1. WEB TV

  2. HABER

  3. Şahinbey’den şehitlere vefa

Şahinbey’den şehitlere vefa

Çanakkale Deniz Zaferi’nin 100. yılında başlattığı ‘Gaziler Diyarından Şehitler Diyarına’ projesinde toplam 145 bin 227 kişiyi ecdadıyla buluşturan Şahinbey Belediyesi, Çanakkale’deki 4 şehitliğin ihyasını da gerçekleştirdi.

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’nun gazi torunlarını ecdadın destansı mücadelesini yerinde görmeleri için başlattığı ‘Gaziler Diyarından Şehitler Diyarına’ projesi ile bugüne kadar 145 bin 227 kişiyi Çanakkale’ye uçakla götürdü. Şahinbeyliler, 'Çanakkale geçilmez' dedirten ecdadın mezarlarını ziyaret ederek, mücadele ruhunu yakından anlama fırsatı buldu. Şahinbey Belediyesi’nin desteği ile Çanakkale’deki 4 şehitlik ihya edilerek, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katıldığı törenle ziyarete açıldı.

"Şehitliklerimizin ihyası bizim için çok önemli"

Şehitliklerin ihyasına büyük önem verdiklerini ifade eden Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, "Kahramanlıklarıyla tarihimizin akışını değiştiren, ülkemizin istiklali ve istikbali için göğsünü siper eden ecdadımızın şehitliklerine ilişkin 'ihya çalışmasını' tamamladık. Öncelikle söylemek isterim ki bizlere bu cennet vatanı emanet eden ecdadımıza ne yapsak az. Şehitliklerimizin ihyası, bizim en önem verdiğimiz konuların başında geliyor. Şehitliklerimizin, 'vahdetin' yani 'bir olmanın' sembolü olan servi ağaçları ile çevre düzenlemesini gerçekleştirdik. Çanakkale ruhunu teşkil eden Süngü Bayırı, Albayrak Sırtı, Kılıç Bayırı ve Kılıç Dere’deki 4 şehitliğimizde Şehitlik Yönetmeliği’nde belirtilen modeli kullandık. Tasarımında ay-yıldız ile Allah’ın 99 adından biri olan her şeyi gören ve her şeye şahit olan anlamındaki 'Eş-Şehid' ismini nakşettik. Buna karşılık harp meydanında yaşanan kahramanlıkları düşünerek; şehitlerin şehit düştükleri yere 'kefenlenmeden mevcut üniformalarıyla defnedilmelerini' temsil eden bir düzeni tercih ettik. Çanakkale Savaşlarının dönüm noktası olan bu yerlerde, hem yokluk hem de 7 cihana karşı savaşan kahraman askerlerimiz bize kutlu bir vatan ve şanlı bir tarih bıraktılar. Süngü Bayırı Şehitliğimizde 589 askerimiz, Albayrak Sırtı Şehitliğinde 968 askerimiz, Kılıç Bayırı Şehitliğinde bin 131 ve Kılıç Dere’de 41 şehidimizin olduğunu biliyoruz. Toplamda burada yatan 2 bin 729 şehidimizin kayıtlarına ulaştık. Evlatları olan ailelerden özellikle bu ziyarete çocuklarını da getirmelerini ve şanlı tarihimizi onlara anlatmalarını rica ediyorum. Tarihe yönelik bu görevimizi yerine getirmede bizlere desteklerini esirgemeyen Gaziantep Şahinbey Belediye Başkanımız ve ekibine de teşekkür ediyorum" dedi.

İzlenme: 339

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar