1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Sağlıkta şiddete ağır yaptırım gelmeli
Sağlıkta şiddete ağır yaptırım gelmeli

Sağlıkta şiddete ağır yaptırım gelmeli

Türk Sağlık-Sen Gaziantep Şube Başkanı Kemal Kazak, şiddet olaylarını kınamakla, unutmakla ve münferit bir olay gibi görmekle sonunun gelmeyeceğini söyledi.

A+A-

Kazak, “Salgın döneminde yaşanan şiddet olayları karşısında pes doğrusu demek bile hafif kalmaktadır. Bir kez daha vurguluyoruz; sağlıkta şiddete ağır yaptırım için,  en kısa sürede somut adım atılmalıdır” dedi.

İHMALİ OLANLARDAN HESAP SORULMALI

Geçtiğimiz hafta Gaziantep Şehitkamil Devlet Hastanesinde ve önceki gece Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yaşanan insanı dehşete düşüren şiddetin, durumun nasıl içinden çıkılmaz bir hal aldığını gösterdiğini belirten Kazak, “Salgın döneminde şifa dağıtmak için tüm gücüyle hizmet üreten ellerin, kendi canlarını korumak için kapıyı tutarak gövdelerini siper etmeleri şiddetin ulaştığı boyut ve sağlık çalışanlarındaki etkisini göstermektedir. Bu vahşete uğrayan sağlık çalışanı arkadaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor ve insanlıktan nasibini almamış saldırganların en ağır cezayla çarptırılmalarını istiyoruz. İhmali olanlardan da hesap sorulmalıdır.”diye konuştu.

HASTANELERDE GÜVENLİK ÖNLEMLERİ EN ÜST SEVİYEYE ÇIKARILMALI

Salgın sürecinde bile böylesine korkunç olayların yaşanmasının yaptırımların ne kadar ağır olması, tedbirlerin en üst seviyede alınması gerektiğini gösterdiğini ifade eden Kazak şöyle konuştu:”Yaşanan şiddet olayı hastanelerde güvenlik önlemlerinin en üst seviyeye çıkarılmasını ve bu işin bizzat kolluk görevlileri tarafından yapılmasını mecbur kılmaktadır. Hastane polisi var ama ihtiyaç olan adeta hastane timidir. Geçtiğimiz aylarda TBMM’de sağlıkta şiddete yönelik bir düzenleme hayata geçmiştir ama görülüyor ki, bu düzenleme uygulamada hayata geçmemiş, düzenlemenin yaptırımları hissettirilememiştir. Bu nedenle sağlık kurum ve kuruluşlarının sıfır toleranslı alan ilan edilmesi önerimiz süratle hayata geçirilmelidir. Buradaki herhangi bir suçun ertelemesi, paraya çevrilmesi imkansız hale getirilerek hapis cezası ile cezalandırılması gereklidir.”

KINAMAKLA ŞİDDETİN SONU GELMEZ

Kınamakla, unutmakla ve münferit bir olay gibi görmekle şiddetin sonunun gelmeyeceğini söyleyen Kazak, “Hastaları hayata tutunmaya çalışırken kendi hayatını kaybetme endişesi yaşamalarına sağlık çalışanlarının artık tahammül edecek sabrı kalmamıştır.  Virüsle mücadele mümkündür ama bu şekilde sağlıkta şiddete karşı mücadele etmek imkânsızdır. Bu nedenle bir kez daha vurguluyoruz; sağlıkta şiddete ağır yaptırım, kesin çözüm için en kısa sürede somut adım atılmalıdır.” dedi. HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.