1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Şahin, gönül belediyeciliğini anlattı
Şahin, gönül belediyeciliğini anlattı

Şahin, gönül belediyeciliğini anlattı

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde Yerel Yönetimler" sempozyumu Külliye'de yapıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşmasında Sıfır Atık Projesi konusunda yerel yönetimleden kararlı olmalarını isterken, yatay mimari konusunda da uyarıda bulundu.

A+A-

Türkiye Belediyeler Birliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise gönül belediyeciliğini anlattı. Şahin, ”Bir şehri imar ederken asıl hüner gönülleri ihya etmektir. Asıl hüner gönüllere girmektedir.”dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Türkiye Belediyeler Birliği ve Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu iş birliğinde 09-10 Ocak 2019 tarihlerinde düzenlenen "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde Yerel Yönetimler" sempozyumu yoğun bir katılımla başladı.

ERDOĞAN: YÖNETİM SİSTEMİ TARTIŞMALARI ESKİLERE DAYANIR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçmişte koalisyonların ülkeyi ağır maliyetlerle karşı karşıya bıraktığını belirterek, uzun yıllardır yönetim sisteminin değişmesi gerektiğini söylediklerinin altını çizdi. Türkiye’nin, son beş yıllık dönemde pek çok tarihi hadiseyi üst üste yaşadığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçiş sürecinin bunların en önemlilerinden biri olduğunu dile getirdi.

Erdoğan, “Osmanlı döneminde meşrutiyetin ilanıyla başlayan, Kurtuluş Savaşımızın Cumhuriyetle birlikte keskin bir değişim yaşayan yönetim sistemi arayışımız, çok partili hayata geçişin ardından da sürdü. Sürekli krizler, kaoslar, darbeler, cuntalar, istikrarsızlıklar ile akıllarda kalan bu dönemlerde her sorumluluk sahibi devlet ve fikir adamı, yönetim sistemimizin değişmesi gerektiğini hep söylemişlerdir” ifadelerini kullandı.

31 Mart’ta gerçekleşecek yerel seçimlerle ilgili demokrasi vurgusu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “'Bizim beldede amcaoğlunun kazanması lazım veya bizim aşiretten falancanın kazanması lazım, ne yapalım, Ankara'dan, İstanbul'dan göç yapalım.' gibi bir şey olamaz. Bu, işgalin farklı bir türüdür. Bundan sonra bu tür şeyleri İçişleri Bakanlığımızla da daha yakın takibe alacağız. Bunun adı demokrasi değildir. Olmaz böyle şey. Kim oralarda yaşıyorsa seçimi onlar yapsın neticesine de herkes katlansın. Bunlar doğru şeyler değil” diye konuştu.

YATAY MİMARİ UYARISI

Yatay mimari uyarısı yapan Erdoğan, şöyle devam etti: “Uzunca bir süredir tüm yerleşim yerlerimizde yatay mimari konusunda ısrar ediyorum. Böyle gelmiş böyle gider diyemeyiz. Deniz kenarlarını orman alanlarını betona çevirme gayretinde olanlar var. Doğa umurlarında değil. Çevre ve Şehircilik Bakanıma da söylüyorum kimsenin gözünün yaşına bakmayacaksın yıkmaksa yıkacağız. Böylesine köklü bir değişim merkezi idare ile mahalli idarelerin işbirliği ile mümkün olduğuna inanıyorum. Hangi partiden olursa olsun geleceğin inşası olarak gördüğüm bu sürece tüm belediye başkanlarımızın aktif katılımını bekliyorum. Gerekirse bu şehircilik atılımımız belediyeler birliğimiz çatısı altında da yürütebiliriz."

SIFIR ATIK VURGUSU

Sıfır Atık Projesi konusunda yerel yönetimlerin çok çok kararlı ısrarlı olması gereğini savunan Cumhurbaşkanı,  son zamanlarda plastik poşetler bunun benzeri birçok ürünlerle ilgili olarak savaş başlattıklarını ifade etti.Erdoğan, şöyle konuştu: “500 yıl, 750 yıl, 1000 yıl toprak bunu eritemiyor. Buna karşı bir savaş veriyoruz. Bu savaşımızı kararlı bir şekilde başlattık. Anacığım evde file dokurdu, giderdik alışverişi yapardık, gelirdik. Gerekirse tekrar yıkıyorsun, alışverişe gidiyorsun. Bunun toprakla bir dostluğu var. Bunlar kenevirden yapılıyordu. Keneviri yok ettik. Kenevirden atlet dokurlardı. Bize dost görünen düşmanlar ülkemden Rize’mden keneviri söküp aldılar. Biz şimdi keneviri dışarıdan ithal ediyoruz. Burada kenevire dayalı yapılması gereken bazı şeyler varsa o ithal ürünlerle yapıyoruz. Ama şimdi yeniden bu alanda inşallah Tarım Bakanlığımız bir çalışmanın içerisine giriyor ve bu adımları atacağız. “

FATMA ŞAHİN: ASIL HÜNER GÖNÜLLERİ İHYA ETMEKTİR

Türkiye Belediyeler Birliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin konuşmasına,  sempozyumu himayelerine alan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkürlerini sunarak başladı.

Konuşmasında sık sık şehir ve insan vurgusu yapan Şahin, “Şehirler medeniyetin aynasıdır. Şehirler ekmeğimizi suyumuzu paylaştığımız yuvalarımızdır. Bizim medeniyetimiz şehirler medeniyettir. Ecdadımızın söylediği gibi her şehrin bir ruhu vardır. Bizim şehirlerimizde şehrin azizliği o şehirde yaşayanların azizliğidir” dedi.

Başkan Şahin, “Bir şehri imar ederken asıl hüner gönülleri ihya etmektir. Asıl hüner gönüllere girmektedir.” diyerek Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatının “gönül belediyeciliği” olduğunu belirtti.

“Ülkemizdeki yerel yönetim tarihine baktığımızda artık altyapı ve ideoloji belediyeciliğinin bittiğini görüyoruz” diyen Şahin, artık insanı merkeze alan insana dokunan sosyal belediyecilik başladığını vurguladı. 

Fatma Şahin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a "Önce millet, önce memleket" yazılı bakır bir tepsi armağan etti.

İki gün sürecek sempozyumun ilk oturumunda, "Yönetimler Arası İdari ve Mali İlişkiler", yarın yapılacak ikinci oturumunda "Çevre Dostu Şehirler", üçüncü oturumunda ise "Şehir Planlaması ve İmar Disiplini" başlıkları ele alınacak. Haber Merkezi

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum