1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Sağlıkta şiddet durmuyor
Sağlıkta şiddet durmuyor

Sağlıkta şiddet durmuyor

Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yaşanan doktora şiddet olayına tepkiler büyüyor.

A+A-

Olayın ardından hastaneye giden MHP Milletvekili Muhittin Taşdoğan, başhekim Prof. Dr. Mesut Özkaya'ya geçmiş olsun ziyaretinde bulundu, Taşdoğan, "Dr.Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi adını şehit doktor Ersin Arslan'dan aldığı için bizler için ayrıca önemi olan bir hastane. Ama ne yazık ki burada ve Türkiye'de gün geçmiyor ki sağlıkla ilgili bir şiddet olayı kamuoyuna düşmesin. Maalesef sağlıkta şiddet gün geçtikçe artmaya devam ediyor" dedi. Gaziantep-Kilis Tabip Odası Yönetim Kurulu da sağlıkta şiddet olaylarını kınayan bir açıklama yaptı. Yetkililere seslenen sağlıkçılar, ”Sağlıkta şiddet sizi mutlu mu ediyor?” dedi.

TAŞDOĞAN'DAN GEÇMİŞ OLSUN ZİYARETİ

MHP milletvekili Muhittin Taşdoğan, Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yaşanan doktora şiddet olayını kınadı. Hastanenin başhekimi Prof. Dr. Mesut Özkaya'ya geçmiş olsun ziyaretinde bulunan Taşdoğan, olayı kınadıklarını ve her şekilde sağlık çalışanlarının yanında olduklarını söyledi. Taşdoğan, "Dr.Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi adını şehit doktor Ersin Arslan'dan aldığı için bizler için ayrıca önemi olan bir hastane. Ama ne yazık ki burada ve Türkiye'de gün geçmiyor ki sağlıkla ilgili bir şiddet olayı kamuoyuna düşmesin. Maalesef sağlıkta şiddet gün geçtikçe artmaya devam ediyor" dedi, 

 KINAMAK YETMİYOR

Hastanelerde çalışanların zor şartlar altında vatandaşa hizmet verdiğini belirten Taşdoğan, "Acil servislerde, polikliniklerde iş yükünün bu kadar yoğun olduğu bir ortamda bir de kendilerine şifa veren elleri kınamak, lanetlemek yetmiyor. Bu olaylara çözüm bulmak gerekiyor. Bu şiddeti bir şekilde önlememiz gerekiyor. Bununla ilgili Sağlık Bakanlığı'na verdiğimiz sağlıkta şiddeti önleme daire başkanlığı kurularak bu olayların profesyonel eller tarafından yönetilmesi daha doğru olur diye düşünüyorum. Bu vesileyle arkadaşlara yapılan saldırıdan dolayı Başhekim hocamız şahsında tüm personellere tekrar iletiyoruz. Rabbim bu iş yükü altında onlara sabır versin. Sağlık çalışanlarının böyle nahoş bir durumla karşılaşması kabul edilebilir bir durum değildir" ifadelerini kullandı. 

BAŞHEKİM TEŞEKKÜR ETTİ

Dr.Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mesut Özkaya ise, "Yaşanan olaydan dolayı gerçekten çok üzgünüz. Gönül ister ki bu tür olaylar hiç olmasın ve biz sadece proje bazlı konuşmalar yapalım ama ne yazık ki sürekli tekrar eden bu olayları konuşuyoruz. Milletvekili Taşdoğan'ın da söyledi gibi şehit doktor Ersin Arslan'ın adını taşıyan bir hastanede böyle bir vahim olayın gerçekleşmesi hakikaten bizi derinden yaralamıştır. Ben bizi yalnız bırakmayan vekilimize, valimize, siyasetçilerimize ve halkımıza teşekkür ediyoruz. Bu olaydan sonra bize inanılmaz bir destek verdiler ve arkamızda durdular. Ben bütün orada çalışan bütün arkadaşlarımıza geçmiş olsun diyor, vekilimize de ziyareti için tekrar teşekkür ediyorum" diye konuştu. 

TABİB ODASI: ŞİDDETE MARUZ KALIYORUZ

2 Ağustos 2019’ da Ersin Arslan Devlet Hastanesi’nde bir doktorun acil servis de iğne yaptırmak için sıra beklemek istemeyen bir hasta tarafından darp edildiği belirtilen Gaziantep-Kilis Tabip Odası Yönetim Kurulu açıklamasında şunlar yer aldı: “2018 verilerine göre son 5 yılda sağlık çalışanlarına yönelik 46 bin 361 şiddet vakası kayıtlara geçmiştir. Türkiye’nin hemen her yerinde, istisnasız her gün görevi başında yasal olmayan sebeplerle rapor veya ilaç yazdırma talep edenler, verilen tedaviyi beğenmeyenler, hekimlik bilgileri dışında yanlış uygulamaları yaptırmak isteyenler,  poliklinik sırası beklemek istemeyip acil olmadığı halde acile başvuranlar,  trafikte ambulansa yol vermeyip neden geç kaldınız diyenler, yoğun bakımlarda tıbben yapılacak hiçbir şeyin mümkün olmadığı hastaları ölenlerin yakınlarının uyguladığı  şiddete maruz kalıyoruz. Bazen kafamıza kurşun sıkılıyor, kalbimize bıçak sokuluyor, kaldırım taşlarıyla, sopalarla, uçan tekmelerle kafamız,  burnumuz, elimiz, ayağımız kırılıyor.  Yerlerde sürüklenip öldüresiye dövülüyoruz. En okkalısından küfürler ve tehditlere maruz kalıyoruz. Hastanede odalarımız yakılıyor, kliniklerimiz talan ediliyor” 

ŞİDDET YASASI ÇIKMALI

28 haziran 2019’da  Mücahitler Devlet Hastanesi plastik cerrahi uzmanının hiçbir tıbbi aciliyeti olmayan hastanın lipom ameliyatını hemen yapmadığı için darp edildiğine yer verilen açıklamada, “2 Ağustos 2019 da Ersin Arslan Devlet Hastanesi’nde doktor arkadaşımız acil servis de iğne yaptırmak için sıra beklemek istemeyen bir hasta tarafından darp edildi. Biz öz veri ile çalışan sağlık çalışanları ve onların temsilcileri olarak diyoruz ki:Etkin, caydırıcı, ertelemesiz ve uygulanabilir sağlıkta şiddet yasası bir an önce çıkarılmalıdır. Yeni yasada sözel şiddet, sosyal medya, görsel ve yazılı basında yapılan yanlı, hedef gösteren, halkı galeyana getiren, asılsız ithamlarda da cezai yaptırımlar olmalıdır. Bu yasa düzenlene kadar mevcut yasalarda var olan cezalar en üst düzeyde uygulanmalıdır. Kanunlara uygun görev yapan meslektaşlarımız korunmalıdır. 184 SABİM hattı kaldırılmalıdır. Sağlık sisteminin yapısal sorunlarının sorumlusu bizler değiliz. Bu sorunları gelin ortak akılla birlikte çözelim. Buradan meslektaşlarımıza tekrar geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz ve olayı şiddetle kınıyoruz.” HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.