1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Sağlıkta kemer sıkma dönemi
Sağlıkta kemer sıkma dönemi

Sağlıkta kemer sıkma dönemi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı Yeni Ekonomi Programı çerçevesinde sağlığın birçok alanında da kısıntıya gitme kararı alındı.

A+A-

Gaziantep Eczacı Odası Başkanı İrfan Demirci, bu kapsamda sağlık bakanlığının tıbbi cihaz alımları, tetkik ve teşhis hizmetleri, ilaç temini, sağlık bakım, hasta hizmetlerinde kemer sıkma uygulamasına gitmeyi planladığını söyledi.

SAĞLIKTA TASARRUF OLMAZ

Gaziantep Eczacı Odası Başkanı İrfan Demirci, ülkemizin ekonomik olarak zor günler geçirdiğini, ekonomide yaşanan daralmanın sonuçlarının her alanda görüldüğünü belirtti. Demirci, ”Bunun yansımalarından biri de sağlık alanı. Sağlık üzerinde ekonomi yönetimi kısıntı istiyor. Ekonomik krizlerin faturası dünyada her zaman geniş halk kitlelerine çıkarılır. Yaşamlarından özveride bulunulması istenir. Sağlıkta halkın olmazsa olmazlarından biridir. Bu ülkede devlet sağlık harcamalarının önemli bir bölümünü finanse etmektedir. Dolaysıyla bu alandaki kısıntılar geniş halk kitlelerine yansıyacaktır. Sağlıkta tasarruf olmazı savunmak zorundayız” dedi. 

TASARRUF PLANINDA BUNLAR VAR

Özel tasarruf planı için sağlıkta en çok yüzde 77’lik bir oran ile, tedarik planlama, stok ve lojistik yönetimi ve tıbbi cihaz ve tıbbi hizmet alımları planlama dairelerinde kısıntıya gidildiğini belirten Demirci, ”Ayrıca tetkik ve teşhis hizmetleri, ilaç tedarik yönetimide var. Tasarruf planları arasında, “tedarik yöntemleri ve satın alma, akılcı ilaç kullanımı, aşı ile önlenebilir hastalıklarda yer aldı” diye konuştu. 

DIŞA BAĞIMLILIK BELİMİZİ BÜKÜYOR 

‘Bakanlıkça sözü edilen tasarruf alanlarına bakıldığında tıbbi cihaz –malzeme ,aşı ,ilaç bizim önemli ölçüde dışa bağımlı olduğumuz alanlar’ diyen Demirci, “Türkiye artık buralarda dışa bağımlılıktan kurtulmanın yollarını bulmalıdır. Çünkü yaşadığımız ekonomik sıkıntılar bizleri dışa bağımlı olduğumuz bu alanlarda daha çok etkiliyor .Ar-Ge , teşvik ,işbirlikleri , akademik hayatın geliştirilmesi tüm bunlar bizi bu alanlarda dışa bağımlılıktan kurtarmanın başlıca yollarıdır. Diğer taraftan sağlıkta tasarruf olmaz derken israfla tasarrufu da birbirinden ayırmak gerektiğini de unutmamalıyız” şeklinde konuştu.Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum