1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Şahinbey ortalamayı düşürüyor
Şahinbey ortalamayı düşürüyor

Şahinbey ortalamayı düşürüyor

CHP Gaziantep eski il Başkanı ve TEMA eski Gaziantep il temsilcisi Sait Köse, ilimizde kişi başına düşen yeşil alan miktarıyla ilgili dikkat çeken iddialarda bulundu.

A+A-

Gaziantep’te kişi başına düşen yeşil alanın ortalama yüzde 7 olduğunu söyleyen Köse, Şahinbey’in ortalamanın da altında olduğunu öne sürdü. Köse, ”Şahinbey’de kişi başına düşen yeşil alan yüzde 5’i geçmez. Şehitkamil, Şahinbey’in aksine yeşil alanda Şahinbey’den daha iyi durumda. Şahinbey, Gaziantep’in yeşil alan ortalamasını düşürüyor” dedi.

PARK NİTELİĞİNDE KAÇI PARK?

Şahinbey’de belediyenin 604 park yaptığını, park niteliği taşımayan alanların park diye gösterilmesinin ise tamamen algı yönetimi olduğunu belirten Köse şunları söyledi:”Parktan başka herşeye benzeyen alanlar var. Yeşil alanda geçmişle mukayese yaptığınızda nüfusla birlikte nereye gittiğimizi görürüz. Bu mukayeseyi yaptığımızda Şahinbey’de yüzde 5’leri bulmayan bir yeşil alan ortalaması çıkıyor.  Belediye Başkanı 604 tane park yaptığını söylüyor. Bu parkları gezelim gerçekten park niteliğinde kaçı parktır?  Adına park ve buradan yeşil alan çağrışması yapma anlayışı çok doğru veri değil, sonuç değil. 550 bin nüfusa ortalama kullanımı kaç m2 alan tahsis edilmiş oluyor? Parka benzemeyen parklar yapmakla yeşil alan artmış olmuyor. Üstünde çiçek böcek olmayan, sayıyla ağaçlandırdığınız yer park olmuyor. Doğru olmayan algı yaratma anlayışı bizim tepkimizi çekiyor. Bu doğru değil.”

MEHMETÇİK ORMANLARI ÖNEMLİ

Gaziantep genelinde kişi başına düşen yeşil alanın yüzde 7’yi geçmeyeceğini ifade eden Köse, “Kendileri yüzde 11-12  diyorlar ama bana 12’yi bir ispatlasınlar. Ben o zaman kabul edeyim, biz bilgilerde eksik kalmışız diyelim. Burada önemli olan iktidarı aldıkları  dönemden bugüne artan nüfusla kentlinin yaşayan insanların hizmetine açtığınız yeşil alan ortalaması çok önemlidir. Bu oranda artış var mı yok mu?. Millet bahçesi yapılıyor, kaç m2 yeşil alanı var. Gaziantep’te yapılan yeşillendirmede insan hizmetine verdiğiniz yeşil alan miktarı önemlidir. Istifade edebildiğim yeşil alan esastır. Şehitkamil’de tabi ormanlaştırma alanları itibariyle Yavuzeli yolu üzerinde yaptığı Mehmetçik Ormanları çok ciddi m2’ler içeriyor. Ve bu belediyenin birebir tasarrufuyla yapılan bir şey. Şehitkamil’de kişi başına düşen yeşil alan miktarı Şahinbey’den fazla. Şahinbey yeşil alanda ortalamayı düşürüyor. Ortalamayı düşüren Şahinbey yükselten Şehitkamil diyebilirim.  ” diye konuştu. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.