ACİLLERDE YOĞUNLUK YAŞANIYOR

Son haftalarda COVID-19, influenza ve diğer mevsimsel virüsler nedeniyle hastaneler dolup taşıyor. Grip aşısı olmayan ve bağışıklığı düşük kişilerin risk altında olduğunu söyleyen hekimler bakanlığa uyarı yazısı gönderdi. TTB, "Şu ana kadar uyarılarımızın dikkate alınmamasının sonucunda grip virüsü (H1N1), COVID-19 (J1.N varyantı), Respiratuvar Sinsityal Virüs (RSV) ve mycoplasma pneumoniae gibi etkenlerin sorumlu olduğu tahmin edilen ciddi bir salgınla karşı karşıyayız. Son haftalarda özellikle hastane acillerinde olağandışı yoğunluklar yaşanmaktadır. Salgın sönümlenmediği sürece hem toplumun hem de sağlık çalışanlarının sağlığı tehlike altındadır” dedi.

FARKLI SALGINLAR AYNI ANDA YAŞANIYOR

Tercihi Anka oldu Tercihi Anka oldu

Hekimler, son birkaç haftadır mevsimsel gribin yanı sıra hem COVIDd-19 ve yeni varyantlarının hem de RSV ve mikoplazma gibi farklı salgınların aynı anda yaşandığını belirterek, "Türkiye tatil olsa rahatlarız, o düzeyde bir salgın var ve hastalık uzun sürüyor. Vakalar 2-3 hafta önce artmaya başladı ve çok sayıda insana bulaştı. Bu kez hastalık haftalarca geçmiyor. İyileşmiş gibi oluyorsunuz ama hastalık azar azar geri dönüyor. Yoğun öksürük ve halsizlik uzun süre geçmiyor. Bağışıklık sistemi düşük olanlarda kulak iltihaplarına ve akciğer enfeksiyonlarına kadar gidiyor.. "

YOĞUNLUK ARTACAK

‘Şu an tıpkı COVID’in en yoğun zamanları gibi ve henüz daha başındayız’ diyen hekimler, “Sağlık sistemini aynı pandeminin yoğun zamanlarındaki gibi tıkamış durumda. 2-4 hafta içerisinde, özellikle yılbaşında insanların bir araya gelmesinden sonra çok daha yükseleceğini düşünüyoruz. Maalesef gerekli tedbirler alınmadığı için salgın tırmanıyor. Mevsimsel olarak salgın görülür ama gereksiz yere ölümlerin olmaması için önlemler alınmalıdır. Bu virüsler, kronik hastalığı olanlar ve gebeler için ölümcül olabiliyor." Dedi.