1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Şahinbey'de yılın son meclisi
Şahinbey'de yılın son meclisi

Şahinbey'de yılın son meclisi

Şahinbey Belediye son meclis toplantısı Başkan Vekili Cuma Güzel başkanlığında yapıldı.

A+A-

7 gündem maddesinin görüşüldüğü meclis toplantısında, encümen ve belediye meclisi arasında yetki devri tartışması yaşandı. CHP’li meclis üyeleri Uğur Kalkan ve Yılmaz Kireç,”Belediye meclisinde yetki gaspı var, meclisin yetkisini encümene vermeyin. Yetki gasbı yapılmasın” dedi.

TÜRK UYARDI, EMSAL OLUR

Gündemin 3. maddesi olan Akdere mahallesi yol boyu ticari teşekkül hattı belirlenmesiyle ilgili madde görüşülürken söz alan Hasan Türk, uyarıda bulundu.CHP’li meclis üyesi Türk, “Bu karar emsal teşkil edecek. Kentsel dönüşümde sonra sorun yaşamayalım” dedi. Cuma Güzel,”Altı dükkan üstü konut adam ruhsat alamıyordu.Buraları ticariye çeviyoruz. Böyle bir talep geldi. Başka mahallelerden de böyle bir talep gelirse oturup değerlendirebiliriz.” dedi.

ŞENCAN:KÜLFET ÇIKAR

CHP’li Hasan Şencan da söz alarak,”Şöyle bir sıkıntı var. Şahinbey hızlı bir kentsel dönüşüm yapıyor. Yarın bu mahallelere kentsel dönüşüm girdiğinde bu ev olan yerler ticaret artı konut oldu. bunların kamulaştırma bedelleride bayağı bir külfet çıkacak”dedi.Güzel ise, ”Bizim kamulaştırdığımız yerlerde altında dükkan varsa eğer resmi nitelikte ticarette olmadıysa biz yine onu değerlendirerek gün piyasasını veriyoruz. Kamulaştırdığımız yerleri araştırın sorun hiç kimseye mesela cadde üzerinde adamın altı dükkan üstü evse değeri başka ara sokağın içindeyse bir başka. Orada bir tespit komisyonu oluşuyor. İnsanları mağdur etmemek lazım” dedi.

YÜZME HAVUZU

Gündemin 5.maddesi olan Belediyeye ait Bağlarbaşı Mahallesi, 250 ada, 4 parselde kayıtlı taşınmaz üzerinde yapılı Akkent Yüzme Havuzu Kompleksinin kiraya verilmesiyle ilgili madde görüşülürken söz alan Uğur Kalkan şunları söyledi:”Sosyal tesis esnaf için yapılmıştı. Birde bu maddede belediye kendi mülkünü kiraya verebilir ama yetkinin devri sınırsız değildir. Daha önce CHP olarak bunu defalarca söyledik. 5 yıllık dönem için kiralaya verileceği söyleniyor komisyon raporunda. Ama meclisin yetkisini encümene devrediyoruz. Bununla ilgili bunun sıkıntılarıyla ilgili danıştay kararları da mevcut. Mesele kaç paraya kiraya verileceğini meclis olarak biz bilmiyoruz. Belediye meclisinde yetki gaspı var encümene veriliyor. Belediye meclisinin yetsinin encümene devredilmesi kabul etmediğimiz için bu maddeye hayır oyu kullandık. Özellikle İsmet Paşa sonraki ismi Alaybey mahallesinde otoparkla ilgili mesela ilana çıkılmadan burası encümenin kararıyla kiraya verildi sıkıntılar yaşandı ama biz meclise gelir bunu bilirsek tabiki belediye mülkünü kiraya verecek bunun başka alternatifi yok ama bilinirse yasaya kurallara uygun yapılırsa bizde burada destek veririz” diye konuştu.

KALKAN'A CEVAP VERDİ

Cuma Güzel  Kalkan’a cevap verdi. Güzel, ”Sanayi sitesi çok ciddi bir kompleks oldu. Güzel bir yer yaptık. Şuandaki sosyal tesisleri tekrar bir dizayn ediyoruz eğitim merkezi olarak altlarında dükkanlar vardı onları kiraya verdik. Onunda üstünü tekrar ordaki esnafa faydalı olabilecek bölgeye faydalı olacak şekle getirmeye çalışıyoruz. Orada 40 bin nüfusun yaşadığını tesbit ettik. Sanayi sitesiyle ve sanayi sitesine gelen insanlarla çok ciddi hem güvenlik ihtiyacı hem eğitimle ilgili ihtiyaç. Jandarma komutanlığının bir talebi oldu.Jandarmadaki imkanlarla emniyetteki imkanlar birleşip güzel bir çalışma ortaya çıkacak. Encümene girebilirsiniz .Açık ihale ile ilgili yapıyoruz” dedi. Yılmaz Kireç de söz alarak,”Kiraya verebilirsiniz yüksek kiralara verebilirsiniz ama bizim yetmizii encümene devretmeyin. Yetki devri olmasın yetki devri olursada sınırları belli olsun” dedi.  CHP Meclis üyesi Hasan Türk, müteahhitlerin son günlerde yönetmelikle birlikte yapı müteahlliği ile ilgili yetki belge numarası almak zorunda kaldığını belirterek, bununla ilgili sıkıntı yaşandığını gündeme getirdi. Haber Merkezi

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.