1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Sağlıklı bireyler ailede yetişir
Sağlıklı bireyler ailede yetişir

Sağlıklı bireyler ailede yetişir

Gaziantep Üniversitesi İlahiyat Fakültesi tarafından hazırlanan Aile Sempozyumu GAÜN Mavera Kongre ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşti.

A+A-

Etkinliğin açılışında konuşan Rektör Prof. Dr. Arif Özaydın, toplumun en küçük birimi olarak kabul edilen ailenin, sosyal bir yapı olduğu için önemle üzerinde durulması gereken hassas bir konu olduğunun altını çizdi. Dünyada, her toplumda ve sosyal gelişimin her evresinde aile kavramının olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Özaydın, “Aile; mutluluk ve acının birlikte paylaşıldığı bir ortam. Sağlıklı bireyler yetiştirilirse sağlıklı aile oluşur, sağlıklı aileler de sağlıklı toplumu oluşturur.  Bütün gayemiz öğrencileri daha iyi yetiştirmek. Bu etkinlikte emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

CİDDİ SORUN TEŞKİL EDİYOR

Konuşmasında ‘Geleneksel- Modernite Arasında Ailemiz’ konusuna değinen İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Saffet Köse, dünyada aile yapısına bakıldığında durumunun iyiye gitmediğini, bu durumun ciddi bir sorun teşkil ettiğini söyledi.  Sosyolojiye tek ebeveynli çocuklar diye bir kavram girdiğini aktaran Prof. Dr. Köse konuşmasının devamında şunları aktardı: “Bu durum özellikle İskandinav ülkelerinde çok yaygın.  Çocuğun annesi var babasını bilmiyor, babası var annesini bilmiyor. Boşanmalar giderek artıyor, evlenmeler azalıyor, evlilik yaşı yükseliyor. Dünya trendlerine bakıldığında ülkemizde aile kavramı daha iyi durumda ama diğer taraftan da ülkemizde özellikle evlilik oranlarına bakıldığında ciddi bir düşüş söz konusu.  2019 yılının TÜİK verilerine göre, evlenenlerin sayısı 542 bin civarındayken, 2020 yılında bu rakam 487 bine düşüyor. Türkiye’de bir yıl içerisinde evlenme oranında yaklaşık yüzde 10’luk bir düşüş var.  2019 yılında 156 binlik bir boşanma oranı var. Bu rakam 2020 yılında ise 135 binlere düşmüş. Boşanma oranlarında bir yılda yaklaşık yüzde 14’lük bir gerileme söz konusu.  Evliliğin ilk beş yılı içerisinde, nerdeyse 4 kişiden biri boşanıyor.”  HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.