Saadet Partisi İl teşkilatı, dün Royal Otel'de düzenlediği basın toplantısında belli olan belediye başkan adaylarını tanıttı. SP İl Başkanı Mehmet Karalar, Büyükşehir'de Şehitkamil eski Belediye Başkanı Mehmet Bozgeyik, Şehitkamil'de Hayri Kamalı, Yavuzeli'nde Mehmet Kaya, İslahiye'de Ahmet Günebakan ve Nizip'te Ahmet Kurban ile seçime gireceklerini ve diğer ilçe adaylarını ise önümüzdeki günlerde netleştireceklerini belirtti. SP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Bozgeyik, Gaziantep'in en büyük sorununun trafik ve ulaşım olduğunu, bunların çözümü için projelerinin hazır olduğunu söyledi. Bozgeyik, battı çıktılar, alternatif çevre yolları, tramvay hatlarında iyileştirmelerin yanısıra Havaray projesiyle de modern ve örnek belediyeciliğe imza atacaklarını ifade etti.

IŞIKTA BEKLEME ÇİLESİNDEN KURTULACAĞIZ

Gaziantep'in en büyük sorununun trafik ve ulaşım sorunu olduğunu dile getiren Bozgeyik, "Çözüm, Bulvarlarda trafik sıkışıklığı varsa o bulvara battı çıktılar yaparak insanımızı ışıkta 4-5 defa ışık bekleme çilesinden kurtaracağız. Örneğin araçlar Başkarakol'dan başlayıp, Tugay'a kadar en az 5 tane battı çıktılar yapılarak hiç bir ışıkta durmadan yoluna devam edecek. Biz bunu Ankara'da yaşadık. Demetevler'e 45 dakikada gidiyorduk. Battı çıktılardan sonra yol 10 dakikaya düştü" diye konuştu.

TRAMVAY HATTINDA İYİLEŞTİRME YAPACAĞIZ

Mevcut tramvay hattında iyileştirme yapacaklarını söyleyen Bozgeyik, "Avrupa şehirlerinde olduğu gibi trafiğin sıkışık olduğu yerlerde araçların girebileceği hale getirilerek yeni şeritler kazandıracağız. Asfalt seviyesine getirmek mecburiyetindeyiz" dedi.

ABDULKADİR AKSU VE SANİ KONUKOĞLU BULVARI BİRLEŞECEK

Alternatif çevre yolları yapacaklarını, tıkanmış olan bulvarları rahatlatacaklarını belirten Bozgeyik, "Örneğin Abdulkadir Aksu Bulvarını Sani Konukoğlu Bulvarı ile birleştireceğiz" dedi.

ALLEBEN DERESİ ÜZERİNE HAVARAY YAPACAĞIZ

Gerekli noktalara havaray yapacaklarını ve ilk yapacakları yerin ise Alleben Deresi olacağını ifade eden Bozgeyik, "Alleben Deresi üzerine havaray yapıp altından geçmişte olduğu gibi dereden su akıtacağız. Havarayın başlangıç ve bitiş noktalarına da uydu şehirler kuracağız. Buna hayal diyenler olabilir. Venedik'te derenin içi suyla doldurulmuş" dedi.

ORGANİZE YOLU GENİŞLETİLECEK

Tugay'dan Organizeye giden yolun dar olduğunu, bizim belediye başkanlarından Ankara'yı görmelerini isteyen Bozgeyik, "Biz göreve gelirsek Askeriye ile anlaşacağız ve tel örgüleri içeriye çektireceğiz. Yolun karşısından da iki şerit kazanacağız. Kavga etmeden, yolu genişleteceğiz. Ayrıca Organize girişinde bir göbek var dünya harikası. O göbeği yonca kavşağı yapacağız" dedi.

ŞEHİR İÇİNDE AVM'YE İZİN YOK

AVM'lerin bundan sonra şehir içerisine kurulmalarına müsaade etmeyeceklerini söyleyen Bozgeyik, fuar alanına oteller ve alışveriş merkezi yapılmasını eleştirdi.

BİZİM VERDİĞİMİZ RUHSATLARLA İNŞAAT YAPILIYOR

Şehircilik ve imar sorununa da değinen Bozgeyik şunları söyledi:"Rant belediyeciliğini ortadan kaldırıp, kişi ve kuruluşlara özel imar açmayacağız. Tıkanmış olan imar ve ruhsatları kolaylaştıracağız. Müteahhitlerimizin büyük bir kısmı hale on sene önce bizim verdiğimiz ruhsatlarla inşaat yaptılar. Geleceğin Çankayası dediğimiz İbrahimli bölgesini ise, kendi aralarındaki kavga yüzünden terkedilmiş bölge haline getirdiler. Yamaçtepe ve Sam Mahallesi Bölgesi de aynı nedenlerle imara açılamamıştır" diye konuştu.

UCUZ KONUT SÖZÜ

Gaziantep'in en büyük sorunlarından birisininde konut sorunu olduğunu, dar gelirli ve asgari ücretle çalışanları ev sahibi olamadığını anlatan Bozgeyik şöyle konuştu:"Daha önce Merveşehir'de yaptığımız gibi ucuz konut yapıp, vatandaşınızı rahata kavuşturacağız. Kimsenin tahmin edemeyeceği fiyatlarla sıcak bir ev teslim edeceğiz. Bu evler 60-90-110 metrekarelik evler olacaktır. Yapılacak bu uydu şehirlerde hastane alışveriş merkezleri okullar park alanları, sosyal tesisler, spor alanları, camiler vb. gibi yerler bulunacaktır. Bizim projemiz olan 8500 konutluk Safa Şehiri tekrardan canlandıracağız. Organize Sanayi Bölgesinde 100 bin insanın istihdam ediliyor. Bu insanların büyük bir kısmı iki şeritli yoldan, Gaziantep'in Perikilaya, Düztepe ve Cumhuriyet bölgelerinden servisle taşınıyor. İşte Safa Şehir kurulduğu zaman, bu insanlara ucuz konut üreterek onları şehire taşımaktan kurtaracağız" dedi.

UCUZ SU SÖZÜ

Suyun pahalı olduğunu, iki çocuklu dar gelirli bir ailenin ortalama 70-80 TL su parası ödediğini kaydeden Bozgeyik, "Bu aileye büyük bir yüktür. Biz geldiğimiz zaman su ücretini yüzde 50 indireceğiz. Kaynağı ise israfı önleyeceğiz" dedi.

STADIN YERİ SULTAN AHMET GİBİ OLACAK

Mevcut stadın yerine Sultan Ahmet Meydanı gibi bir meydan yapacaklarını belirten Bozgeyik, "Altına birkaç kat inilerek modern otopark üzeri yeşil alan ve camisi ile bizi tekrar aslımıza döndürecek tarihi mekan haline getireceğiz" dedi. SP İl Başkanı Mehmet Karalar da, 30 Mart'ta efsane belediyeciliği başlatan milli görüşün belediyelerinin tekrar işbaşına gelerek güzel hizmetlere kaldıkları yerden devam edeceklerini söyledi.

Meral KINACILAR