1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Sağlıkta durum vahim
Sağlıkta durum vahim

Sağlıkta durum vahim

Gaziantep'in sağlık konusunda artan nüfusa karşın hazırlıksız yakalanması, son dönemlerde hastalıkların artmasını sağlıyor.

A+A-

 Küçüklü büyüklü enfeksiyon hastalıkları bir yana,  bebek ölümlerinde bölgede ilk sırada yer alması gözleri hastanelere ve sağlık sektörüne çevirdi. Bebek ölümleri gerçeğinde kentte artan Suriyelilerin doğum hızının etken olduğunu belirten uzmanlar, acı gerçeği gözler önüne serdi. Kentteki devlet hastanelerinin Suriyelilerle dolduğunu, doğum oranının da çok yüksek olduğunu belirten uzmanlar, "İş bununla kalmıyor. Suriyeli gebeler hijyen olmayan ortamlarda doğum yapıyor. Zaten devlet hastanelerinde kadın hastalıkları doğum uzman sayısında ciddi sıkıntı var. Gebe takibi yapılmaması ve hijyenik ortamda doğmayan bebekler maalesef hayatta kalamıyor" dedi. 

KALP HASTASI BEBEKLER DE ÖLÜYOR

Gaziantep'te kalp hastası olarak doğan bebeklerin Türkiye'deki hastanelerde yer bulunamadığı için beklediğini ve durumun ölümle sonuçlandığını belirten Uzmanlar, "Bu bebeklerin ameliyat olmaları gerekiyor, ama maalesef bu da yapılamıyor. Gaziantep'te  yeni doğan bebeklere kalp ameliyatı yapan bir merkez yok. Çocuk hastanesinde 3 tane çocuk kalp cerrahi uzmanı var. Ama bunların ameliyat yapacakları ortamı yok. Devlet bunlara ameliyat yapma imkanı sağlamıyor. Ve dolayısıyla bu bebekler İstanbul'da, Ankara'da ya da İzmir'de yer bulunup ameliyat edilemediği için ölüyor" diye değerlendirdi. 

BAYRAK: UZMAN SAYISI AZ

Gaziantep'teki kamu hastanelerdeki kadın hastalıkları doğum uzman sayısının az olduğunu ve buna bağlı olarak da olanakların yetersiz olduğunu belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Samet Bayrak, "Biz Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği olarak anne ölümlerinin önüne geçmek için ciddi çalışmalar yaptık. Ancak maalesef bebek ölümlerinin önüne geçilemedi. Gaziantep'te özellikle kamu hastanelerindeki kadın hastalıkları doğum uzmanı sayısının azlığı ve olanak yetersizliği bunu tetikliyor. Gebelerin de takiplerini yaptırmaması acı tabloyu gözler önüne seriyor" diye konuştu. 

EĞİTİMLER SAYESİNDE ANNELER YAŞIYOR

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği'nin Türkiye çapında ciddi eğitimler yaptığını ve bunlar sayesinde anne ölüm hızında gözle görülür bir azalma mevcut olduğunu belirten Bayrak, "Özellikle Gaziantep Üniversite tıp Fakültesi kadın hastalıkları bölümü, kamu ve özel hastanelerdeki kadın doğumcularla yaptığımız çalışma sayesinde anne ölümlerinde bariz bir azalma görüldü" dedi. 

SURİYELİLER ETKEN

Gaziantep'te bebek ölümlerindeki artışta Suriyelilerin önemli rolü olduğunu anlatan Bayrak, "Suriyeli nüfusu azınsanmayacak kadar çok. Bu da beraberinde doğum oranını arttırıyor. Akraba evliliği, bağışıklık sisteminin zayıflaması da bunlara etken. Çünkü bu hastaların gebe takibi yapılamıyor. Erken doğum oluyor, anne gebe iken enfeksiyon geçiriyor ama takip olmadığı için bilinmiyor. Bu da bebeği zehirliyor. Gebelerin muntazam takibe gelmesi ve doktor kontrolünde olmasıyla bebek ölümlerinin önüne geçilir diye düşünüyorum" diye konuştu. 

UZMANLAR: SIKINTIMIZ BÜYÜK

Uzmanlarla yaptığımız görüşmede ise dikkat çeken sonuçlar ortaya çıktı. Suriyelilerin Devlet Hastanelerini doldurduğunu belirten Uzmanlar, "Maalesef bunlar doğum oranını arttırdığı için ölümlerde arttı. Nüfusları çok fazla. Bir çok Suriyeli kadın erkek doktor haram mantığı ile doktora bile gitmiyor. Doğumu hijyenik olmayan ortamlarda yapıyor ve bebeği doğumdan sonra hastaneye getiriyor. Böyle olunca doğan bebek enfeksiyon kaparak yaşamını yitiriyor. Anne iyi beslenmiyor, kötü şartlarda yaşıyor. Enfeksiyon kapıyor, doğan bebeğini çok sonra hastaneye götürüyor. Bebeğin hastaneye geliş şekli, annenin durumu herşeyi tetikliyor" dedi. 

AMBULANSLARDAKİ UZMANLAR DA YETERSİZ

Gaziantep'teki hastanelerdeki yeni doğan yoğun bakım maliyetlerinin yüksek olduğunu ve burada bulunması gereken uzman sayısı konusunda sıkıntının had safhada olduğunu belirten Uzmanlar, "4 kuvözlü olan bir yeni doğan yoğum bakımına 1 hemşire bakıyor. 4 bebek ve 1 hemşire. Örneğin, bir bebek doğdu ve hastaneye nakli gerekiyor. Ama ambulanstaki ilgili bu konuda yetersiz olunca müdahale gecikiyor ve bebek ölüyor. Yeni doğanda çalışan hemşireler acemi, ambulanslardaki ilgili de yetersiz olunca sayının artmasında etken oluyor" LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum