1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. ŞAŞIRMADIK
ŞAŞIRMADIK

ŞAŞIRMADIK

​Kamil Ocak Stadı'nın yerine meydan ve park yapılmasını bekleyenler için kötü haber… Gazetemiz bunun böyle olacağı 04 Temmuz 2013 tarihinde "YAPMAYIN BUNU" başlığıyla verdiği haberle duyurmuştu.

A+A-

Nitekim dün Gaziantep Büyşükşehir Belediye meclisinde bu yönde bir karar çıktı ve Kamil Ocak'ın meydan olmayacağı sadece küçük bir ksımının meydan için ayrılacağı büyük bir bölümünün de ise, Konut alanı ve ticaret alanı olacağı karara bağlandı.

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'in seçim bildirgesinde ve dağıttığı broşörlerde tamamen meydan yapılacağını söylediği Kamil Ocak Stadyumu için tarihi karar meclisten geçti. Şok eden planda 44 bin metrekarelik Kamil Ocak Stadyumu'nun sadece 10 bin metrekaresi meydan olarak bırakıldı. Geriye kalan 34 bin metre kare ise konut alanı ve ticaret alanı olarak CHP'lilerin red oyuna rağmen meclisten geçti.

 

SUCU İSYAN ETTİ

 

CHP Meclis Üyesi Mehmet Sucu, red oylarına rağmen meclisten geçen karara isyan etti.  Fatma Şahin'in seçimlerde stadyumun yeri ile ilgili sözünü hatırlatan Sucu, "Valilik, stadyum, kapalı spor  salonu ve demokrasi meydanı birleştirip bu kente devasa bir meydan yapacağız’ diye vaatlerde bulundu. Bu plan değişikliği seçildikten bir gün sonra bu kentte tartışıldı. Bu planın TOKİ tarafından yapılacağını söylediniz. Bu planı yapan, Ankara’daki yetkililere seslenmek istiyorum. Gelin bu kenti görün bu kent ne halde biliyor musunuz?" dedi.

 

10 BİN METREKAREYİ MEYDANA BIRAKTILAR

 

"Burada 44 bin metre karelik bir stadyumun yeri var" diyen Sucu, "10 bin metre kareyi meydan alanı olarak bırakıyorsunuz, 34 bin metre kareyi konut alanı ve ticaret alanı olarak veriyorsunuz. Bu yapılacak planla inanın  nefes alamayacağız, yürüyemeyeceğiz. Şehir trafiği bitmiş durumda. Bu yoğunluk bu kenti kaldırmıyor. 34 bin metre karelik Kamil Ocak Stadyumunun yerine bir inşaat alanı geliyor. TOKİ’nin yapmış olduğu bir planla bu kenti bitiriyoruz" dedi.

 

MAHKEME TARAFINDAN DÖNÜP GELEN KARARLAR

 

CHP olarak,  gündem maddeleri okunurken çoğu maddelere red oyu uyguladıklarını anlatan Sucu, "Red uyguladığımız maddelerde, geçmişte itiraz edilipte bugün mahkeme tarafından dönüp gelinen maddelerdir. Bu plan yarın çıktığında başta biz olmak üzere, Sivil Toplum Örgütleri ile bu maddeye red vereceğiz. Bu kente bu yoğunluğu yaşatmayacağız. Keşke karşı dursaydınız. Biz karşı duracağız. Çünkü biz toplumun hassasiyetlerini biliyoruz. Biz buranın geniş bir kent meydanı olarak yapılmasını talep ediyoruz. Bu yapılan plan bu kentte bir cinayettir. Çünkü bu karar TOKİ’den geldi" diye konuştu.

 

TOPRAK AÇIKLAMA YAPTI

 

Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Osman Toprak, "Öncelikle şunu belirtmek isityoruz. Buradaki bulunan tüm meclis üyesi arkadaşlarımız Gaziantep’te yaşıyor ve Gaziantep’i en az sizler kadar seviyoruz. Hepimiz Gaziantep’liyiz. Burada doğduk burada büyüdük. Çocuklarımıza güzel bir Gaziantep bırakmak içinde elimizden gelen tüm gayreti sarf ediyoruz. Söylediğiniz bilgiler kısmen doğru olmakla birlikte yanlış olan konularla ilgili bilgi vermek istiyorum" dedi.

