1. HABERLER

  2. KÜLTÜR SANAT

  3. ŞAHİN'İN PANORAMA GURURU
ŞAHİN'İN PANORAMA GURURU

ŞAHİN'İN PANORAMA GURURU

Açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yapacağı 25 Aralık Panorama Müzesi'ne bağış yapanlar ile Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin arasında protokol imzalandı.

A+A-

Antep Harbi’nden kalma silahların müzede sergilenmesi için bağışta bulunan 19 bağışçıya teşekkür eden Şahin, "Türkiye’nin en büyük su projesi bitti, en büyük konut projesine başlandı, metronun altyapısı tamamlandı. Hepsi birbirinden kıymetli. Bu döneme ait yaptığınız en önemli proje nedir deseniz? 25 Aralık Panorama Müzesi için gelinen noktadır derim" dedi. 

Tarihi Antep Kalesi yakınlarına; 12 metre yüksekliğinde, 113 metre uzunluğunda panoramik yağlı boya çalışması olacak 25 Aralık Panorama Müzesi’nde, Antep Harbi’nde düşmanla göğüs göğüse çarpışan kahramanların aileleri tarafından yıllardır özenle saklanan nadide eserler, müzede oluşturulacak özel bir bölümde teşhir edilecek, müzeye zenginlik katacak.

EN ÖNEMLİ PROJE

Gaziantep Sanat Merkezi Kırmızı Salon’da gerçekleştirilen programda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, gazi şehrin onurlu tarihiyle gurur duyduğunu belirtti. Başkan Şahin, şöyle konuştu: “Geçmişten aldığımız büyük bir ilham var. Bugünün şahitlerimiz ama yarın bizden sonra ne olacak? Bizim evlatlarımız, bizim torunlarımız neyi konuşacak? O yüzden bugün tarihe tanıklık ediyoruz. Türkiye’nin en büyük su projesi bitti, en büyük konut projesine başlandı, metronun altyapısı tamamlandı, hepsi birbirinden kıymetli, bu döneme ait yaptığınız en önemli proje nedir deseniz? 25 Aralık Panorama Müzesi için gelinen noktadır derim" dedi. 

BEŞERİ SERMAYE

"Bu bireysel olarak yapılan bir iş değil, bu şehrin nasıl bir beşeri sermayesi olduğunu bize gösteriyor" diyen Şahin, "İnsanlar yıllarca gönüllü bir şekilde zamanını, enerjisini, birikimini ve bilgisini bu şehre vermiş, bu şehrin en büyük gücü budur. Böyle bir şehre hizmet etmekten büyük bir onur ve şeref duyuyorum. Yarın çocuklarımız müzemizi dolaştığında küçük bir teşekkür, o koleksiyondan küçücük bir parça o döneme dair önemli eserleri görmesi çok önemlidir. Mustafa Kemal Atatürk’ün ıslak imzasını bir gazinin yıllarca saklaması bir aile için büyük bir onurdur. Tüfekçi Yusuflardan, nalbantlardan başlayan büyük bir serüven var. Bu müzede bütün şehrin gazi olduğu ikinci bir Çanakkale var. Kitaplardan öğrenemeyecek kadar büyük bir eser var, bunu geleceğe taşımak hepimizin boynunun borcuydu, bunu yapmak için bir başkan olarak ‘bismillah’ dedim ama elimizde böyle bir ekip olmasaydı böyle güzel torunlar olmasaydı, kültürel mirası koruyan beşeri sermaye olmasaydı panoramik müzeyi ortaya çıkaramazdık" şeklinde konuştu. 

MÜZEYİ ERDOĞAN AÇACAK

Fatma Şahin, müzenin açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yapılacağını belirterek, "Anıtkabir’i çizen ünlü Rus Ressam Aleksander Samsonov tarafından Panorama 25 Aralık Müzesi’ni sanat eserine dönüştürdü. Tarihi sanatla birleştirdi. Yarın müzemizi gezecek çocuklarımız için özel koleksiyonlar bir onurdur. Cuma günü Panoramik müzenin ana binasının açılışını Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, açacak, kendisine müzeyi anlatacağız. İstanbul’daki Panorama 1453 Tarih Müzesi, kendi döneminde başlatılmıştı. Ama biz bir sınıf atlattık, yağlı boyayla tarihimizi buluşturduk. Allah’ım 25 Aralık’lar yaşatmasın, 25 Aralıklardan da dersimizi çıkarmamız lazım. Birbirimizi sevelim, saflarımızı sıkılaştıralım, iri olalım diri olalım, güçlü ilerlememiz için güçlü insanların güçlü işbirliğine ihtiyacımız var, bir Gaziantep modeli oluşturduk evlatlarımız bu modeli taçlandıracaktır.”

SEVEROĞLU TEŞEKKÜR ETTİ

Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi Geçmiş Dönem Başkanı Sıtkı Severoğlu, 25 Aralık Panorama Müzesi’nin yapımında desteğini esirgemeyen Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e teşekkür etti.

İŞTE O İSİMLER

Burhan Çağdaş, Mehmet Enes İncioğlu, Birsen Yıldırımdemir Uzun, Mustafa Geylani, Gülçin Sökücü, Ali Araptarlı, Sani Öğücü, B.Sıtkı Severoğlu, Abdulcebbar Demirkan, Mehmet Reşit Büdeyri, Abdulkadir Bacaksız, Murat Uğurluer, Abdulkadir Evişen, Ercüment Asaf Yanıç, Gaziantep Yardım Vakfı Adına Ömer Cıncıkcı, Hüseyin Kocalar, Ahmet Karakök, Ahmet Hamdi Tekerlek ve Ali Atalar / LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum