Büyükşehir Belediye Meclisi Fatma Şahin başkanlığında yapıldı. 49 maddenin görüşüldüğü mecliste maddeler ilgili komisyonlara havale edildi.  Mecliste Genel Sekreter Sezer Cihan OSB Tüneli ile sunum yaparken, Gazi Konut Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Haz, konut hamlesi başlattıklarını anlattı. Kuzeyşehir ve Güneyşehir’de konut yapacaklarını belirten Haz, “Bunun için tüm çalışmaları yaptık. Bin konut Kuzeyşehir ve bin konutta Güneyşehir’de tünel kalıpla yapılacak. Tünel konut biraz pahalı ancak biz kaliteli ve ucuz konut üreteceğiz. Ağırlıklı olarak bizlerden 2+1 konut istiyorlar” dedi. Başkan Fatma Şahin, konutun kent içinde çok önemli bir sorun olduğunu ve bunu çözmek adına ellerinden geleni yapacaklarını söyledi. Oğuzeli Belediye Başkanı Bekir Öztekin ise, Kuzeyşehir ve Güneyşehir’in önemli olduğunu Doğukent’in de Oğuzeli’ne yapılması gerektiğini belirtti. Karkamış Belediye Başkanı Mustafa Güzel’de Batıkent’in bu ilçeye kazandırılması gerektiğine vurgu yaptı. Şahin, tüm belediye başkanlarına seslenerek, “Herkes ne eksiği ne kadar konut açığı varsa bize bilgi versin. El ele verelim ve en büyük sorun olan konut sorununu çözelim” diye konuştu. 

KALİTELİ VE UYGUN FİYATA KONUT

Büyükşehir Belediye Başkanı Fama Şahin, Gaziantep’te kaliteli ve uygun fiyatla konut üretimine devam edeceklerini belirtti. Oğuzeli Belediye Başkanı Bekir Öztekin’in ‘Kuzeykent, Güneykent, bir de Doğukent yapalım Oğuzeli tarafına” önerisine sıcak bakan Şahin, “ Olur Oğuzeli merkez ilçe, ne kadar nüfusu orada tutarsak şehir rahatlar. getirin ne diyorsanız yapalım. Yavuzeli 15 dakika. Her ilçe kendi konut ihtiyacını getirsin, merkez rahatlar. Yanlızca 6800 Şehitkamil’de kaybettiğimiz deprem konutu var. 1200 Oğuzeli’nde var. Araban’da 1500’ün üzerinde konut kaybı var. Herkes kendi ilini çalışsın gelsin. Biz ne diyorsanız hazırız. Konut meselesi çok  hayati bir mesele” dedi.

TALİMATI ALDIK

Mecliste söz alan Mehmet Haz, Başkan Şahin’in Gaziantep’te konut sorunu ve kiraların yüksek oluşundan dolayı konut üretimi için talimat verdiğini söyledi. Haz, “Gaziantep’te ne kadar çok kaliteli ve ucuz konut üretirsek konut,  sorununun o oranda azalacağını biliyoruz. Gazi konut olarak çalışma başlattık. Şimdi sonuna geldik, kısmet olursa Temmuz ayı gibi temelini atacağız. Gaziantep’e ilk etapta bin konut yapacağız, iki yıl içinde teslim edilecek. Güneyşehir’de bin konuta başlıyoruz, Kuzeyşehir’de, 6 ayda bin konut satışa sunacağız. 5 yıl boyunca 6 ayda bir bin konut teslim edeceğiz. Güneykent’te Temmuz’da bin konuta başlayacağız. Kaliteli ucuz konut üretmeye çalışıyoruz. Bunun için ciddi bir saha çalışması yaptık. 480 bin peşinat, 15 bin lira aylık taksitle vatandaşlarımızı ev sahibi yapacağız. Tünel kalıba karar verdik. İki yılın sonunda tapu zamanı vatandaş evine geçeceği zaman bankalarla anlaşacağız. 3 yıl veya 5 yıl satmama şartı getireceğiz. Bizim yapacağımız konutları ev sahibi olmayanlara vereceğiz. Malı mülkü varsa maddi durumu iyiyse kuraya dahil etmeyeceğiz” diye konuştu.

