1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Şahin yine fark yarattı
Şahin yine fark yarattı

Şahin yine fark yarattı

Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongre ve Sergisi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Kongrede Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin projeleri oldukça dikkat çekti.

A+A-

 Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in, işitme engelli annelerin bebeklerinin ağlamalarını duyabilmek için geliştirilen cihaz ve Alzheimer  hastaları için oluşturulan merkezle ilgili yaptıkları çalışmaları dile getirmesi salondan büyük alkış aldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Marka şehirler hedefimize giden yol akıllı şehir çözümlerinden geçiyor” dedi.

AKILLI TEKNOLOJİLER DEĞERLENDİRİLDİ

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) tarafından Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Ankara'da gerçekleşen Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongre ve Sergisi gerçekleştirildi. Ankara Ticaret Odası (ATO) Congresium'da düzenlenen Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongre ve Sergisi'nin açılışına, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay katıldı. Kongrede; belediyelerin vatandaşa daha etkin hizmet sunması amacıyla akıllı teknolojiler, çevre, ulaşım, yönetişim, güvenlik, sağlık ve coğrafi bilgi sistemleri alanlarındaki uygulamalar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBB ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve yerel yönetim temsilcileri tarafından değerlendirildi. 

sahin-yine-fark-yaratti8.jpg

ŞAHİN:BU BİR TAKIM İŞİ

Kongrenin açılışında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, ”Çok mutluyuz. Akıllı Şehirler Projesi’ni Cumhurbaşkanlığı himayelerine aldığı için Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ederim. Allah kendisinden razı olsun. Çevre bakanımız akıllı şehir stratejisi, altyapısı ve genelgesini, sanayi bakanımız 2023 vizyonu altyapısı ve bunun genelgesini oluşturdu. Bu bir takım işi hazırlıkları birlikte yaptık. Bir şehir nasıl akıllı şehir olur? Bu bir stratejidir, liderliktir ve vizyondur, bütçedir, kültürdür, vatandaş odaklı çalışmaktır, şeffaflıktır, teknolojidir, donanımdır, yazılımdır. 21. yüzyıl veri yüzyılıdır.  Bütün veri güvenliğini sağlayarak sorunlarımızı çözme kapasitemizi yükselterek bunları halkımızın yaşam kalitesini ve sürdürülebilir şehir yarışına dönüştürmektir” dedi.

sahin-yine-fark-yaratti22.png

BU CİHAZLA İŞİTME ENGELLİ ANNE ÇOCUĞUNUN AĞLADIĞINI DUYUYOR

Dünya Ortaçağı yaşarken bizim medeniyetimizin İbni Sinaları, İbni Haldunları, Ali Kuşçuları, Cezerileri, Farabileri yetiştirdiğini belirten Fatma Şahin şunları söyledi:”Farabi akılı şehirleri anlatırken şehri insan vücuduna benzetir, insan vücudunda nasıl sağlıklı yaşaması için organların senkronize olması gerekiyor ve hepsi kalbe bağlanıyorsa, işte o kalbe bağlanma gönüllü belediyeciliğidir, vicdandır merhamettir, şefkattir, akılla kalbi, gönülle zihni, akılla etik değerleri buluşturursan şehir erdemli şehir olur, huzurlu ve mutlu bir şehir olur. İşte bu amaçla yolumuza devam ederken Gaziantep büyükşehir belediyesi olarak teknolojiyi vatandaş odaklı çalıştırabilirmek için mücadele ediyoruz. Bu bir paradigma değişikliğidir. Ben herşeyden önce bir anneyim. İşitme engelli bir anne bebeğinin ağladığını duymuyorsa, bir empati yapalım bütün anneler adına ona verdiğimiz cihazla bebeğinin ağladığını duyuyor. Gaziantep’te 7 binAlzheimer  hastası var. Hasta yakınları muzdarip, hasta evden çıkınca evi bulamıyor, aileler hastayı bulamıyor. Verdğimiz bir cihazla kent bilgi sistemiyle onların birbirini, onların evi bulmasını sağlayacak bir merkez oluşturduk. İşte akıllı şehirlerin insan yaşamına dokunması için ne kadar önemli olduğunu görüyoruz.”

