1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Şahin HİZMET, Doğan TECRÜBE, Demir VAAT
Şahin HİZMET, Doğan TECRÜBE, Demir VAAT

Şahin HİZMET, Doğan TECRÜBE, Demir VAAT

İlk sınavları FOX da oldu

A+A-

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Adayları Fox TV’de yayınlanan İsmail Küçükkaya’nın sunduğu Çalar Saat Programına katıldı. Millet İttifakının adayı Ejder Demir, DSP Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Celal Doğan ve  Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin sırayla çıktıkları canlı yayında Küçükkaya’nın sorularını cevaplandırdı, projelerini anlattı. Ejder Demir, seçildiği takdirde ilk işinin sola dönüş yasağını kaldırmak olacağını belirtirken, Celal Doğan, parsel bazında uygulamaya son vereceğini söyledi. Doğan, “Gaziantep’te imar uygulamaları bundan sonra yüzde 65 belediyeye yüzde 35 vatandaşa asla olmayacak. Yasa’daki gibi 40’ın üzerine çıkılmayacak” dedi.Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, AVM yıkıp meydan yapan tek belediye başkanı olduğunu söylerken, Küçükkaya’nın Kale’nin arkasındaki siluet kötü, şehirler çirkinleşiyor’ sözleri üzerine, “Gaziantep 80’li yıllarda iç göç alırken kentleşmeyi bizim yaptığımız gibi planlı yapsalardı bugün gördüğünüz siluetlerin hiçbiri olmayacaktı. Kuzey Şehir Projesi yapıyoruz. Bu yıl 20 yıl önce düşünülmüş olsaydı bu görüntü olmazdı” dedi.

EJDER DEMİR:BİZİM İNSANIMIZ İKİNCİ SINIF VATANDAŞ HALİNE GELDİ

Millet İttifakının Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ejder Demir, İsmail Küçükkaya' ile Çalar Saat programına katıldı. Ejder Demir, Zeugma Mozaik Müzesi’nde canlı yayınlanan programda seçilmesi halinde yapacağı projelerle ilgili konuştu. Ejder Demir, Gaziantep’te Suriyeliler konusunun en önemli sorunlardan biri olduğunu, yerli esnafın haksız rekabetten olumsuz etkilendiğini anlattı. Ejder Demir, “Bizim insanımız ikinci sınıf vatandaş haline geldi. Bunun önüne geçilmeli. Biz göreve geldiğimizde bu konuya ağırlığımızı koyacağız. Biz Gaziantepli olarak misafirperveriz, bu insanları savaşın ortasına atalım demiyoruz ancak misafir ev sahibi olmaya başladı. Bir noktadan sonra artık Necati Bağcılar ölmesin diyoruz ” dedi.

TEKNOLOJİ MERKEZLERİ KURACAĞIZ

Yapacakları projelerle Gaziantep’i dünya ile entegre edeceklerini, ticari ilişkilerin daha da gelişeceğini anlatan Ejder Demir, “Gençlerimizin iş bulması açısından da bu projelerimiz önemli. En önemli sorunlarımızdan biri gençlerimize sahip çıkamıyoruz. Dünyayı okuyabilen pırıl pırıl gençler yetişiyor. Önce gençlerimize sahip çıkacağız, gençleri kurtaracağız. Teknoloji merkezleri kuracağız, dijital merkezlerimiz olacak. Kadınlarımız için minimüm 1500 kişilik kreş, performans kültür merkezleri kuracağız. Kadınlarımız sosyal ve ekonomik hayatın içinde daha fazla olacak. ” diye konuştu.

SOLA DÖNÜŞ YASAĞINI KALDIRACAĞIZ

 ‘Gaziantep’te nerde tutarsanız elinizde kalacak’ diyen Ejder Demir, göreve geldiğinde ilk yapacağı işin sola dönüş uygulamasını kaldırmak olacağını söyledi. Ejder Demir, “İlk işim sola dönüş yasağını kaldırmak olacak. Şehirde otopark sıkıntısı var” dedi.

GAZİANTEP UYUŞTURUCU KULLANIMINDA ÜST SIRADA

Ejder Demir,İsmail Küçükkaya’nın Gaziantepspor’la ilgili sorusunu ise şöyle cevapladı: “Sporla içiçe yaşayan bir şehrimiz vardı. Gençlerin ilgilendiği mutlaka bir spor dalı vardı. Bende futbol oynadım. Bugün Gaziantep’te spor tesislerinin yerini imar kirliliği aldı, saçma sapan imar yapıldı. Gençlerimizin spor oynayacağı tesis kalmadı.Gaziantep uyuşturucu kullanımında üst sıralarda. Sporla sosyallikle gençlere sahip çıkılmalı. Roma’yı yenen tek takım Gaziantepspor. Gaziantep’in unutulmaya çalışılan bütün değerlerine sahip çıkacağız. Gaziantep’in hakkını bir başkalarına peşkeş çekmeyeceğiz.” diye konuştu.

CELAL DOĞAN ASIM GÜZELBEY’İ KUTLADI

DSP Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Celal Doğan, İsmail Küçükkaya' ile Çalar Saat programının ikinci konuğu oldu. Celal Doğan konuşmasına Zegma Mozaik Müzesi’nden dolayı Asım Güzelbey’i kutlayarak başladı. Neden aday olduğuyla ilgili bir soruna Celal Doğan, “Siyasette klasiktir ama ben gerçekten toplumsal baskıyı kıramadım. Binlerin ve onbinlerin cok ciddi ve sıkı talepleri vardı, ben halkın ittifakının adayıyım. Halkın arzusu üzerine burdayım. 15 yıl hizmet ettiği şehirde aranan adam olabilmek hiç bir siyasetçiye nasip olmaz” dedi. 

MODERN MARKA BİR ŞEHİR YARATTIM

‘En büyük madalyam şehirle benim ismim eşleşti’ diyen Doğan, “Ben köy devraldım. 15 yılımı verdim. Modern marka bir şehir yarattım. Özgüveni yüksek, ekonomide çekim merkezi, kendisiyle yarışan bir şehir. Ben aşiret reisi değilim, arkamda holding, cemaatlar yok. Ben partizanlık yapmadım o yüzden halk beni davet etti” dedi.

CHP GAZİANTEP’TE ADAY ÇIKARSAYDI BEN ADAY OLMAZDIM

Neden DSP’yi tercih ettiğiyle ilgili bir soru üzerine Celal Doğan, ”DSP’nin tertemiz bir mazisi var. Kimse Ecevit Türkiye’de hırsızlık yaptı diyemez. DSP’nin parti binası yok, tabelası yok. Ama Ecevit’ten kalmış beyaz bir güvercin var” dedi. CHP Gaziantep’te aday çıkarsaydı ben aday olmazdım diyen Doğan, “Ben hayatımda hiç bölen olmadım. Bölünmeye karşıyım CPP adayı olsaydı ben aday olmazdım. CHP’liler siyaset ulemasdır. Onlar hangi anlayışa oy veeceklerini iyi biliyor. CHP’liye siyaset öğretilmez” dedi.

FATMA HANIMIN KAYBI AK PARTİ’NİN KAYBINDAN FAZLA OLACAK

Türkiye’nin 1 Nisan’a başka bir anlayışa uyanacağını söyleyen Doğan, “ Mutfakta yangın var, insanlar aç, yoksul. Fatma hanım bakanlıktan hala belediye başkanlığına inemedi. Keşke bakanlıkta kalsaydı. Belediye başkanının kapısı ve gönlü açık olmalı. Seçimlerde Fatma hanımın kaybı Ak Parti’nin kaybından fazla olacak” dedi.

VER RANTI AL PARAYI

İmar uygulamalarını da eleştiren Şahin, ”15 sene belediye başkanlığımda 28 bin hektar alanı imara açtım. Belediye başkanlarının bütün uygulamaları parsel bazında değil ada bazında yapılır. 15 yıl boyunca 2-3 tane parsel bazında uygulama yaptım. Ancak geçen 15 senere yüzlerce binlerce parsel bazında imar yapıldı. Rant ve çıkar sağlayan uygulamalar yapıldı. Ver rantı al parayı. Bu şehre ihanettir. Bu uygulamalarla Sof’tan gelen rüzgarı kestiler”dedi. Şehrin havası,suyunun bıraktığı gibi olmadığını anlatan Doğan, “Seçim kömürleri yüzünden Gaziantep’te koah hastalığı arttı. Gaziantep gece 11”den sonra savaştan çıkmış gibi. Bunda Suriye politikasının da etkisi var. Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüştüğümde Suriye’ye girmemesi gerektiğini söyledim. Kentte bulaşıcı hastalıklar arttı. Suriyeli sorunu çözülmeli. Kendi vatandaşlarımızdan imtiyazlı olmamalılar. Yurttaş olanlar  mutlaka şehir dışında kamplarda olmalı. Aksi takdirde sosyal kültürel çatışmalar getirecek, etnik çatışmalarında kaynağı olacak” diye konuştu.

BUNLAR YASAKLANMIŞTIR

İmar uygulamalarında ciddi yanlışlıklar olduğunu öne süren Doğan, “Gaziantep’te imar uygulamaları bundan sonra yüzde 65 belediyeye yüzde 35 vatandaşa asla olmayacak. Yasa’daki gbi 40’ın üzerine çıkılmayacak. Belediyelerin bu yolsuzluklar kapısı kapatılacak. Zaruri olmadıkça asla Gaziantep’te parsel bazında değişiklik olmayacak. İmar bazında parselasyon yasaklanmıştır. Kentsel dönüşümde insanların başına örülen çoraplardan utanç duyuyorum. Bu emlakçılıktır, müteahhitlik demektir. Biz belediye başkanları müteahhit değildir. Belediye başkanları kamu hizmeti yapar. Kuyu sularından para alınmayacak” dedi. Doğan, canlı yayında kayyumdan aldığı Gaziantepspor’u küllerinden yeniden doğuracaklarını da söyledi.

FATMA ŞAHİN:EN BÜYÜK GÜCÜMÜZ KÜLTÜRÜMÜZ

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, İsmail Küçükkaya’nın son konuğu oldu. Fatma Şahin, şehir olarak en büyük gücümüzün kültürümüz olduğunu belirterek, “Bu şehre geldiğinizde 5 tane antik kenti aynı anda görebiliyorsunuz. Rumkale, Fırat ve şu anda 3 tane eserimiz UNESCO’nun geçici listesinde. Zaten lezzetin başkentiyiz. Anadolu Arkeoloji Enstitüsünün başkenti oluyoruz” dedi.

GAZİANTEP’E GELME ZAMANI DEDİK, VALLAHİ GELDİLER

Çok zor bir coğrafyada olduğumuzu belirten Fatma Şahin, ”Dibimizde savaş oluyor bu şehrin sanayicileri 150 fabrika kuruyor. Geçen yıl 4 milyon ziyaretçimiz oldu. 33 tane müze var büyükşehire ait. Şimdi Gaziantep”e gelme zamanı dedik, vallahi geldiler. Kışı yazı kalmadı turist geliyor. Uzaklarda arama dedik” dedi.

SU FİYATLARINI YÜZDE 27 İNDİRDİK

Önemli projeleri hayata geçirdiğini anlatan Şahin, “Düzbağ Projesiyle 130 km suyu 2 yılda getirdik. Belediye başkanlığında çok mutluyum. Benim tam kişiliğime uyuyor. Ben mühendisim. Mühendis yaptığı işi sonuçlandırır. Düzbağ, eski Türkiye’de 10 yılda yapılacak işti. Su fiyatlarını 1 yılda yüzde 27 indirdik. Gaziantepli 1 ay sonra Türkiye’nin en kaliteli suyunu içecek” dedi.

