1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Sağlıkta Şiddeti Önleme Daire Başkanlığı’ Talebini Yineledi
Sağlıkta Şiddeti Önleme Daire Başkanlığı’ Talebini Yineledi

Sağlıkta Şiddeti Önleme Daire Başkanlığı’ Talebini Yineledi

Taşdoğan ‘başkanlıkta’ ısrarlı

A+A-

MHP Gaziantep Milletvekili Doç.Dr. Ali Muhittin Taşdoğan, Sağlık Bakanlığı tarafından Sağlıkta Şiddeti Önleme Daire Başkanlığı talebini bir kez daha dile getirerek yineledi. MHP Gaziantep Milletvekili ve TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu üyesi Ali Muhittin Taşdoğan'ın daha önce Nadir Hastalıklar ile ilgili önerisi dikkate alınarak Sağlık Bakanlığı'nda Otizm, Zihinsel Özel Gereksinimler ve Nadir Hastalıklar Daire Başkanlığı kurulmuş ve bu alanda çalışmalar ivme kazanmıştı. Gaziantep Milletvekili Taşdoğan, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı açıklama da daha öncede gündeme taşıdığı, Sağlık Bakanlığı bünyesinde Şiddeti Önleme Daire Başkanlığı kurulması gerektiğini bir kez daha vurguladı.

“BAŞKA ERSİN ARSLAN’LARI KAYBETMEYELİM”

Meclis kürsüsünde, görevi başında şehit olan Dr. Ersin Arslan’ı anarak sözlerine başlayan MHP Gaziantep Milletvekili Taşdoğan, ”Hastanelerimizde meydana gelen şiddet olaylarının %83’ü; poliklinikler, acil servisler ve kliniklerde gerçekleşmektedir. Hastanelerimiz şiddetin kol gezdiği, şiddet olaylarının teröre döndüğü ortamlar haline gelmiştir. Bu durum sağlık çalışanlarımızın olduğu kadar hastalarımızın da can güvenliğini tehdit ederek, sağlık hizmetinin arzını da engeller hale gelmiştir.   Ülke genelinde milyonlarca hasta, tedavi için acil servislere müracaat etmektedir. Bu kadar yoğun talebin yaşandığı hastanelerimizde bu hizmeti gerek az sayıda personelle ve gerek yıllar içinde eriyen minimum seviyedeki almış olduğu döner sermayeye rağmen özverili bir şekilde, fedakârca sürdüren sağlık görevlilerimize, ölüme varan şiddet olaylarına maruz kalmaktadır. Hepinizin bildiği gibi seçim bölgem Gaziantep’te Dr. Ersin ARSLAN, hastan de görevi başında şehit edilmiştir. Kendisini rahmetle ve minnetle yad ediyorum. Sağlık çalışanları; toplumda infial oluşturan terör saldırılarında, doğal afet olaylarında mesai mevhumu gözetmeden ve hatta tüm özel günlerinden fedakarlık ederek, hiçbir beklentisi olmadan ve görev yeri dışında, özverili hizmetleri neticesinde milletimizin yaralarını sarmaktadır. Bu şiddet sarmalını önlemek için, daha önce de dile getirdiğimiz gibi, bir an önce Sağlık Bakanlığı bünyesinde Şiddeti Önleme Daire Başkanlığı kurulması gerekmektedir. Kurulması gereken Şiddeti Önleme Daire Başkanlığı, medyada çıkacak algı yönlendiren haberlerin önüne geçmeli, bu tür haberleri sağlık konusunda ehil basın mensuplarınca hazırlanıp yayınlanması sağlamalıdır.”

GEREKLİ ADIMLAR ATILMALI

RTÜK tarafından dizilerde canlandırılan ve sağlıkla ilgili bölümlerde şiddete ve kine teşvik sahneleri dikkatle incelenmeli ve bunu önlemek için gerekli adımlar da atılmalıdır. Sağlıkta şiddeti önlemek için, ulusal sağlık disiplini oluşturmak gereklidir. Uygulanacak disiplinin konusu, sağlık hizmetlerinde çalışan personele karşı şiddetin kabul edilemez olduğunu halkımıza ve tüm sağlık çalışanlarımıza anlatmak olmalıdır.  Sağlık Bakanlığında kurulması gereken Şiddeti Önleme Daire Başkanlığı bünyesinde sağlık personelleri, medya ve iletişim uzmanları istihdam edilmelidir. Sosyal medya çok özenli bir şekilde yönetilmelidir. Hasta hakları olduğu kadar hasta sorumlulukları da anlatılmalıdır, hastalar ve hasta yakınları bilgilendirilmelidir. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin engellenebilmesi için, sağlıkta şiddetin temel nedenlerinin iyi tespit edilip, ona yönelik çözüm önerilerinin geliştirilmesi gerekmektedir. Sağlıkta şiddet olaylarını toplumsal şiddetten ayırmamak gerekir. Bu yüzden sağlıkta şiddeti ve toplumsal şiddeti önlemek için ilgili diğer bakanlıklarla birlikte hareket etmek gerekir. Sağlık Bakanlığımızın Sağlıkta Şiddeti Önleme Eylem Planı hazırlamakta olduğunu kamuoyundan duyuyoruz. İnşallah bu eylem planını hazırlayanlar, bu konuştuklarımızı dikkate alırlar. Sağlık çalışanlarının güvenliğinin sağlanması için caydırıcı, önleyici ve gerçekçi önlemlerin ivedilikle yerine getirilmesi gerektiğini buradan tekrarlıyorum” diye konuştu. HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.