1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Şahinbey’in bütçesi arttı
Şahinbey’in bütçesi arttı

Şahinbey’in bütçesi arttı

Şehitkamil’in ardından Şahinbey Belediye meclisinde de 2020 bütçesi görüşüldü.

A+A-

Geçtiğimiz yıl 905 Milyon TL olan gelir-gider bütçesi bu yıl 907 Milyon TL gelir-gider bütçesi olarak belirlendi. Başkan Yardımcısı Cuma Güzel’in başkanlık ettiği meclis toplantısında 2020 yılı bütçesine CHP Grubu ret oyu verdi. CHP’li meclis üyesi Yılmaz Kireç, Şahinbey’in sosyal doku haritası çıkarılmadan yardımlar için bütçe ayrılmasını doğru bulmadığını söylerken, Uğur Kalkan, bütçede hukuk işlerine neden 2.5 trilyon ayrıldığını sordu.

KİREÇ:İLÇEMİZİN SOSYAL DOKU HARİTASI ÇIKARILMALI

Bütçe ile ilgili söz alan CHP’li meclis üyesi Yılmaz Kireç, Kültür ve Sosyal İşler müdürlüğüne 106 milyon 842 bin, yine sosyal yardım işleri müdürlüğünün 25 milyon gibi bir bütçe ayrıldığını belirterek şunları söyledi:”İlçemizin sosyal doku haritası çıkarılmadan bu bütçe kalemini ayırmayı çok doğru bulmadığımızı belirtmek istiyorum. Baktığımız zaman bütçe gelir kalemlerinin büyük kısmının sermaye gelirlerinden kaynaklandığını görmekteyiz. 326 milyon sermaye gelirleri kalemleri, 487 milyon arsa satışı, 260 milyon diğer taşınmaz satış gelirleri öngörülmüş. Yaklaşık yüzde 53 gibi oran taşınmaz satışından elde edileceği var sayılmıştır. Belediyeler tabiki kaynak üretebilir. Fakat bütçe gelirlerinin yüzde 50’lik kısmını taşınmaz satışından elde etmeyii planlar ve bunun yasal zorunluluğunu ortaya koyarsa bizde çıkar konuşuruz. Sosyal doku haritası dememizin sebebi kırsal bölgelerde kamulaştırma yaplır ve oralara park bahçe yapılabilir. Burada arsa satışları, gayrimenkulların satışının hangi gerekçelerle istenildiği veya satıştan elde edilecek gelirin hangi yatırım harcamalarında kullanılacağı rayice değer ve satış yetkiisinin kim tarafından kullanılacağı konusunda değerlendirme yok. Belediye olarak elindeki bu taşınmazları öncelikle eksikliği açıkça hissedilen sosyal teknik kültürel alanlar için kullanılması gerekir. Kamu hizmetlerinin gerçekleşmesi için kullanılması gerekir” dedi.

GÜZEL:SİZDE DESTEK OLUN

Cuma Güzel, Kireç’e yanıt vererek, “Arsa satışları ile ilgili geçen mecliste de konuşmuştuk. Onunla ilgili mahallelerin sosyal doku haritalarını çıkarılması konusunda bir çalışma yapalım sizlerde destek verin” dedi.

KALKAN:HERGÜN KAZA OLUYOR

CHP’li meclis üyesi Uğur Kalkan da , mecliste söz alarak eski Garajlar bölgesindeki 40 metrelik yolun son durumunu sordu. Kalkan,” O bölgede bulunup evini ve iş yerini satamayan vatandaşların son durumu ne olacak? Yeni yapılan yerleri söylediniz ama Mavikent'te ortaokul ve lise öğrencileri aynı anda aynı okulda eğitim görüyor. Yine Yeşilvadi Kavşağı'nda her gün kazalar oluyor,burası Yeşilvadi Kavşağı'nı geçti ölüm kavşağı oldu. Buraya köprü yapılacaktı son durumu nedir ? Bir de Yeşilvadi den Güneş e giderken keskin viraj var buraya da el atılması lazım.  Sürekli kazalar oluyor. 2 gün önce yine kaza oldu” dedi. Kalkan, ayrıca hukuk işlerine 2.5 trilyon bütçe ayrılmasını gündeme getirerek, “Bu rakam çok fazla. Bu kadar yüksek olmasının gerekçeleri nedir” dedi.  

GÜZEL:ÇALIŞMA YAPACAĞIZ

Cuma Güzel verdiği cevapta, ”40 metrelik yolda yüzde 90’da fazla altyapı tamamlandı. Sağındaki ve solundaki dükkan evler ve dükkanlar için kentsel tasarım projemiz var. Oralarda biz müteahhitlerle anlaşacağız onlara yaptıracağız. Vatandaşla anlaşamazsak kamulaştırma yoluna gideceğiz. Yeşilvadi yoluyla ilgili de ekonomik bir kriz var. Sayın Cumhurbaşkanımızın ve hükümetimizin tasarruf tedbirleri kapsamında şu an için zaman veremiyorum ama yapacağız. Yeşil Vadi’den Güneş’e giden yolla ilgili de çalışma yapacağız. Hiç bir vatandaşımızın tırnağına zarar gelmesini istemeyiz” dedi.

ŞENCAN:BİZDE MECLİS KARARI ALALIM

Hasan Şencan da söz alarak “Belediyemizde 250 kadar memurumuz var. Şehitkamil belediyesi meclis kararı almış, bu memurlar otobüslere ücretsiz biniyor. Bizde meclis kararı alalım bu yönde bir çalışma yapalım” dedi.  Cuma Güzel  de, “Baktıralım” dedi. HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.