1. HABERLER

 2. GÜNDEM

 3. Savaşın çocuklarına anadilde eğitim

          Savaşın çocuklarına anadilde eğitim

Savaşın çocuklarına anadilde eğitim

Suriyedeki iç savaştan aileleriyle birlikte kaçıp Adanaya yerleşen Suriyeli çocuklar için açılan Suriye Okulunda bin öğrenci, anadilleri olan Arapçanın yanı sıra Türkçe ve İngilizce dillerinde ücretsiz eğitim görüyor.

A+A-

Vatan topraklarındaki iç savaş nedeniyle aileleriyle birlikte Adanaya yerleşen ve eğitimleri yarım kalan öğrenciler için 4 ay önce Adanada Suriyeli bir işadamının girişimleriyle merkez Seyhan ilçesine bağlı Narlıca Mahallesinde Suriye Okulu açıldı. Arap ve Türk 40 öğretmenin Arapça, Türkçe ve İngilizce dillerinde eğitim verdiği okulda yaklaşık bin ilkokul ve ortaokul öğrencisi öğrenim görüyor. Öğrenciler her gün derslere dua ve spor ile başlıyor, yarım gün boyunca Suriye müfredatına göre eğitiliyor.

Okulda öğrenim gören öğrencilerden Mehmet Salman, Suriyedeki arkadaşlarının yüzde 65inin öldüğünü vurgulayarak oradaki savaştan kaçmanın kendileri için çok zor olduğunu söyledi. Annesinin Türkiyeli olması sebebiyle aynı zamanda çifte vatandaşlık sahibi olan Salman, Suriye Okulunda gördüğü eğitimle savaşın neden olduğu 6 aylık eğitim açığını kapatmaya çalışıyor. 6 aylık boşluk döneminde evden çıkmadığını ve boş oturmaktan çok sıkıldığını belirten Salman yine de Özledik, vatan sevgisi ifadesini kullandı. Abdurrahman El Salih isimi başka bir öğrenci ise Adanaya geldiklerinde hiç kimseyi tanımadıklarını, Suriyede kalan arkadaşlarının ise akıbetinin ne durumda olduğunu bilmediğini söyledi. El Salih, Suriyedeki akrabaları ve arkadaşlarını özlediğine vurgu yapıp Suriyeye dönmek istediğini belirtti.

Okulun yapımında hiçbir kurumdan maddi destek almadıklarını ve öğrencilerden de bir ücret talep etmediklerini belirten okul kurucusu Hüseyin Tayfur ise şöyle konuştu: Burayı bu hale getirmek için çok çabaladık, 4 ay önce de eğitime başladık. Toplamda bin öğrencimiz ve Arap, Türk karışık 40 öğretmenimiz var. Aileler ve öğrenciler çok memnun hizmetimizden. Çünkü nereden baksanız 2-3 yıldır çoğu öğrenci okula gitmiyor, eğitim yok. Bir tane daha okul açmayı düşünüyoruz, çalışmalarımız sürüyor.

Öğrencilerin okul dışındaki hayatlarını sürdürebilmeleri için gerekli Türkçe ve dil bilgisi eğitimi veren Medine Yelken ise öğrencilerin çabuk öğrendiğini fakat ihtiyaçları olan pratiği evde ve dışarıda sağlayamamaları nedeniyle zorlandıklarını kaydetti. Yelken, Yine de kendini çok iyi geliştiren öğrencilerim var. İnternetten Arapça yazıp Türkçe öğrenenler de var. Anadilde Arapça dışında Türkçe dilinde matematik, kimya ve fizik dersleri de veriyoruz şeklinde konuştu.

NURİ PİR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.