1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. SANAYİCİLERE ALKIŞ
SANAYİCİLERE ALKIŞ

SANAYİCİLERE ALKIŞ

Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından açıklanan verilere göre Gaziantep 2018 yılında 6 milyar 939 milyon 31 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

A+A-

Gaziantep, en çok ihracat yapan kentler sıralamasında 6. sıradaki yerini korudu. Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım, “Gaziantep’i 2018 yılı için belirlenen 7 milyar dolar ihracat hedefi için sınırda kaldı. Biz hedefe ulaştığımızı varsayıyoruz” dedi.  Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi ise, “Gaziantep’e bu gururu yaşatan sanayicilerimizi ve iş dünyamızı yürekten kutluyor, bu rakamlara ulaşılmasında emeği olan herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu. GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci ise "“Gaziantep’in başarısını devam ettirmek ve çok daha iyi noktalara getirmek için, kurum ve kuruluşlar olarak belirli bir eşgüdüm içinde hareket etmeliyiz. Biz de bu gün tam olarak bunu yapmaya çalışıyoruz" değerlendirmesini yaptı

ÜNVERDİ: REKORA İMZA ATTIK

Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi, Türkiye’nin toplam ihracatının 2018 yılı itibarı ile 168,1 milyar dolara ulaşarak rekor kırdığını anımsatarak, sanayi ve ihracatın lokomotif kenti Gaziantep’in de bu rekorun kırılmasına önemli katkıda bulunduğunu ve zorlu bir dönemde ihracattaki başarısıyla yeni bir rekora imza attığını kaydetti.

ÇALIŞMAYA DEVAM

Aralık ayında 585 milyon 448 bin dolar ihracat yapıldığı bilgisini veren Ünverdi, Gaziantep’in Aralık ayında en fazla ihracat yapan iller arasında Ankara’nın ardından 6. sırada yer aldığını söyledi. 2018 yılında küresel ve bölgesel olumsuzluklara rağmen ihracatın 2017 yılına göre artmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Adnan Ünverdi, “Özellikle Ağustos ayından başlayarak devam eden kur ve dövizdeki aşırı dalgalanmaya rağmen bu başarının elde edilmesi takdire şayandır. Hiçbir zaman umutsuzluğa kapılmadan çalışmaya ve üretmeye devam ettik. Bundan sonra da aynı anlayışla yolumuza devam edeceğiz” diye konuştu.

EL ELE OMUZ OMUZA

Gaziantep’in ihracattaki başarısıyla, ithalatından fazla ihracat yapan bir şehir olduğuna dikkati çeken Ünverdi, “Sanayicilerimizle el ele, omuz omuza vererek şartlar ne olursa olsun inşallah 2019 yılında bu rakamların üzerine çıkacağız. Döviz kuru, faiz oranları ve enflasyon rakamlarında bir dengelenme sürecinden geçiyoruz. Bugünkü zorlukların ardından 2019 yılında bir toparlanma bekliyoruz. Bunun için de yapısal reformların devam etmesi, sanayici ve ihracatçıyı rahatlatacak adımların atılması büyük önem taşıyor. Sanayiciler olarak bizler de rekabetçi, katma değerli ve yüksek teknolojili üretimlere odaklanmak zorundayız. Finans sektörü de bu süreçte reel sektörün yanında olmalı. İnşallah azim ve kararlılıkla bugünkü zorlukların da aşılacağına yürekten inanıyoruz” şeklinde konuştu.

YILDIRIM: AYAKTA ALKIŞLIYORUM

Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım, “Gaziantep’i 2018 yılı için belirlenen 7 milyar dolar ihracat hedefi için sınırda kaldı. Biz hedefe ulaştığımızı varsayıyoruz” dedi.   Gaziantep’in göstermiş olduğu bu performansla, ülkemizin ve bölgemizin çok önemli bir ticaret merkezi olduğunu bir kez daha gösterdiğini dile getiren Yıldırım, “2018 yılında geçen yıla göre ihracatını yüzde 5,9 artıran Gaziantepliler olarak içimizdeki 25 Aralık mücadele ruhu ile 2019 yılında daha büyük hedeflere koşmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

ÜRETMEYE DEVAM

Gaziantep iş dünyası ve ihracatçılarının her türlü övgüyü sonuna kadar hak ettiğini söyleyen Yıldırım, “Gerek ülkemiz gerekse dünyada ekonomik anlamda bir sıkıntı söz konusu. Birçok ülkenin büyüme oranları düşüyor, yapılan tahminler olumsuz yönde seyrediyor. Fakat tüm bu olumsuzluklara rağmen Gaziantep insanı çalışmaya üretmeye ve ürettiğini dünyanın dört bir yanına ihraç etmeye devam ediyor. Yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen ülkemiz ihracat artışından daha yüksek seviyelerde bir artış gerçekleştiriyor. İnanıyorum ki 2019 yılında da her şeye rağmen Gaziantep iş dünyası üzerine düşeni yapacak kararlılığından vazgeçmeyerek dünyanın yaklaşık 180 ülkesine ihracat yapmaya devam edecektir. Gaziantep’in 2019 yılında göstereceği performans gerek ülkemiz gerekse bulunduğumuz bölge açısından kritik öneme sahiptir” şeklinde konuştu.

KİLECİ: BÜYÜK BAŞARI

2018 ihracat rakamlarını değerlendiren GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci Aralık ayı ihracat rakamının bölgeden 707 milyon dolar olduğunu ve 2018 yılı toplam ihracat rakamının 8,5 milyar dolar olarak gerçekleştiğini belirterek Güneydoğulu ihracatçıların yeni bir başarıya imza attığını ifade etti.

EŞGÜDÜM HAREKET ETMELİYİZ

Güneydoğu Anadolu Bölgesinin 2018 yılındaki ihracatını 2019 yılında daha da artırmak   yönünde çalışmalar yürüteceklerini belirten Başkan Kileci “Gaziantep’in başarısını devam ettirmek ve çok daha iyi noktalara getirmek için, kurum ve kuruluşlar olarak belirli bir eşgüdüm içinde hareket etmeliyiz. Biz de bu gün tam olarak bunu yapmaya çalışıyoruz. Bir taraftan odalarımız, Sanayi Odası, Ticaret Odası, Ticaret Borsası, Esnaf ve Sanatkârlar Odası, diğer taraftan Valilik, Belediyelerimiz, Milletvekillerimiz, kamu kurumlarımız, Gaziantep’in başarıya ulaşması için, ülke ekonomisine katkı sağlamak için, daha iyi bir gelecek için her zaman birlikte hareket etmeye gayret ediyoruz. Bu çerçevede görevi ülke ihracatını ve ihracatçısını koordine etmek geliştirmek ve yönlendirmek olan ihracatçı birliklerine her türlü yardım ve desteği esirgemeyen tüm kurum ve kuruluşlara, bütün paydaşlarımıza şahsım ve temsil ettiğim Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) adına teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum” dedi. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.