Büyükşehir Belediyesi Türkiye’nin en büyük 3 ekmek fabrikasından birini Gaziantep’in Sanayi Mahallesi’nde faaliyete geçirdi. Hayri Büfelerine gönderilmek üzere günlük 80 bin adet ekmek üretecek olan fabrika 13 bin metrekarelik bir alanda, 5 bin 700 metrekare kapalı alan üzerine kuruldu. Daha önce Endüstri Meslek Liselerinden temin edilen ekmek, artık faaliyete başlayan Ekmek Fabrikası’ndan dağıtılacak. Üretilen ekmekler 69 kurulu Haydi Büfesi ile halka ulaştırılacak. 

50 bin civarında turist bekliyoruz 50 bin civarında turist bekliyoruz

ŞAHİN’İN BÜYÜK MUTLULUĞU

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, hayata geçirilen ekmek fabrikasının büyük heyecanı ve mutluluğu yaşadığını söyledi. Şahin, “Türkiye’nin en büyük 3 ekmek fabrikasından birini Gazi şehrimize kazandırıyoruz. Burası sadece Gaziantep’in değil, ihtiyaç duyulursa çevre illerin de kaliteli ve hesaplı ekmek ihtiyacını karşılayabilecek” dedi. 


YENİ DÖNEMİN BAŞLANGICI

Şahin, “Yeni açılan bu modern fabrika, Gaziantep'te ekmek üretiminde yeni bir dönemin başlangıcını işaret ediyor. HAYDİ büfeleri sayesinde vatandaşlar, fabrikada üretilen ekmeklere kolayca ulaşabilecek ve taze, hijyenik ekmek tüketme imkânına sahip olacak” diye konuştu.

TAMAMEN DOĞAZGAL İLE ÇALIŞACAK

Şehrin ekmek ihtiyacını karşılamak üzere HAYDİ büfeleri için kurulan ekmek üretim fabrikası tamamen doğalgaz ile çalışacak. Günlük 80 bin adet ekmek üretme kapasitesine sahip olacak tesis, 13 bin metrekarelik bir alanda, 5 bin 700 metrekare kapalı alan üzerinde bulunuyor. 

KAPASİTENİN DÖRT KATINA ÇIKABİLECEK

Tam otomatik ekmek üretim hattı ile hijyenik ve modern tekniklerle üretim yapacak şekilde tasarlanan fabrika, altyapısı itibariyle üretim kapasitesini dört katına kadar artırabilecek özellikte. Kurulumu tamamlanan tesisin, bir ay sonra ilk deneme ürünlerini piyasaya sunması planlanıyor. Üretim aşamasında insan eli değmeden, tamamen otomatik makinelerle ekmek üretimi gerçekleştirilecek.

STANDARTLARA UYGUN

Fabrika, ISO 9001 kalite standartlarına uygun olarak işçilere üretim öncesi eğitim verecek ve hijyen standartları öğretilecek. Bu eğitimlerle, amaç temiz, sağlıklı ve uygun fiyatlı ekmeği Gazianteplilere sunmak. Fabrikanın ürettiği ekmekler, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin HAYDİ büfeleri aracılığıyla halka ulaştırılacak.
 

Editör: Ebru Kont