 

120 MİLYON DEĞERİNDE YENİ STADYUM KAZANDIRDIK

 

Toprak, "2014 öncesinde, malumunuz mevcut stadyumun karşılığında mülkiyetin TOKİ’ye geçirilmesi karşılığında  120 milyon değerinde Gaziantep’e yeni bir stadyum kazandırdık. Bunun karşılığında TOKİ, eski stadyumun mülkiyetini kendine geçirdi. O dönemlerde TOKİ’nin önerisi, stadyumun bulunduğu alanın neredeyse hepsini ticari ve konut alanlarıyla doldurmak, toplamda da 135 bin metre kareyi inşaat alanı olarak belirledi" dedi.

 

35 BİN METRE KARE ALANA DÜŞÜRDÜK

 

Toprak, "Şu anda da geldiğimiz durum ise 30 bin metre kare inşaat alanına düşürmüş durumdayız. Yani 135 bin kareden, 30 bin metre kare inşaat alanına düşürdük. Net bilgiler değil söyledikleriniz. Biz vermiş olduğumuz sözün arkasındayız. Şu anda vergi dairesi durumunda kullanılıp atıl halde olan vergi dairesi yıkılacak orasıda stadyuma yapılacak olan meydana katılacak. Yaklaşık 25 bin metre karelik bir meydana kavuşacak Gaziantep. Demokrasi meydanı 12 bin metre kare. Yani etrafındaki 8 bin metre karelik yeşil alanla birlikte 12 bin metre kare. Dolayısıyla Demokrasi Meydanı’nın üç katı büyüklüğündeki bir meydana Gaziantep kavuşacak" dedi.

 

AVPURA'DA BÖYLE

 

Meydanların etrafında hiçbir şeyin olmamasının meydanları yaşatmadığını belirten Toprak, "Bizim mevcut Demokrasi Meydanı yaşamıyor. Çünkü etrafında ticari alanlar yok. Etrafında kafe, çay ocağı ve kitap evi tarzında küçük ticaret üniteler olduğu takdirde vatandaşlar o meydanlarda hem gece hem gündüz yaşayacak. Yaşayan meydan dediğimiz konsepte budur. Avrupa’da da böyledir. 30 bin metrekareyi düşünün toplamda komisyonda da TOKİ’nin sunmuş olduğu önergede yine daraltma yaptık. Şu andaki planda şehri rahatsız etmeyecek. Şehrin silüetini bozmayacak ve bu planın altına imza attığımızda da sonrasında rahatsız olmayacağınız bir plan komisyonda geçecek. Meclis üyelerimizde kabul ederse Demokrasi Meydanının 3 katı büyüklüğünde yeni bir meydan kazandırmış oluruz. Meydanın bu halde olmasıda Büyükşehir Belediyesi Başkanımız Fatma ŞAhin’in çabalarıyla oldu"

 

GÜNDEM DIŞI KONUŞMALAR

 

Gündem dışı bir madde görüşüldü.Bu madde ile Belediye bünyesinde çalışan personellerin sözleşmesi yenilendi. Ömer Şahin mecliste Ercümen üyelerinin çektiği sıkıntılara dikkat çekti. Ercüme üyelerinin can güvenliği olmadığını belirtti. Ömer Şahin, İslahiye Tahtaköprü Barajındaki milyonlarca ölen balıkların akibeti ve neden öldüğünü dair bir önergeyi Çevre Denetim Komisyonuna sevk edimesi için meclise sundu. Osman Toprak oyladı ve oy birliği ile karar meclisten geçti.  

 

GAZETEMİZ 2013 TARİHİNDE UYARMIŞTI

 

Gazetemiz Gaziantep27 4 Temmuz 2013 yılında "YAPMAYIN BUNU" başlığıyla uyarmıştı. Haberde, "Sonunda korkulan oldu ve Kamil Ocak Stadının yerine Ticaret ve konut yapılmasına karar verildi. Kentin en yoğun bölgesinde, Kamil Ocak'ın bulunduğu bölgeyi serbest konut ve ticari alan yapılma kararı şehrimizde bomba etkisi yarattı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca alınan karar Büyükşehir Belediyesi'ne bildirildi. Böylece Kamil Ocak Stadının bulunduğu bölgeye ucu açık onlarca kat yüksekliğinde binalar dikilecek. Gaziantep merkezi hem bina olarak, hem de trafik yönünden boğulacak hale dönüştürülecek. Bu arada tarihi Gaziantep Kalessinin etrafı da binalarla kapatılmış olacak. LEYLA ÖZEKŞ- POLAT - AYŞEGÜL BAĞCI

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum