1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Şahinbey'e Zeytinli meclis
Şahinbey'e Zeytinli meclis

Şahinbey'e Zeytinli meclis

Şahinbey Belediyesi Mart Ayı 2'inci Birleşim gündemi yapıldı.

A+A-

Meclis toplantısında CHP'li meclis üyesi Uğur Kalkan, Şahinbey Belediye'nin dağıttığı 500 bin adet zeytin fidanı için 'Haftaya Bakış' köşesinde dile getirdiği için gazetemiz imtiyaz sahibi Ökkeş Özekşi'ye ve icraata geçirdiği için Şahinbey Belediyesi'ne teşekkür etti. 

ŞENCAN: BELEDİYE İNSANLARIN MAĞDURİYETİNİ NASIL GİDERMEYİ DÜŞÜNÜYOR?

13 maddenin görüşüldüğü meclis toplantısına Şahinbey Belediyesi Meclis Başkan Vekili Birol Ülger başkanlık etti. Gündemin 7'inci maddesinde yer alan Gaziantep Şehir Hastanesi çevre yolu bağlantısı köprülü kavşağı projesinin Karayolları Genel Müdürlüğünce onaylandığı ve projenin uygulanması için tekrar revizyona gidilmesi gerektiği maddesi hakkında söz alan CHP'li meclis üyesi Hasan Şencan, "Geylani mahallesi imara açıldı açılalı her meclis gündeme gelmeye başladı. Burada bayağı inşaat yapılmaya başladı. Büyükşehir buranın yollarını açmayı düşünüyor mu? Oradaki insanlar çok mağdur. Belediye insanların bu mağduriyetini nasıl gidermeyi düşünüyor? Bayağı da bir itiraz var" dedi. 

GÜZEL: İKİ BELEDİYE ELELE GEREKENİ YAPAR

Şencan'ın söylemleri üzerine Şahinbey Belediyesi Başkan Yardımcısı Cuma Güzel, "Hem Büyükşehir hem de Şahinbey Belediyesi ilgili alanın yollarını açmaya hazır. Ama buna süreç lazım. Bir problem kalmadı. İnşallah 4'üncü ya da 5'inci ayda yolları açacağız. Büyükşehir es geçmez. İki belediye ele ele gerekeni yapar. Öbür meclise kadar yollar yapılır" şeklinde yanıt verdi. 

MECLİSTE ÖKKEŞ ÖZEKŞİ'YE TEŞEKKÜR

Ökkeş Özekşi'nin 'Haftaya Bakış' köşesinde dile getirdiği ve Şahinbey Belediyesi'nin harekete geçip dağıttığı 500 adet zeytin fidanı için hem Özekşi'ye hem de belediyeye teşekkür eden CHP'li meclis üyesi Uğur Kalkan şöyle konuştu; "500 bin zeytin fidanı dağıtıyorsunuz. Bunun yaklaşık maliyeti 3 trilyon 250 bin. Ama bir trilyon 850 bin liraya daha uygun maliyete belediye bunu aldı. Kamu kaynaklarının düzgün ve saydam bir şekilde kullanılması taraftarıyız. Ayrıca zeytin fikrini ilk olarak köşesinde yazdı ve Ökkeş Özeki dile getirdi. Bunun üzerine böyle bir girişim yapıldı. Ökkeş Özekşi beye teşekkür ediyorum." 

KALKAN: NETİCE NEYSE ÖĞRENMEK İSTİYORUM

Ayrıca Mavi Kentte bulunan ve 1 buçuk yıl önce dile getirdiği bir ihaleden bahseden Uğur Kalkan, "1 buçuk yıl önce bir ihale söylemiştim. Yaklaşık maliyeti önceden sızdırıldı diye. Onunla ilgili soruşturma başlatıldı. Ben de elimdeki bilgi ve belgeleri verdim. Onunla ilgili cevap gelmedi. Onunla ilgili netice neyse öğrenmek istiyorum" dedi. 

KALKAN'DAN ARAÇ KİRALAMA İHALELERİNE ELEŞTİRİ

Şahinbey Belediyesi'nin Araç Kiralama ihalelerini de eleştirmeden geçmeyen Kalkan, "Araç kiralama hizmet ihalesine gelince yaklaşık maliyeti 4 trilyon 914 bin lira olan araç kiralama bedelinin siz 700 bin lira ve daha fazlasını 5 milyon 600 bin liraya ihale etmişsiniz. Toplam geçerli teklif sayısı sadece bir. Normalde yaklaşık maliyetin üstündeki ihaleleri genelde iptal ediyorsunuz. Burada 700 bin hem yaklaşık maliyetin üstünde bir ihale vermişsiniz hem de toplam geçerlilik sayısı bir. bununla ilgili herhangi bir sayıştay denetimi ya da herhangi bir girişimde bu sorumluluğu kim kabul ediyor? Onun merak ediyorum. 700 bin lira fazladan verilmesinin de mantığı ve yasal dayanağı nedir?" diye sordu. 

ÜLGER: SIKINTI OLURSA GEREKLİ ARAŞTIRMA YAPILIR

Uğur Kalkan'a cevaben, "Yasal dayanağı olmazsa zaten o ihale verilmez. Mutlaka yasal dayanağı vardır" diyen Birol Ülger, "Yaklaşık maliyet bazen yanlış veya eksik hesaplanabilir. Bazen şartlar değişebilir. Dolayısıyla sayıştaycılar her zaman için incelerler. Bu konuda sıkıntı olursa gerekli araştırma yapılır. Şahinbey Belediyesi'nde gayriyasal bir işlem yapılmaz. Kaygınız olmasın" dedi.  

FİRMALAR ARASINDA BÜYÜK BİR FARK YOK

Çatılı Park ihalesi konusunda da söylentileri meclise taşıyan CHP'li meclis üyesi Hasan Şencan, Ülger'e "Geçenlerde Çatılı Bank ihalesi yapıldı. Oranın ihalesini alan firmanın diğer firmaların üzerinde fiyatla aldığı bilgisi geldi bize. Bu konuda bilginiz var mı?" diye sordu. Ülger ise, "Biz öncesinde örnek bir bank istiyoruz. Bu numuneler kontrol ediliyor. Eğer bu numuneler uygun olmadığı zaman otomatik olarak ihale dışı kalıyor. Kaldı ki firmalar arasında büyük bir fark yok. Elenen firma şartnameye uygun numune getiremediği için elendi" yanıtını verdi.  NARİN DEMİRCİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.