ŞAHİN: KİRA ÖDER GİBİ EV SAHİBİ OLACAKLAR 

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Güneyşehir’de 500 konutu teslim ettiklerini belirterek, “Şimdi bunun ikinci kısmına başlıyoruz” dedi. Şahin en az maliyetle çıkardıkları raKamlar olduğunu belirterek, “Orta gelir grubu kira öder gibi ev sahibi olsun diyoruz. Bu şartları çalıştık. Öneriniz varsa söyleyin. Bütün müteahhitleri topladık. Yeter ki bu memleketin konut ihtiyacını meclis olarak giderelim. Elimizdeki tüm imkanları kullandık. Sıfır karla yapıyoruz. 2 artı bir talebi çok fazla çünkü ödeme koşulları uygun” dedi.

ÖZTEKİN DE İSTEDİ

Oğuzeli Belediye Başkanı Bekir Öztekin de söz alarak, “Başkanım Kuzeykent, Güneykent, bir de Doğukent yapalım Oğuzeli tarafına. Sadece orada başlamamış TOKİ. En yakın yeriz en geniş arazisi olan yeriz. Altyapı hazır, yol hazır, elektrik tamam” dedi. Fatma Şahin’de “Olur Oğuzeli merkez ilçe, ne kadar nüfusu orada tutarsak şehir rahatlar. getirin ne diyorsanız yapalım. Yavuzeli 15 dakika. Her ilçe kendi konut ihtiyacını getirsin, merkez rahatlar. Yanlızca 6 bin 800 Şehitkamil’de kaybettiğimiz deprem konutu var. Bin 200 Oğuzeli’nde var. Araban’da bin 500’ün üzerinde konut kaybı var. Herkes kendi ilini çalışsın gelsin. Biz ne diyorsanız hazırız. Konut meselesi çok  hayati bir mesele” diye konuştu.

SAZGIN’A YOL VE TAZİYE EVİ

Oğuzeli Belediye Başkanı Bekir Öztekin, Sazgın yolunun büyütüleceği müjdesini verdi. Büyükşehir Belediye meclisinde söz alan CHP’li meclis üyesi Mehmet Sucu’nun, gündeme getirdiği Sazgın yolu ve taziye evi ile ilgili konuşan Bekir Öztekin, bayram sonrası için söz verdi. Öztekin, “Bayramdan sonra yerinde görüp tespit edeceğiz. Taziye evinin projesini yaptıracağız ve temelini atacağız. Hayırseverlerin katkılarıyla. Katkıda bulunuruz. Sazgın için bu yol önemli. Orada Köprüyü büyüttük. Köprü çok küçüktü. İçinden veya dışından mutlaka yol büyütülecek” dedi.

Birkaç sene sonrasını hayal bile edemezsiniz Birkaç sene sonrasını hayal bile edemezsiniz

49 GÜNDEM MADDESİ GÖRÜŞÜLDÜ

Mecliste GAZDAŞ Gaziantep Doğal Gaz Dağıtım A.Ş.'de 31.080.000,00 TL sermayeye tekabül eden “48 hissesi belediyeye ait olduğundan, yapılacak Olağan ve Olağanüstü Genel Kurul Toplantılarında belediyeyi temsilen Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi Halil Uğur'a yetki verildi.  Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından yerel ajanslar, yerel kaynaklar, kurum ve kuruluşlar, sivil toplum kuruluşları ve dış kaynaklı hibe onayı alan projelerimizin ortaklık protokolleri ile hali hazırda ilçelerde yürüttüğümüz, devam eden ve tamamlanan projelerin sürdürülebilirliğin sağlanması için yerinden işletilebilmesi amacıyla ilçelerdeki proje ortaklarının belediye iştirakleri kooperatifler, sivil toplum kuruluşları, kamu kurum ve kuruluşlarına devredilmesi kapsamında hazırlanacak olan işbirliği protokollerinin imzalanması için Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e yetki verilmesi maddesi CHP gurubu tarafından itiraz edildi.

ŞENCAN KONUŞTU

Gaziantep Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Hasan Şencan’’ Meclis hiçbir şekilde yetkisini başkana devretmez. Sınırları belli olmayan hiçbir yetki belediye başkanına devredilemez. Eğer maddenin sınırları belirlenirse maddeye evet diyebiliriz dedi. Aksi takdirde ret oyu vereceğiz. ‘’dedi. Osman Toprak ise ‘’ Hasan Şencan’ı mevzuatı tam olarak incelememiş. Herhangi bir belediye başkanına yetkiler devredilmiyor. Sadece yetki veriliyor. Yetki verildiğinde sunulması gereken maddeler meclise sunulacaktır. Bu sadece ön izin şeklinde. Usul ve mevzu açısından herhangi bir sorun yok” dedi.
 

Editör: Ebru Kont