1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Sahaya çıkıyorlar
Sahaya çıkıyorlar

Sahaya çıkıyorlar

Gaziantep Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanlığı ve TargeT Teknoloji Transfer Ofisi işbirliğiyle düzenlenen 14. İntörn Zirvesi GAÜN Mühendislik Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleşti.

A+A-

Zirvede, bu yıl sahaya çıkacak 420 intörn öğrenciye seslenen Rektör Prof. Dr. Ali Gür, “Bu üniversitenin öğrencisi olma şansınızı iyi kullanın. İntörnlük döneminizi değerlendirin” dedi.

Patenti Gaziantep Üniversitesi’ne ait olan İntörn Mühendislik Uygulaması Zirvesi’nin 14. kez gerçekleşmesinin devamlılık açısından önemli olduğunu dikkat çeken Rektör Gür, bundan duyduğu memnuniyeti dile getirirken, intörn adaylarına “Öğrencilik döneminizde saha uygulamalarını ve sahadaki disiplini almanız çok önemli. Öğrencilik hayatında her şeyi sorabilme hakkınız var. Çalıştığınız yerde mühendis, abi-ablalarınız var veya bu konuda tecrübeli ustabaşlarından rahatlıkla sorun ve öğrenin. Çünkü mühendis olarak bir yere atandıktan sonra sorma şansınız olmayacak. Bu şansı çok iyi kullanın.”

İŞYERİ  DİSİPLİNİNE UYUN

İş Disipleri konusundaki sunumunda öğrencilere intörnlük için gittikleri yerlerde mutlaka iş disiplinine uymaları çağrısında bulunan Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Günal,  ise İntörn Mühedsizlik Uygulaması’nın patentinin Gaziantep Üniversitesi’ne ait olduğunu, bu yüzden de birçok üniversitenin başka isimlerle benzer projeleri yaşama geçirmeye çalıştığına vurgu yaparken şunları söyledi: “Bu yıl zirvemizin 14.sünü gerçekleştiriyoruz. 420 öğrencimiz daha sahaya çıkıyor. Sizin elinizde çok güzel bir fırsat var. 4,5 aylık bir süreç.  Bu süre içerisinde öğrendiğiniz tüm teorik bilgileri, yaptığınız deneylerin uygulamalarını sahada göreceksiniz ve bunlar kalıcı hale gelecek. Çoğunuz eminim ki o firmalara Ar-Ge anlamında katkılarda bulunacaksınız"

TEZEL: İŞ DİSİPLİNİNE, CV HAZIRLARKEN BAŞLAYIN

Öğrencilerle deneyimlerini paylaşırken, “Ne istediğinizi bilin. Kariyer hedefiniz mutlaka olsun. İstekli ve hevesli bir tutum içinde olun. İş başvurusu yapacağınız şirketle ilgili mutlaka bilgi sahibi olun. Ama ilk olarak iş disiplini için ilk adımınızı ciddi ve içi dolu bir CV hazırlayarak başlayın. CV için güzel giyinimli, ciddi bir fotoğraf çekilin, bunu koyun. Çünkü sizi değerlendirecek olan kişinin ilk bakacağı şey fotoğrafınız, sonra altındaki bilgilerdir” dedi. Öğrencileri, eğitim sürelerinde sosyal etkinliklerden de uzak kalmamaları çağrısında bulunan Bora Tezel, “Gittiğiniz yerlerde teknik olarak yeterli olduğunu ispatlamak için gayret gösterin. Çalışırken yüksek adaptasyon yeteneği gösterin. Sabırlı ve uyumlu olun, İyi bir gözlemci olun. Şunun unutmayın Gaziantep’e yaşıyor olmak bir şanstır. Altın anahtar değerindeki diplomanızın hangi kapıları açacağı, ne işe yarayacağı da sizin elinizde. Proaktif bir tutum içinde olup fırsatın size gelmesini beklemeyin. Türkiye’de her yıl yaklaşık bir milyon öğrenci mezun oluyor ve iş imkanı zorlaşıyor"

HATA YAPMAKTAN KORKMAYIN

Konuşmasında İntörn Mühendis Uygulaması gibi önemli bir projeyi hayata geçirmelerinden dolayı GAÜN yöneticilerine teşekkür ederek başlayan Gaziantep Ticaret Odası Genel Sekreteri Baran Uçaner de, öğrencilere insanı ilişkilerine dikkat etmeleri çağrısında bulundu.

İŞİNİZİ SEVEREK YAPIN

Kadın Mühendis Olmak konulu sunumunda başarının sırlarına ilişkin kişisel görüşlerini paylaşan Mak-Tes A.Ş Genel Koordinatörü Özge Renklidağ ise, 4.5 aylık intörnlük döneminin mühendis adayları için büyük şans olduğunu ifade ettiği konuşmasında, iyi bir mühendis olabilmek için önerilerde bulundu. HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.