1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sağlıkta özelde zengin,kamuda yatırım fakiriyiz
Sağlıkta özelde zengin,kamuda yatırım fakiriyiz

Sağlıkta özelde zengin,kamuda yatırım fakiriyiz

Kamu-Sen ve Türk Sağlık-Sen Gaziantep Şube Başkanı Kemal Kazak, sağlıkta Gaziantep'in çok sıkıntılı çektiğini ve bir anlamda öksüz bırakıldığını söyledi.

A+A-

 Kentin kamu adına hak ettiği hizmeti alamadığını vurgulan Kazak "Sağlık yatırımlarına baktığımızda özel sektörün önü açıldı ama kamu yatırımlarına gereken önem verilmedi. Yıllarca eğitim araştırma hastanesi yoktu şimdi Ersin Arslan’ı eğitim araştırma yaptılar, ama Gazi şehrimize yakışır bir biçimde olmadı. Gaziantep sağlık açısından öksüz bir şehir. Kamu hastaneleri içinde 2 ağız ve diş sağlığı merkezi dışında yeni yatırım yok. Bu Gazi şehri yönetenlerin ayıbıdır, siyasetçilerin, iktidarın ayıbıdır" dedi. 

“Bölge cazip hale getirilmediği müddetçe kamu çalışanları kentten ayrılmak istiyor" diyen Kazak sözlerine devamla, "10 yıl evvel kentimize gelen sağlık çalışanı da kamu çalışanı da burada kalmak isterdi, şu anda gelen gitmenin  derdinde. Suriye politikasının kente çok etkisi oldu. Buranın yapısının tamamen değiştiğini hepimiz görüyoruz. Geleceğe endişe ile bakar olduk, çocuklarımızın geleceğinden endişeliyiz. Zor bir süreçten geçiyoruz.” diyerek önemli bir konuya parmak bastı.

HÜKÜMETLE MASAYA OTURULUYOR

Kazak memurların yakından takip ettiği toplu sözleşmeler için 1 Ağustos’ta hükümetle masaya oturacaklarını söyledi. Kentimizin sağlıkta kamu yatırımları bakımından yetersiz olduğuna vurgu yaparak "Kentimizde sağlıkçı açığı var. KHK’larla birlikte bu açık daha da arttı. Birçok branşta zorluk yaşıyoruz personel eksikliği nedeniyle. Bakanlık 15 bin yeni sağlık çalışanı atayacağını açıkladı ama Gaziantep için durum ne olur bilmiyoruz. Şu anda en çok hemşire açığımız var" diye konuştu. 

TOPLU SÖZLEŞME İÇİN START VERİLİYOR

Kamu emekçileri için toplu sözleşmelere başlayacaklarını aktaran Kazak, “1 Ağustos’ta toplu sözleşmeler başlayacak. Kamu-Sen olarak değerlendirmelerimizi tamamladık. Ağustos ayı boyunca toplu sözleşme sürecini yürüteceğiz. 150 lira seyyanen zam ve büyümeden pay talebimiz olacak. 2018’de en düşük devlet memuru için 738 lira, ortalama memur için de 920 lira talebiyle gideceğiz. Öte yandan gelir vergisi düzenlemesi yapılması gerekiyor kamu personelleri için” şeklinde konuştu.

MAAŞIN AYNISINI EMEKLİLİKTE DE İSTİYORUZ

Memur maaşlarının emeklilikte kesintiye uğramasının yaşam kalitesini düşürdüğüne dikkat çeken Kazak, “Devlet memuru hangi iş kolunda olursa olsun eline geçen ücretin emekliliğe yansıtılmasını talep ediyoruz. Memurların emekli olunca maaşları büyük oranda azalıyor. Sözleşmeli çalışanlara kadro isteyeceğiz” diye konuştu.

KHK MAĞDURLARI GEREKÇE İSTİYOR

Kanun Hükmünde Kararnamelere değinerek, açıklamalarını sürdüren Kazak “OHAL uzatıldı ve hala devam ediyor. KHK’larla görevden alınanlar var. En büyük sıkıntı açığa alınan ve ihraç edilen arkadaşların somut hangi sebeple açığa alındığını bilmemeleri"diye konuştu.

ERSİN ARSLAN'DA YOĞUNLUK FAZLA 

Kazak sözlerine devamla, “Ersin Arslan Hastanesi’nin yoğunluğu çok fazla. Doğum ve çocuk hastanesinde durum iyi değil. Özel hastanelerde de, kamu hastanelerinde de sağlıkta şiddetin önüne geçemiyoruz. Sağlıkta şiddetin sebebi siyasilerin popülist söylemleri. Sağlık Bakanlığı verilerine baktığımızda ayda bin şiddet vakası gerçekleşiyor.  Sisteme yansımayan vakalardan söz etmiyoruz bile” diyerek bir konuya daha dikkat çekti.

ÖZEL HASTANE ZENGİNİYİZ

“Sağlık Müdürlüğü’nün bazı özel hastanelerin derecelerini düşürdüğü şeklinde duyumlarımız var. 20’ye yakın özel hastane var Gaziantep’te. Türkiye genelinde şehir nüfuslarına göre baktığımızda Gaziantep’in en fazla özel hastaneye sahip olan iller içinde olduğunu söyleyebiliriz.” Tuba CANPOLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.