1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Şarklı: Çoklu Baro demek bölünme ve bölücülüktür
Şarklı: Çoklu Baro demek bölünme ve bölücülüktür

Şarklı: Çoklu Baro demek bölünme ve bölücülüktür

Türkiye'de olduğu gibi, Gaziantep Barosu da, çoklu baro düzenlemesine karşı eski Adliye önünde Savunma Mitingi düzenledi.

A+A-

 Çok sayıda avukatın katıldığı mitingde konuşan Baro Başkanı Bektaş Şarklı, Çoklu Baro teklifini eleştirdi ve ‘Çoklu baro demek bölünmedir, bölücülüktür. Vatandaşın hak arama yolunu engellemedir. Siyasi iktidara yakın baroları kollamak yakın olmayanları fişlemedir. Bu proje baroları ele geçirmeye çalışan bir Fetö projesidir. Yıllardır raflarda duran bu değişiklik bugün ısrarla yapılmak istenmektedir” dedi.

SAVUNMA AĞIR YARA ALIR

 Yargı mekanizmasının demokratik ve sivil ayağı  olan savunma mesleğinin bu düzenleme ile ağır yara alacağını belirten Bektaş Şarklı, ”Dolayısıyla yurttaşlar tarafından  zaten adalete duyulan güvenin  diplerde olduğu bir ortamda  yurttaşların hak arama ve adil yargılanma  konusunda endişelerinin  artacağı, pandemi sürecinde  ülkede işsizlik, yoksulluk artarken ,istihdam azalırken, esnaf, işçi, köylü, memur kan ağlarken, mahkemede, savcılıklarda  yıllardır adalet bekleyen yurttaşların adalet talebi varken, kısaca  ülkemizin  daha ciddi ve daha  yapısal gerek hukuki gerek ekonomik sorunları devam ederken, TBMM’de siyasi partilere yüzde 10 baraj seçim sistemini getiren ve savunan bir iktidar tutup baroların yapısının demokratik olmadığını iddia edebilmektedir” dedi.

ETRAFIMIZ ÇEVRİLDİ

Diğer illerdeki baro başkanlarıyla birlikte, her baro başkanı bulunduğu ilden sembolik bir yürüyüş başlatmtıklarını hatırlatan Bektaş Şarklı şunları söyledi: ”Baro Başkanları olarak Başkente sembolik olarak giriş yapmak adına 150 m yürümemize izin verilmemiş , hiçbir yazılı emir gösterilmeden etrafımız çevrilerek fiilen gözaltı işlemi yapılmış, Ankara Belediyesinin getirdiği çadırlar tekmelenerek kurulmasına izin verilmemiş , oturmak için alana kürsü dahi alınmamış ,yağmurun altında iken yağmurluk dağıtımına izin verilmemiş, yağmurlukları ancak  yağmur bittikten sonra dağıtımına izin verilmiştir. Yine bulunduğumuz alan üzerinde bulunan inşaat şantiyesinde çalışan işçiler Çevik Kuvvet Şube müdürü tarafından üzerimize kışkırtılmış , inşaat şantiye şefi olduğunu söyleyen şahsın gerçekte şantiye şefi olmadığı daha sonra basından öğrenilmiştir.”


ÇOKLU BARO BÖLÜNMEDİR

Bu yürüyüşte darp edildiğini de anlatan Şarklı, “Yürümek isteyen Ordu Baro Başkanına müdahale edildiğinde araya girip çıkarmak istediğimde polis kalkanıyla burun bölgeme denk gelecek şekilde darp edildim, baro başkanlarına parmak sallayan, kafa sallayan onlara hakaret ve tehdit eden Ankara Emniyeti polisleri başkanların arasında provokasyon çıkarmak için cirit atmıştır. Bu hürriyeti tahdit ve işkence tam 28 saat sürmüştür. Buradan yürüyüşüm sırasında Gaziantep, Osmaniye ve Aksaray  Emniyet Müdürlüğü’ne ayrıca teşekkür ediyorum.  Çoklu Baro demek bölünmedir, bölücülüktür. Vatandaşın hak arama yolunu engellemedir. Siyasi iktidara yakın baroları kollamak yakın olmayanları fişlemedir. Bu proje baroları ele geçirmeye çalışan bir Fetö projesidir. Yıllardır raflarda duran bu değişiklik bugün ısrarla yapılmak istenmektedir.” dedi.

4 TEMMUZ’DA BÜYÜK MİTİNG
Baroların sesinin kısılması , parçalanması ve susturulması için çıkarılan bu yasanın, sadece baroların değil vatandaşın da sesini keseceğini iddia eden Şarklı, ”Bizler bu yasanın karşısında olduğumuzu bir kez daha belirtmek istiyoruz.  4 Temmuz 2020 günü Ankara da savunmanın onuru için, adil yargılanma, insan hakları, vatandaşın haklarını savunmak için büyük savunma mitinginde buluşacağız” dedi.

whatsapp-image-2020-06-30-at-13.33.12.jpeg

whatsapp-image-2020-06-30-at-14.14.09.jpeg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum