genel Müdürü Haluk Bayraktar da şu ifadeleri kullandı: “Geçtiğimiz aylarda, Koronavirüs salgını öncesinde Gaziantep'te Teknofest'in lansmanını yapmıştık. Tarihi geçmişi, kültürel zenginlikleri ile Gaziantep bir medeniyetler şehri ve Teknofest’i böyle bir şehirde düzenleyecek olmaktan büyük bir heyecan duyuyoruz.  Gaziantep'in sanayisinin dinamizmi, ihracattaki başarısı ile yeni yetişen genç neslin de milli teknoloji hamlesine katkısıyla ihracata daha da büyük bir çarpan olarak dönmesini temenni ediyorum. Teknofest, dünyanın en büyük havacılık uzay ve teknoloji festivali oldu. Biz 15 sene önce atılmış adımın sonuçlarını gençlerimizle buluşturuyoruz ve geleceğe yönelik hayal kurmalarını sağlıyoruz. Gaziantep'te düzenlenecek olan Teknofest'e 20 bin tane proje takımı başvurdu. Yani hemen hemen 100 bin tane öğrenci salgın döneminde bile evinde proje yapmak suretiyle Gaziantep'te Eylül ayında düzenlenecek olan Teknofest için hazırlık halinde. Bu inanılmaz bir potansiyel ve motivasyon. Bu sene Teknofest’in Gaziantep'te olması dolayısı ile inşallah Sanayi Odamızın, Belediyelerimizin ve paydaş kurumlarımızın katkısı ile 3 tane bilim merkezi, 5 tane Deneyap Teknoloji Atölyeleri açılıyor. Burada açılan Dene yap atölyelerinde 3 yıl boyunca geleceğin teknolojilerine yönelik yılda bin öğrenci özel eğitim alacak. Bilim merkezlerinde yüz binlerce öğrenci teknoloji atölyelerine katılacak. Buradan yetişen öğrenciler Sanayi Odamızın katkısı ile staj yapma ve fikirlerini hayata geçirme imkanı bulacaklar. Teknofest Gaziantep’e ülkemizin 81 ilinden ve yurtdışından katılım olacak. Teknofest’in ertelenmesi ile ilgili bir karar söz konusu değil. Biz olacakmış gibi planlandığı şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz.  Proje takımları çalışmalarına devam ediyor.”

“GAZİANTEP SAVUNMA SANAYİNE ENTEGRE OLURSA TÜRKİYE KAZANIR”

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, Gaziantep’in sanayi altyapısı, savunma sanayine yönelik potansiyel gücü, sanayide dönüşüm ve entegrasyon sürecinde yapmış oldukları çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Gaziantep’in üretim, işgücü, ihracattaki başarısıyla savunma sanayinde önemli bir merkez olmaya hazır olduğunu dile getiren Ünverdi "Bu yıl ilk kez İstanbul dışında, Gazi şehrimizde düzenlenecek olan dünyanın en büyük havacılık organizasyonu Teknofest’in de savunma sanayindeki hedeflerimize önemli katkıları olacak. Teknofest şehrimizde kalıcı izler ve eserler bırakarak, gençlerimizin kendisini geliştirmesine, savunma sanayine yatkınlarının artmasına ve bu kültürün oluşmasına zemin hazırlayacak. İnşallah siz değerli isimlerle ve kuruluşlarımızla istişare sürecini geliştirmek, vakıf şirketleri ile işbirliği yapmak suretiyle firmalarımızın savunma sanayine entegrasyonunu da yakın zamanda sağlayacağız. Gaziantep’i bu sürece entegre edersek sadece Gaziantep değil Türkiye kazanır. Değerli katılımlarınızdan ve vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı teşekkür ediyor, şahsım ve Gaziantep Sanayi Odası adına teşekkür ediyorum.”"
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.