1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Sanayici ve işletmelere büyük kolaylık geliyor
Sanayici ve işletmelere büyük kolaylık geliyor

Sanayici ve işletmelere büyük kolaylık geliyor

AK Parti Gaziantep Milletvekili ve Plan Bütçe Komisyonu Sözcüsü Nejat Koçer, yeni torba yasada sanayici ve işletmelere büyük kolaylıklar sağlanacağını söyledi.

A+A-

Koçer, “Tasarı öncelikle istihdam, yatırım, üretim ve finansmanı teşvik etmeye yönelik düzenlemeler içeriyor. OVP'yi destekleyecek nitelikte oldukça geniş bir kapsama sahip. Ekonomide atılım yılı olan 2017'nin ilk aylarından itibaren sanayi üretiminde, ihracatta, büyümede büyük başarılar elde ediyoruz. Hedefimiz bu başarıyı sürekli kılmak. Hedefimiz sürdürülebilir büyümeyi yakalamak " dedi. 

Bazı Vergi Kanunları İle Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısının Plan ve Bütçe Komisyonundaki görüşmelerine başlandığını belirten Koçer “Vergi Kanunlarına ilişkin düzenlemelerle vergi mükelleflerine yeni kolaylıklar ve kayıtlı ekonomiye geçişe ilişkin düzenlemeler bu tasarının diğer öne çıkan başlıkları. Elde edecekleri net ücretin 1.404 TL nin altına düşmemesini sağlayacak şekilde ilave asgari geçim indirimi sağlanacak olan asgari ücretliden tutun,  şehir dışına taşınmalarına imkan sağlamak bakımından kamuya ait yerlerin bedelsiz devrine imkan tanınan sanayi sitelerine  kadar geniş bir kitleyi ilgilendiriyor" diye konuştu

BÜYÜK KOLAYLIK

Yeni yasa tasarısında sanayici ve işletmecilere büyük kolaylıklar getirildiğini vurgulayan Koçer “Bu tasarı ile sanayici ve işletmecilere büyük kolaylıklar getiriliyor. 4325 ile 5084 sayılı Kanunlar kapsamında yatırım yapmak üzere kendilerine taşınmaz verilen yatırımcılara, yatırımlarını tamamlamaları için ilave  2 yıl  süre verilmesi ve istekli ve yüklenicilerin, sigorta şirketlerinden alacakları kefalet senedini kamu ihalelerinde teminat mektubu olarak verebilmelerine imkan sağlanması bunlardan bazıları. İmalat sanayi yatırımlarının önümüzdeki yılda vergisel bakımdan desteklenmesi için yapılan düzenlenmeler yine bu tasarıda yer alıyor. İmalat sanayii yatırımları üzerindeki katma değer vergisi yükünü gidermek amacıyla bu yatırımlar nedeniyle 2017 yılında yapılacak inşaat harcamaları dolayısıyla yüklenilecek katma değer vergisinin iadesi uygulamasının 2018 yılında da sürdürülmesi sağlanıyor" dedi.

TEŞVİKLER DEVAM EDECEK 

İmalat sanayiine ilişkin indirimli kurumlar vergisi uygulamasına yönelik 2017 yılı için getirilen ilave teşviklerin 2018 yılında da devam edeceğini ifade eden Koçer açıklamasında “Kamu taşınmazlarının ekonomiye kazandırılması ile kamu harcamalarının yönetiminde etkinliği sağlamaya yönelik düzenlemeler torba yasada yer alan çok önemli çalışmalar. Yaklaşmakta olan 2018 Bütçesi çalışmaları öncesinde komisyonumuza gelen ve görüşmeye bugün başladığımız kanun tasarısı görüşmeleri haftaya salı gününden itibaren devam edecek, milletvekillerimizin sağlayacağı katkılarla olgunlaşarak Meclis Genel Kurulunda görüşülecek ve yasalaşacaktır. Vatandaşlarımıza, sanayicimize, yatırımcımıza ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi BÜLTEN

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.