sahin-yine-fark-yaratti3.jpg

YENİ BİR HİKAYE YAZIYORUZ

Konuşmasını ‘yeni bir hikaye yazıyoruz’ diye sürdüren Şahin, “Sayın Cumhurbaşkanımız sizin vizyonunuzla bu eko sistemin içerisinde biz yanlızca pazar olamayız. Biz üretimin merkezi olmak zorundayız. Sanayi bakanımızın da büyük destekleriyle küresel ölçekte rekabetin gücü olma, bunların hepsini milli ve yerli üretime dönüştürmek için büyük bir gayret gösteriyoruz. Yeni bir hikaye yazıyoruz. Yeni hikayemizi ar-ge, inıvasyon, teknoloji, çevreye duyarlı şehircilikle yazacağız. Türkiye Belediyeler Birliği, birlikte belediyeciliktir.Dünyanın 10. büyük ekonomisi olmak istiyoruz. çalışırsak oluruz, bu bir hayal değil. Azimle, aşka, muhabbetle, sevdayla, kardeşlikle çalışınca olur, biz gayretten sorumluyuz tevfik Allah’tan olacak” şeklinde konuştu.

sahin-yine-fark-yaratti4.jpg

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: MARKA ŞEHİRLER İÇİN ÇÖZÜM AKILLI ŞEHİR

ATO Congresium'da düzenlenen kongrede konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, akıllı şehirler kavramının 1990’lı yıllarda ortaya çıktığını kaydederek, “En sade şekilde teknolojinin şehirlere uyarlanması olarak ifade edebileceğimiz bu yaklaşım, giderek yaygınlaşmış ve benimsenmiştir. Her ne kadar benzer bilişim teknolojileri kullanılıyor olsa da akıllı şehir uygulamaları, her ülkenin, her şehrin kendi ihtiyaçlarına, kendi imkânlarına, kendi altyapısına göre değişebilmektedir. Türkiye olarak biz de kendi akıllı şehir stratejilerimizi geliştirmek için çalışmalara başladık. Belediyelerin akıllı şehir kavramı çerçevesinde önlerinde; altyapı, güvenlik, enerji, yönetim, eğitim, sağlık, bina ve ulaşım gibi alanlarda çok geniş bir potansiyeli bulunuyor. Bu alanlardaki uygulamaların ortak amacı, daha az maliyetle daha verimli ve etkili hizmet sunabilmektir. Akıllı şehir hizmetleriyle insanların hayat kalitelerini ne kadar yükseltebilir ve kolaylaştırabilirsek vatandaşlarımızın bu işi sahiplenme düzeyini o derece yüksek tutabiliriz” dedi.

ÖNCE KİM HAREKETE GEÇERSE O KAZANÇLI ÇIKAR

‘Marka şehirler hedefimize giden yol akıllı şehir çözümlerinden geçiyor’ diyen Erdoğan,”Önemli olan bu iş için altına girilecek finansal yükle elde edilecek neticenin doğru tespit edilebilmesidir. Şayet bu denge iyi kurulabilirse belediye bütçesi yanında, yatırımcıların desteği de alınabilir. Esasen, akıllı şehir uygulamalarının hepsi belediyeyle ilgili de değildir. Yeni nesil teknoloji altyapısının insan hayatında yol açacağı büyük dönüşüm düşünüldüğünde, bu konunun çok geniş bir uygulama alanı olduğu görülecektir. Bu konuda önce kim harekete geçerse en çok onun kazançlı çıkacağını söylemek mümkündür. Ülkemizde ister belediyeler, ister diğer kurumlar veya özel sektör tarafından olsun, hayata geçirilecek tüm akıllı çözüm uygulamalarının birbiriyle uyumlu olması kritik öneme sahiptir. Aksi takdirde Türkiye, teknoloji çöplüğüne döner” diye konuştu.

HALKIMIZ ŞU ANKİ YÖNETİME GÜVENİYOR

Erdoğan, 100 bin sosyal konut projesinde müraacatların bittiğini söyleyen Başkan Erdoğan, "Bir adım attık dedik ki, çevre şehircilik bakanlığımız 100 bin sosyal konut inşaasına başlayacak. Müraacatlar şuan itibariyle bitmiş durumda. Genel toplam 1 milyon 92 bin 741. Bu nereden geliyor, demek ki halkımız şu anki yönetimine güveniyor." ifadelerini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum