Türkiye Hokey Federasyon Başkanı Sadık Karakan gazetemize önemli açıklamalar yaptı. Gaziantep Polisgücü’nün başarılarıyla gurur duyduğunu dile getiren Karakan özellikle spor salonlarıyla ilgili çarpışı sözler sarfetti. “Hangi sporun başkenti bilmiyorum?“ diyen Karakan, “Gaziantep Polisgücü, Gaziantep'te antrenman yapmaya salon bulamıyor. Gitti hazırlıklarını Alanya'da yaptı.  Bir sürü otellere para ödediler! Gaziantep nasıl sporun başkenti?“ dedi. 

Gaziantep'te çok sayıda kulüp olduğunu söyleyen Karakan, “Nizip'te baya aktif. Nizip'te şu anda bir saha projemiz var, yerleri hazırlandı. Ama Gaziantep'te salonla ilgili ciddi bir problem var. Sporun başkenti sandığımız zaman, zaman görüyorum ben. Hangi sporun başkenti bilmiyorum? Yani Gaziantep Polisgücü, Gaziantep'te antrenman yapmaya salon bulamıyor. Gitti hazırlıklarını Alanya'da yaptı.  Bir sürü otellere para ödediler! Gaziantep nasıl sporun başkenti? Salon var, bunların nimazi olması lazım. Sporun başkentinde kaç tüne uluslararası organizasyon yapılıyor? İşte böyle şeyleri konuşmamak lazım, böyle bir şey yok. Biliyorsunuz açık alan sahayı yaptırmak için o kadar canımız çıktı. Tabii bu vesile ile Fatma Şahin'e teşekkür ederim. Sağolsun o destek oldu, o zaman. İşte o yeri filan, uygundur, değildir ama bir sahamız olmuş oldu. Şimdi Nizip'le ilgili her şey bitti aslında, protokolda imzalandı ama halen yapılmadı. İnşallah bu yeni süreçte oradaki sahada yapılırsa hem nitelikli oyuncusu sayısı artacak, hemde bu bölge insanına, çocuklarına müthiş bir katkı sağlayacak.“

BU BAŞARILAR MUCİZE

Türkiye'de hokey sporu diğer branşlara göre daha taze ve daha yeni bir spor.. Türkiye'nin daha yeni, yeni kabullendiği bir spor tabii diğerlerine göre, diğerleri futbol, basketbol, voleybol vb sonra yeni, yeni kabullenen spor oldu. Ayrıca hokey'in olimpiyatlara giriş tarihi 1908.. Bu ne demek, 116 sene önce olimpik olan bir branş Türkiye'de daha henüz bir 10-15 yılda bir aktiviteleri var. Dolasıyla geçtiğimiz haftalarda yapılan Avrupa Şampiyonasında kızlar Avrupa 2.'si, erkeklerde ise Avrupa 5.'si oldu. Tabii bunu şöyle düşünmek lazım. Hangi ülkelerle mücadele etti, 5. oldu, 2. oldu buraya bakmak lazım. Bu mücadelede rakiplerin 100-200 senedir hokey oynayan rakiplerdir. Böyle bir geçmişi olan ülkeler. Yani bu kadar kısa bir sürede o 100, 200 yıllık hokey geçmişi olan ülkeleri geride bırakması bu mücize gibi bir şey açıkcası. Mesela böyle bir şey futbolda olsa dünya ayağa kalkar. Ama yazılı ve görsel medyanın veya onların ilgisi ola bile artık mecburen yazılıyor, çiziliyor.

HOKEY ENTELLEKTÜEL BİR SPOR

Sizlerede bilhassa teşekkür ediyorum çok duyarlılık gösteriyorsunuz. Ama Türk milletininin insanının da bir kaç branş dışında spora ilgisi yok açıkcası. Halbuki hokey kısaca girin internete google yazın bakalım hokey deyince ne çıkacak. Dünya'nın her yerinde en entelektüel bir spor branşı olduğu, olimpiyatlarda seyirci toplamalarda ilk 2, 3'te olduğuna şahit olacaksınız. 

POLİSGÜCÜ100 YILLIK KULÜPLERİN ÖNÜNDE

Gaziantep Polisgücü Spor Kulübü, bu 100, 200 senelik hokey takımlarının hepsinin önünde şu anda Avrupa 2.'si... Buraya nasıl gelindi, işte futbolla çok haşır, neşir olduğunuz için oradan örnek vermek istiyorum. Amatör ligden başladık, Süper Amatöre çıktı, 3. lig, 2. lig, 1. lig ve şampiyonlar ligi. Şu anda Gaziantep Polisgücü şampiyonlar liginde. Ondan dolayı emeği geçen herkese, federasyon yönetimi olarak teşekkür ediyorum. Geçmişten, bu zamana kadar bu süreci taşıyan Mehmet Kaplan çok ciddi ve fedakarlıkla bu işi yürütüyor. Onada bilhassa kendisine, yönetimine teşekkür ediyorum. Çünkü bu işler kolay olmuyor, bazen transfer etmenizde gerekiyor. İşte Arjantin'den sporcular geldi, bunun olması gerekiyordu. Aksi takdirde şimdi siz burada ülkeyi temsil ediyorsunuz. 

GAZİANTEP’İN SESİNİ DÜNYAYA DUYURAN BİR TAKIM

Çünkü Gaziantep Polisgücü artık şehrin takımı olmaktan çıktı. Türkiye Şampiyonu diyor ve Türkiye'yi temsilen bunları yapıyor. Onun için onlara da çok teşekkür etmek lazım. Onlara desteğin olması lazım Gaziantep'in. Yani Gaziantep çok şükür biz gururlanıyoruz, şehrimizle, sanayiyle, ihracatta, üretimde, istihdamda çok ciddi adından söz ettiriyor. Ben hep söylüyorum sadece onla kalmayıp Türkiye'de sporda da başarılı olalım, eğitimde de Gaziantep konuşulsun, sağlıkta da Gaziantep konuşulsun. Yani   sağlıkta Gaziantep konuşulsun derken Gaziantep'te şu kadar hastane var diye övünmeyelim. Gaziantep insanı hasta olmuyor, hastaneler boş diye mesela onunla da gururlanalım. Spor alanında da şu anda uluslararası alanda Gaziantep'in sesini bütün dünya'ya duyuran bir takım var. Hem kızlarda, hem erkeklerde onların başarılarının devamını diliyorum. 

AÇIK ALAN HOKEYLERİ BAŞLAYACAK

Salon hokeyini geride bıraktık. Bu oynanan maçlar salon hokey maçlarıydı. Mart'tan sonra ise açık alan hokey maçları başlayacak. Çim Hokeyi biliyorsunuz olimpik bir branş, ayrıca birde gençlik olimpiyatlarına yönelik hokey maçları olacak. 2026 yılında gençlik olimpik çim hokeyi maçları var. Şu anda onun hazırlığı hemen başlıyor, çünkü ona kota almanız gerekiyor. Daha önceden kılpayı kaçırmıştık, Arjantin'deydi gençlik olimpiyatlarını hatta rezerv ülkeydik, Avrupa'nın ilk 2'si çıkıyordu, biz 3. olduk. Bu defa işi şansa bırakmadan gençlik olimpiyatlarına katılmak istiyoruz. Bunların çalışması başlayacak. Yani hokeyde federasyon olarak sorduğunuz zaman 365 günde tek bir boş gün yoktur. Sürekli bir faaliyet vardır. 

HAKEY ÇOK TALEP GÖREN BRANŞ OLDU

Şu anda 65 ilde bilfiil hokey oynanıyor. Bunun haricinde okul sporları, Türkiye'nin tamamında katılım var. Hokey sporlarında şunu diyebiliriz. Sanırım en çok gelişen, en çok talep gören branşlardan bir tanesi oldu. Anadolu Spor Yıldızları var, Gençlik Spor Bakanlığının organize ettiği, orada yine bütün illerden katılım var. Zaten bizim ilk başlarda amacımız Türkiye'de bu sporu yaygınlaştırmak ve biliirliğini arttırmaktı. Çünkü 3-5 ilde vardı, 5-10 tane sadece kulüp vardı. Şu anda 24 tane lig var, kızlı-erkekli ve bunların biri bitiyor, biri başlıyor. 

YAZILIM İÇİN ÜÇ YILIMI VERDİK

Çok büyük bir organizasyon gerektiriyor. Ama bu organizasyonların tamamı bunun yanında uluslararası organizasyon mesela bu sene tam 10 tane uluslararası yarışma var takımlar düzeyinde. 16 yaşlar var, 21 yaşlar var, A milliler var, bunların kızları var, erkekleri var yani çok büyük bir organizasyon gerektiriyor. Ama Türkiye Hokey Federasyonu kurumsallığa ile yüzde 99'a yakın tamamlamış bir federasyon. Yani artık benim orada olmama bile gerek yok. Her şey sistematik, her şey elektronik ortamda takip ediliyor ve bütün bu organizasyonları sadece 4 kişi yapıyor. Sistem çalışıyor çünkü bizde.Bu konuda Futbol Federasyonu dahil iddialaşabilirim. Yazılımı biz ihtiyacımıza göre yaptık, 2-3 senemi verdim ben o yazılıma. Dolasıyla bu işlerde sistematike bağlandığında hem yorulmuyoruz, hem hata yapmıyoruz. 

Fenerbahçe ile rövanş bugün Fenerbahçe ile rövanş bugün

BELEDİYELERİN HEDEFİ NEDİR?

Salonla ilgili çok konuşmak istemiyorum ama ayrıca bazı belediye başkanlarımızda şeylerimizde oldu hatta belki ulusal basına da yansıdı bir kısmı yani şimdi belediyeler kendi bölgesindeki salonları bir başkalarına kullandırtmıyorlar. İşte Polisgücü'ne daha önce kullandırtmadı bir belediye başkanımız. Hatta bir birbirimize girdik yani. Ayrıca böyle bir şey var, şimdi hokeycilerin sohası var ya, salon çizilirmiş? Ya kardeşim salon çizilsin, ya salonun duvarı kırılsın, salonun boyası kavlasın. Bu çocuklar, gençler burada spor yapsın kardeşim. Şimdi mantelite farkı, yani biz istiyoruz ki bu şehir her şeyiyle güzel anılsın. Yani bir kebap yapılıyor tamam eywallahda ya bu yeterli değil. Bugün birisiyle konuştum, ismini vermek istemiyorum. Dedim ki belediyelerin bir hedefi olmalı. Mesela siz sorun, belediye başkanlarına sorun. Sizin bu il'le, ilçeyle ilgili hedefiniz ne? Yani şu mu, benim ilçem Türkiye'nin en temiz ilçesi olsun. Sokaklar pırıl, pırıl. Mesela benim ilçem Türkiye'nin bölgenin, en yeşil ağaçlarının olduğu bir ilçesi olsun. Ben böyle düşünüyorum. Yani benim ilçem eğitimde Türkiye'nin en üstlerinde bir ilçe okuma-yazma oranı bilmem ne? Ya bir hedef ne yani hedefiniz var mı? Benim ilçem en az hasta olan ilçe, ya benim mahallemden ilçelere hastaneye insanlar gitmiyor. Çünkü behim ilçem sağlıklı yaşamı teşvik ediyor, hatta onları ödüllendiriyor. En temiz sokak, caddeleri olduğundan dolayı ben çevre temizlik vergisinin yarısını almıyorum derim mesela bunun gibi. Yani hedef ne, dedi ki yemek dedi, gastronomi dedi ya tamam o zaman gastronomi ise kardeşim o zaman millet gelsin ucuz yemek yesin. Bütün herkes desin ki ya biz Gaziantep'e gittik, o kadar güzel şeyler yedik ki hemde ne kadar ucuz desin.