BİZİM YAPTIĞIMIZ PLANLARI YAPSALARDI ŞEHRİN GÖRÜNTÜSÜ BÖYLE OLMAZDI

İsmail Küçükkaya’nın ’Şanlıurfa’da, Bursa’da,İstanbul’da da gördüm, bizim kentlerimiz çirkinleşiyor, Gaziantep’te Kale’nin arkasındaki siluet kötü’ sözleri üzerine Fatma Şahin şunları söyledi:”Gaziantep 80’li yıllarda iç göç alırken kentleşmeyi bizim yaptığımız gibi planlı yapsalardı bugün gördüğünüz siluetlerin hiçbiri olmayacaktı. Şehre gelirken 3 ayrı görüntüyle geliyordunuz. Biz bir planlama yaptık imar master planı, ulaşım master planı yaptık, bitti. Kuzey Şehir Projesi yapıyoruz. Bunlar  20 yıl önce düşünülmüş olsaydı bu görüntü olmazdı. Kuzey Şehirde 250 bin kişi yaşayacak.” 

ARTIK HERKES GAZİANTEP’E GELECEK

AVM yıkıp meyran yapan bir belediye başkanı olduğunu söyleyen Şahin, Medeniyet Projesi, Millet Bahçesi’yle ilgili bilgi verdi. Şahin, “Muhteşem bir meydan yapıyoruz. 200 dönüm şehrin göbeğinde alanda, Kamil Ocak stadyumu millet bahçesi için çalıştık bitirdik. Valiliğin oraya meydan cami yapıyoruz. Seul’daki gibi Alleben deresiyle mavili yeşili insanlarımızla buluşturuyoruz. Karşısında Panorama müzesi olacak. 4 milyon m2 yeşil alanı olan Tugayın yerine Medeniyet Şehri kuruyoruz. Amerika’daki Central park gibi. Artık herkes Gaziantep’e gelecek.” dedi.

GAZİŞEHİR SÜPER LİGE ÇIKACAK

Fatma Şahin Küçükkaya’nın Gaziantepspor ilgili sorusuna da şöyle cevap verdi:”Gaziantepspor’a bakanlık, milletvekilliği döneminde o kadar çok yardımcı oldum ki. Yüksek borçların mahsuplaşmasına yardımcı olduk. Borçlar kadar kötü yönetim getirenler ve teslim edenleri toplum çok iyi biliyor. İşin temelinde amatör sporla birlikte temeli hazırlamamız lazım. Gazişehir süper lige çıkacak, şehir arkasında, düzgün yönetiliyor. Bize düşen altyapıyı hazırlamak. 127 Lilyonluk spor altyapısı yatırımı yapıyoruz. Bu şehir spor kenti olmaya devam edecek.”

SURİYELİLER GERİ DÖNECEK

Suriyelilerin ülkelerinin güvenliği sağlanırsa geri döneceklerini söyleyen Şahin, “Ya batı gibi duvarları kapatacaktık, binlerce milyonlarca bebek ölmeye devam edecekti. Buna izin veremezdik. Suriye’de güvenlik sağlanırsa 1 miyon kişi dönmeyi bekliyor. Gaziantep’teki Suriyeliler de ülkeleri güvenli hale gelirse dönecekler” dedi. 

TÜRKİYE ORTALAMASININ 10 PUAN ÜZERİNDE ALACAĞIZ

Şahin, 31 Mart seçimlerindede Türkiye ortalamasının 10 puan üzerinde oy alacaklarını belirterek, “Türkiye’de en yüksek oyu Gaziantep olacak” dedi. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
9 Yorum