1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sağlık çalışanları "yeter artık" dedi
Sağlık çalışanları "yeter artık" dedi

Sağlık çalışanları "yeter artık" dedi

Gaziantep’teki sağlık çalışanları, mali ve özlük hakların iyileştirilmesine ilişkin çalışmaların tüm çalışanları kapsaması için iş bırakma eylemi yaptı.

A+A-

İş bırakma eylemine, acil servis, ameliyathane, yoğun bakım, 112 acil sağlık hizmetleri gibi birimlerin haricindeki birimlerde çalışanlar katıldı. 

Sağlık-Sen Gaziantep Şubesi iş bırakma eyleminin gerekçesini kamuoyu ile paylaşmak ve sağlık çalışanlarının beklentilerini duyurmak amacıyla basın açıklaması yaptı. Balıklı Parkı’ndaki basın açıklamasına sağlık çalışanları büyük ilgi gösterdi. Memur-Sen Gaziantep İl Başkanı Ahmet Gök ve Memur-Sen’e bağlı iş kollarının başkanları da basın açıklamasına katılarak sağlık çalışanlarına destek oldu.   

AYRIMCI POLİTİKALARA DUR DİYORUZ

Balıklı Parkı’nda davul zurna eşliğinde halay çeken sağlık çalışanlarına yoldan geçen vatandaşlar da destek verdi. Basın açıklamasına katılanlara, Sağlık-Sen Gaziantep Şubesi tarafından ‘yarım simit’ dağıtılarak, sağlık çalışanlarının fakirleştiği mesajı verildi. Sağlık çalışanları basın açıklaması sırasında, “Alın terimizin karşılığını istiyoruz”, “Sağlık çalışanları bu ülkenin hayat sigortasıdır”, “Hak, hukuk, adalet”, “Ücrette adalet”, “Ayrımcı politikalara dur diyoruz” gibi dövizler taşıdı ve sloganlar attı.  

HEKİMLERE YAPILACAK İYİLEŞTİRMEYİ DESTEKLİYORUZ

Sağlık-Sen Gaziantep Şube Başkanı Mehmet Ali Arayıcı, basın açıklamasına pandemi nedeniyle hayatını kaybeden sağlık çalışanlarına Allah’tan rahmet dileyerek başladı. Hükümetin hekim ücretlerine 2 bin 500 lira ile 5 bin lira arasında iyileştirme yapılacağını açıkladığını belirten Başkan Arayıcı, “Bu kararı destekliyoruz. Hatta geç bile kalındı. Ancak, sağlık bir ekip işidir. Tüm çalışanlar ekonomik gidişattan olumsuz etkilenmiş, döviz kurlarındaki artış nedeniyle alım gücü iyice zayıflamıştır. Bu nedenle tüm çalışanların ücretlerinin iyileştirilmesini sağlayacak düzenlemeler yapılmasını istiyoruz” dedi.  

SAĞLIK, EMEK YOĞUN BİR HİZMETTİR 

Başkan Arayıcı, şöyle devam etti: “Sağlık hizmetleri emek yoğun bir hizmettir. Pandeminin olağanüstü şartları içerisinde tüm sağlık çalışanları cansiperane çalıştılar. Çok sayıda arkadaşımızı pandemi nedeni ile kaybettik.   Ruhları şad olsun.  Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan ve hekiminden hemşiresine, teknikerinden memuruna sağlık çalışanlarının tümünü kapsamayan bir düzenleme kadükdür. Hiç bir sağlık çalışanı bu düzenlemenin dışında tutulmamalıdır. Bu büyük bir haksızlıktır. Bizim tepkimiz bunadır ve bu tepki haklı bir tepkidir. Bu tepkiyi sadece bizler değil, yüzbinlerce sağlık çalışanı gösterdi. Sadece Sağlık Bakanlığı çalışanları değil aynı zamanda üniversite hastanesinde çalışan öğretim üyeleri, araştırma görevlileri aile hekimliği çalışanları ve Aile ve Sosyal Hizmet çalışanları bu düzenlemenin dışında tutulmuştur. Açıkçası bu durum sağlık çalışanları içerisinde çok büyük bir infiale yol açmıştır.” HALİL ŞARKLI


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.