1. YAZARLAR

  2. Tayfun Eser

  3. Salgın Hastalıklara Karşı Önlem: Sosyal İzolasyon
Tayfun Eser

Tayfun Eser

Yazarın Tüm Yazıları >

Salgın Hastalıklara Karşı Önlem: Sosyal İzolasyon

A+A-

Tüm dünyayı etkisi altına almış olan bir virüsle karşı karşıyayız. Covid-19 denilen Koronavirüs hastalığı.

İlk olarak 1960’larda görülmeye başlayan virüs geçtiğimiz birkaç ay öncesinde Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkmasıyla yeniden dünya gündemine girdi. Tedavi edilmediği sürece akciğer hastalığına sebep olan virüs, ağır akut solunum yetmezliğine sebep olabiliyor.

Dünya üzerinde hızla yayılan bu virüsün önüne geçebilmek için dünya devletleri seferber olmuş durumda. Dünya çapında tüm organizasyonlar ertelenmiş, uluslararası uçak seferlerine kısıtlama getirilmiş ve virüsün yayılma hızının fazla olduğu ülkelerin bazı şehirlerinde ise insanların sokağa çıkmasına sınırlama getirilmiştir.

Ülkemiz daha en başında almış olduğu ciddi önlemlerle bu süreci gayet başarılı bir şekilde yönetti. Asya ve Avrupa kıtaları arasında köprü durumunda olan coğrafyamız birçok ülkeye göre daha fazla ve ciddi tedbirler almamızı gerektiriyor.

Bu tedbirlerin en başında ise sosyal izolasyon gelmektedir. Hastalığın hızla yayılmaya başlamasıyla devletlerin vatandaşlarının sosyal hayatlarını sınırlandırmasından başka bir seçeneği de kalmamış durumdadır.

Şu an için en uygun ve en sağlıklı yöntem olan bu seçenek virüsün yayılma oranının ciddi anlamda yavaşlatacaktır. Virüslerin sadece yakın temas halinde bulaştığını düşünecek olursak insanların yakın temastan uzak durmaları virüslerin yayılmasını engelleyecek ve virüs kontrol altına alınacaktır.

Ülkemizde sadece ilkokul ve ortaokul olmak üzere 18 milyonun üzerinde öğrenci mevcut. Bu sayıya 8 milyonun üzerinde üniversite öğrencilerini de eklediğimizde sayı ciddi oranlara ulaşıyor. Kafeler, eğlence mekânları, sosyal tesisler, fuarlar, konferanslar, konserler, müzeler gibi faaliyetleri de ele alacak olursak virüse karşı yapılacak en acil tedbir okulların ve üniversitelerin tatil edilerek, sosyal hayatın da sınırlandırılması olacaktır. Cumhurbaşkanlığı genelgesi ve ilgili bakanlıkların tedbir kararları dâhilinde şu an için alınan kararların zamanında yapıldığı görülüyor. Tüm bu önlemlerin tek amacı bireyler arası yakın temasın önüne geçmek ve bu yolla virüsün yayılma hızının önüne geçmek olacaktır.

Açık havada spor ve yürüyüş yapmak dışında kapalı alanlarda sportif ve kültürel faaliyetleri bir süreliğine ertelemek, alışverişi internet üzerinden yapmak, zorunlu olmadıkça seyahate çıkmamak, hijyen kurallarına kesinlikle uymak toplumsal görevlerimiz arasında yer almaktadır. Yurt dışı seyahat dönüşü 14 gün kuralına kesinlikle uyulmalı ve bu süreçte evden dışarı çıkılmamalıdır.

Halk sağlığı için kamu yaşantısının kısıtlanması son derece doğal bir ihtiyaçtır. Vatandaşlar olarak devletimizin birimleri tarafından yapılan açıklamaları önemsemek ve önerilerini mutlak suretle uygulamak, panik olmamak ve hijyen kurallarını hayatımızın bir parçası haline getirmek en doğru yol olacaktır. Esenlikler dilerim.

Önceki ve Sonraki Yazılar