1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Şahin sözünü tuttu
Şahin sözünü tuttu

Şahin sözünü tuttu

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, yıllar önce verdiği sözü gerçekleştirdi ve temiz su akması adeta yılan hikayesine dönen Sacır deresi için sona gelindi.

A+A-

 Fatma Şahin beraberinde milletvekilleri ve Oğuzeli Belediye Başkanı M.Sait Kılıç ile birlikte  1 milyon kişinin atık suyunu temizleyecek Sacır Deresi’nin temiz akmasını sağlayacak olan “İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’ni” ziyaret etti. Tesisin son durumu hakkında bilgi alan Başkan Şahin, projenin tamamlandığını, Haziran Ayı sonunda Sacır Deresi’nin temiz akacağını ve çiftçinin temiz suyla sulama yapacağının müjdesini verdi.

İLERİ TEKNOLOJİ İLE ARITIM

Şahin, suyun ileri teknoloji ile arıtılması ve sulanabilir arazinin arttırılmasının önemli olduğunu belirterek, “ 2014 yılında kalkınma yerelde başlar düşüncesiyle yola çıktık. Çalışmaya başladığımızda Gazi şehrin su ihtiyacını gidermeye yönelik faaliyetlerimize öncelik verdik. GASKİ ile önemli bir proje başlattık. JİCA ile iş birliği yapma konusunda anlaşmaya vararak İleri Biyolojik Atık su Tesisini oluşturduk. O dönemde 120 milyonluk bir maliyetle proje vücut buldu. Ancak çok maliyetli bir tesis olmakla birlikte bir o kadar da gerekli bir tesisti. Çünkü yüksek biyolojik arıtmaya geçmemiz gerekiyordu. Sulanabilir arazi açısından buna ihtiyaç vardı. Yüksek biyolojik arıtmayı hedef alan tesisimiz tamamlandı. Hayırlı uğurlu olsun halkımıza" dedi. 

SÖZÜMÜZ VARDI

"Oğuzeli’ne verilmiş bir sözümüz vardı Sacır Deresi’ni temizleme konusunda. Biz sözün gereğini yapan bir milletiz" diyen Şahin, "Bu sözümüzü tutmak da bizim için ayrı bir mutluluk. Diğer yandan pandemi süreci bizlere çevreyi korumamız gerektiğini gösterdi. Çevre projeleri çok önemli. Dünya artık bu yöne gidiyor. Virüs bir sonuçtur. Tabiatı yormadan insan sağlığını korumamız şart. Biz Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak çevreye duyarlı şehir olmayı kendimize hedef ediniyoruz. Birçok şehirde yaprak kımıldamazken bu zor dönemde bile şehri şantiyeye dönüştüren büyük yatırımları hızla tamamlayan bir irade var bir ekip var. Bu nedenle ekibime ayrıca teşekkür ediyorum. Bir arıtma tesisinde olmamıza rağmen hiçbir koku yok. Bu ne kadar iyi çalışıldığının göstergesi. Haziran ayının sonundaysa çiftçi, bu pis akan suyun beyazladığını görecek çünkü burada gastronomimiz için önemli olan nane, patlıcan, nar gibi önemli ürünlerin olduğu Oğuzeli coğrafyası artık temiz suyla sulanacak. Gıda güvenliği çok önemli. Dünya sağlıklı kentlerden söz ediyor ve bu da su temini ve sağlıklı sulamadan da geçiyor. Biz de bunun altyapısını çalıştık emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu. 

ERDOĞAN: DEREYE HAYAT GELECEK

Gaziantep AK Parti Milletvekili Mehmet Erdoğan ise Büyükşehir Belediyesi’nin yeni tesisi sayesinde köylerin Sacır’ın akan temiz suyunu kullanılabileceğinin altını çizerek, “ Büyükşehir Belediyesi’nin büyük projesi olan Atıksu Arıtma Tesisi yol boyunda bulunan 15 köye ulaşılıyor. Köylere ulaşan su Sacır Deresi’nden geliyor. Özellikle Oğuzeli ilçesinde yer alan tarım alanlarına da büyük bir avantaj sağlayacak. Bu alanlara temiz su gelecek. JİKA desteğiyle Büyükşehir Belediyesi’nin iş birliğinde hayat bulan bu proje çok önemli. Barak’ta Kayacık ve Doğanpınar barajları var. Bu barajlara su desteği ise burası. Buraya gidecek sular tertemiz olacak bu tesis sayesinde. Burada canlar yetişecek dereye hayat gelecek” dedi.

BAKBAK: ÖNEMLİ BİR PROJE

Gaziantep AK Parti Milletvekili Derya Bakbak’da projenin başarısına vurgu yaparak,” Gerçekten çok önemli bir projeyi gözlemliyoruz. JİKA destekli bir proje. Gaziantep 2 milyon nüfusa sahip bir şehir. İçmesuyu sonrası atıksuyun arıtılması ihtiyacı da sağlanılacak. Düzbağ ile biz içmesuyu ihtiyacını tamamladık. Buradan geçen köylerimiz Sacır Deresi’nden arıtılan sudan faydalanacak. Burada suyun arıtılması çok önemli çünkü Oğuzeli sağlıklı ve lezzetli tarım ürünlerine ev sahipliği yapıyor” ifadelerini kullandı.

YÜKSEL:  ÇALIŞMALAR YAPACAĞIZ

Gaziantep AK Parti Milletvekili Müslüm Yüksel, arıtma tesisinin büyük Oğuzeli ve Gaziantep için büyük önem sağladığını belirterek, “Projeyi şehre kazandıran Büyükşehir Belediyesi’ni kutluyorum. Bu sayede Oğuzeli ve Sacır Deresi çevresi temiz suya kavuştu. Bölgenin bazı eksikleri var ama Büyükşehir Belediyesi’nin elini güçlendirecek çalışmalar yapacak bu konuları Ankara’da takip edeceğiz” İfadelerini kullandı.

KILIÇ: GAZİANTEP İÇİN İMAJ BİR PROJE

Oğuzeli Belediye Başkanı Mehmet Sait Kılıç ise tesisin yapımında emeği geçen Başkan Şahin ve ekibine teşekkür ederek şunları söyledi: “ Gaziantep için imaj bir projeye sahip olduğumuzdan dolayı mutluluk duyuyoruz. Çağdaş dünyada artık, suyu temin etmek kadar suyu temiz tutmak da ayrı bir sorun. Tabi ki temiz su, kullandığımız zaman atık su haline geliyor. Bir şekilde arıtılması lazım. O nedenle Gaziantep’te olması gereken en önemli projelerden birisinin İleri Biyolojik Atıksu Tesisi olduğunu düşünüyorum.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum