1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Savunma Sanayi için Ankara çıkartması
Savunma Sanayi için Ankara çıkartması

Savunma Sanayi için Ankara çıkartması

Savunma sanayi için ısrarcı olan Gaziantep Ankara'ya çıkarma yaptı.

A+A-

 Sanayi Odası, İpekyolu Kalkınma Ajansı ve Gaziantepli sanayici ve işadamlarından oluşan heyet, Ankara’da Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı, Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü 5. Ana Bakım Fabrikası, STM Savunma Teknolojileri Mühendislik, Ostim Savunma Sanayi Kümelenmesi, ASELSAN ve ODTÜ Teknokent Savunma Sanayi Kümelenmesi yetkilileri ile bir araya geldi.

İlk olarak Savunma Sanayii Başkanlığı’nı ziyaret ettiklerini kaydeden Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi, “Burada Savunma Sanayii Başkan Yardımcıları Dr. Celal Sami Tüfekçi ve Harun Çelik ile yaptığımız görüşmelerde şehrimizde savunma sanayi konusunda kümelenme çalışmalarının yapılıp, bu konuda Savunma Sanayii Başkanlığı ile proje geliştirilmesi konusunda fikir birliğine vardık” diye konuştu.

RAPOR HAZIRLANACAK

Ünverdi, program kapsamında Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü’ne bağlı 5. Ana Bakım Fabrikasını ziyaret ederek, yapılan çalışmaları yerinde incelediklerini ve ardından, STM Savunma Teknolojileri Mühendislik A.Ş. Genel Müdürü Murat İkinci ve şirket yetkilileri ile bir araya gelerek, STM tarafından Gaziantep’teki şirketlerin teknoloji dönüşümü, yetenek ve kabiliyetlerinin belirlenmesi ile şirketlerin artıları ve eksilerinin değerlendirilerek gereklilikler konusunda bir rapor hazırlanması kararı aldıklarını ifade etti.  OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenme bölgesinde OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın ve yönetim kurulu ile görüştüklerini aktaran Ünverdi, burada da kümelenme konusunda işbirliği yapama kararı aldıklarını dile getirdi.

GURUR VERİCİ

Ziyaretlerin ikinci gününde ise gerçekleştirilen ASELSAN ziyaretinden çok etkilendiklerini ifade eden Adnan Ünverdi, üretim holü ve üretim süreçlerinin tamamının ülkemiz için gurur verici olduğuna vurgu yaparak, ASELSAN Merkezi Tedarik Direktörü Ali Rıza Kılıç ile gerçekleştirdikleri görüşmede halihazırda Gaziantep’ten 4 tedarikçi firma olduğunu belirttiklerini ve onaylı tedarikçi firma sayısını artırmak istediklerini kaydetti. GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, Ankara’da kendilerini ağırlayarak bilgi ve tecrübe paylaşımında bulunan kurum ve kuruluşların yöneticileri, yetkilileri ve çalışanları ile Gaziantep heyetinde yer alan herkese teşekkür etti.

BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR

İKA Genel Sekreteri Dr. Burhan Akyılmaz da yaptığı değerlendirmede, Gaziantep’in savunma sanayi ve ülkemiz ihtiyaçlarına cevap verir hale gelebilmesi adına önemli temaslarda bulunduklarının altını çizerek, “Gaziantep olarak sahip olduğumuz tecrübe ve potansiyelin katma değerli ürünlere dönüştürülmesi için savunma sanayi sektöründe strateji ve yol haritalarının belirlenmesi büyük önem taşıyor” şeklinde konuştu.   HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.