1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. SAĞLIK HİZMETLERİNDE NİTELİK AZALDI
SAĞLIK HİZMETLERİNDE NİTELİK AZALDI

SAĞLIK HİZMETLERİNDE NİTELİK AZALDI

Gaziantep-Kilis Tabip Odası Başkanı Dr. Hamza Ağca,

A+A-

‘Kamu Hastane Birlikleri’ modelinin uygulamaya girmesiyle sağlıkta, ticari anlayışın hakim kılındığını, eğitim, araştırma ve kamu sağlığı gibi önceliklerin geri plana düştüğünü belirterek, “Sağlık hizmetlerinde nitelik giderek azaldı” dedi. Gaziantep-Kilis Tabip Odası Başkanı Dr. Hamza Ağca, odanın hizmet binasında ‘Kamu Hastane Birlikleri, Hizmet Almasanda Öde’ adlı basın açıklaması yaptı.

KAMU HASTANELERİNİ İFLASA SÜRÜKLEDİLER

 “2016 yılında 20.2 milyar liralık açık verdiği bilinen SGK’nın, 10 yıldır Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) fiyatlarını artırmadığını ve sağlık hizmeti üretme maliyetlerinin çok altındaki değerlerde geri ödeme yaparak kamu hastanelerini, adeta iflasa sürükledi’ diyen Ağca, şunları aktardı: “Sayıştay’ın 2016 yılında yayımladığı denetim raporunda, Sağlık Bakanlığı hastanelerinin çok ciddi bir borç yükü altında oldukları, yaptıkları iş ve işlemler sonucunda zarar ettikleri, aslında ortada döndürülen bir sermayenin mevcut olmadığı belirtiliyordu”

MUAYENE SÜRESİ AZALDI, TETKİK SAYISI ARTTI

“Şehir hastaneleri” modeliyle sağlıkta özelleştirmenin farklı ve çapı daha büyük bir uygulamayla yeni bir aşamayı gösterdiğine işaret eden Ağca, “Hekimlerin muayene için ayırdıkları süre kısalırken tetkik sayısı arttı, hastanede yatış süreleri kısaldı. Tetkik ve tedavi süreçlerinde, tıbbi gerekliliklerden çok performans ölçütlerinin karşılanması öne çıktı. Tüm bunların bir sonucu olarak da sağlık hizmetlerinde nitelik giderek azaldı” şeklinde konuştu.

ŞEHİR HASTENELERİNDE, GEREKLİ TEDBİR ALINSIN

Ağca, bu olumsuzlukların yüzde 70 doluluk oranı yani halkı hasta etme garantisi verilen Şehir Hastanelerinde yaşanmaması için şimdiden gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini söyledi.” AYŞEGÜL BAĞCI

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.