1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Şamil Tayyar'dan Suriyeli konusuna ince dokundurma
Şamil Tayyar'dan Suriyeli konusuna ince dokundurma

Şamil Tayyar'dan Suriyeli konusuna ince dokundurma

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki’nin Suriyeli sığınmacılar hakkında Gaziantep’i örnek göstererek Gaziantep Organize Sanayi Bölgesini Suriyelilerin ayakta tuttuğu yönündeki açıklamalarına tepkiler sürüyor.

A+A-

AKP MKYK Üyesi Şamil Tayyar, sosyal medya hesabından yine sert çıkış yaptı. Tayyar, “Gaziantep Organize ’de 1.140 fabrika var, 230 bin kişi çalışıyor. 12 küçük işletme sahibi Suriyeli, 3 bin civarında Suriyeli çalışıyor. 8 milyar doları aşan ihracatıyla Gaziantep 5.sırada. Elbette insanlığımızdan utanacağımız işler yapmayalım ama ‘çökeriz’ tezi de doğru değil” dedi. CHP İl Başkanı M. Neşet Uçar ise “Sayın Özhaseki ve AKP kurmaylarına açıkça çağrımızdır; gelsinler, onlara Gaziantep’i, Gaziantep sanayisini gezdirelim. Gaziantep sanayisini yıllar içinde nasıl kendi öz gücüyle büyüdüğünü ve geliştiğini kendi gözleriyle görsünler” dedi.

Özhaseki’nin sığınmacılarla ilgili çıkışının yankıları sürüyor. Tayyar sosyal medya hesabından sert çıkış yaptı. Gaziantep OSB’yi öven Tayyar, “Elbette insanlığımızdan utanacağımız işler yapmayalım ama ‘çökeriz’ tezi de doğru değil” dedi. 

UÇAR AÇIKLAMA YAPTI

CHP Gaziantep İl Başkanı Mehmet Neşet Uçar, 80 yıllık köklü bir geçmişe sahip olan Gaziantep sanayisinin, Gaziantepli girişimci, cesur ve vatansever insanlar tarafından bugünlere başarıyla taşındığının altını çizdi. Uçar, “AKP'li Mehmet Özhaseki'nin Suriyeli Sığınmacılar hakkındaki sözleri AKP iktidarının sığınmacılara bakış açısının itirafıdır. Yıllardır "din kardeşliği" , "Ensar" gibi manevi dünyamız açısından büyük anlam ifade eden duyguları sömüren AKP iktidarı, sığınmacıları ucuz iş gücü olarak gördüğünü tüm kamuoyu önünde itiraf etmiştir. Sayın Özhaseki'nin Gaziantep sanayisini Suriyeli sığınmacıların ayakta tuttuğu şeklindeki sözleriyle gaflete düşmüştür” dedi. 

GERÇEKLERDEN UZAK

“Gaziantep sanayisi bugünlere emekçisinden sanayicisine tüm Gazianteplilerin, yurttaşlarımızın çalışkanlığı ile gelmiştir ve bu sayede ayakta durmaktadır. Gazianteplilerin onlarca yıllık emeğini yok sayan, Gaziantep gerçeğinden habersiz bu açıklamalar AKP’nin Gaziantep'in ve Türkiye'nin gerçeklerinden ne kadar kopuk olduğunu gözler önüne sermiştir” diyen Uçar, “Gaziantep sanayisi yaklaşık 80 yıllık köklü bir geçmişe dayanan, kendi öz gücü ile var olan, her geçen gün gelişen ve büyüyen bir yapıdır.  Gaziantep sanayisinin geçmişten bugüne olan gelişiminde Gazianteplilerin girişimci ruha sahip,  cesur ve vatansever insanlar olması en önemli etkendir. Tüm bunları bir tarafa bırakarak Gaziantep sanayisinin ülkemizde geçici koruma statüsünde bulunan Suriyeli sığınmacılar sayesinde ayakta durduğunu söylemek geçmişte ve şimdi bu kenti yöneten herkese hakarettir.  Sayın Özhaseki ve AKP kurmaylarına açıkça çağrımızdır; gelsinler, onlara Gaziantep’i, Gaziantep sanayisini gezdirelim. Gaziantep sanayisini yıllar içinde nasıl kendi öz gücüyle büyüdüğünü ve geliştiğini kendi gözleriyle görsünler.” LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.