AK Parti Milletvekili ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Fatma Şahin, Sanayi Odası'nın meclis toplantısında konuştu. Şahin, geleceğin Gaziantep’i için hazırladıkları projelerinden bahsetti. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Gaziantep Milletvekili Hüseyin Çelik de mecliste bulundu.

‘’Artık kalkınma da demokrasi de yerelde başlıyor. Bir vatandaşın en hızlı ulaşabildiği yönetim anlayışı, yerel yönetimler’’ diyen Şahin, 12 yıl boyunca Anadolu’yu ve yereli güçlendirmeye çalıştıklarını, yasal boyutta ve kaynak bakımından güçlendirdiklerini kaydetti. Katılımcı bir belediyecilik istediklerini vurgulayan Şahin, ‘’Nasıl başaracağız? Bugün nasıl birbirimizi dinliyor ve bu şehrin en büyük gücü ortak akıl olduğunu söylüyorsak, bunu daha da güçlendirecek mekanizmalar ortaya koyacağız. Katılımcı, yerel, saydam, hesap verebilir, adil, demokratik bir yönetim anlayışını tesis edeceğiz’’ dedi.

Bilgi ve teknolojiyi şehirde her yerde kullanacaklarını, 24 saat çalışan çağrı merkezleri ve çözüm ekibiyle hizmet edeceklerini, Kent Konseylerinin kentin kimliği ve gelecek planlamasında rollerini güçlendireceklerini anlatan Şahin, trafik ve ulaşım, imar ve şehircilik projelerin, GSO Meclis Üyeleri ile paylaştı. Ulaşım mastır planını, imar mastır planına paralel yapacaklarını bildiren Şahin, Gaziantep’in kentsel dönüşümde en başarılı şehirlerden birisi olduğunu, ama hala yüzde 70 çarpık yapılaşma bulunduğunu, kentsel dönüşümün maliyetini düşürmek için çok sayıda konuta ihtiyaç olduğunu ve ilk etapta Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) büyük bir uydu kent yapacaklarını ifade etti.

Kültür-turizm, sosyal-sağlık, su-kanalizasyon, yeşil alan çalışmalarını da açıklayan Şahin, sanayi ve ticarete ilişkin şunları kaydetti: ‘’Muhteşem bir güç. Ama daha da desteklenmesi lazım. Gaziantep’e lojistik merkez kazandırılacak. OSB’de sadece kullanım amaçlı verilen ham su, yapılacak arıtma tesisiyle içme suyu haline getirilecek. Gaziantep ulusal ve uluslararası fuarlar şehri olacak. Yeni toptancı siteleri yapılacak. Meslek grupları tek merkezde toplanacak. OSB’ne çevre yolarından ve şehir merkezinden ulaşım bağlantıları güçlendirilecek.’’