Rötarların Avrupa hava sahasında yaşanan yoğunluktan dolayı yaşandığı, Avrupa’ya giden uçakların gecikmeli dönüşünün iç hat uçuşlarında aksamalara yol açtığı öğrenildi.

Tek suçlu mühendis mi? Tek suçlu mühendis mi?

ŞAMİL TAYYAR SORDU

Ak Parti Gaziantep eski Milletvekili Şamil Tayyar, havalimanındaki rötarlarla yakından ilgileniyor. Tayyar, sosyal medya hesabından bu konuda yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:”Bir arkadaşımız gönderdiği mesajda Ajet uçuşlarındaki gecikmeyi, hava kontrolörlerinin pasif direnişine bağladı. Kontrolörler, İAÇ (İnisiyatif Almadan Çalışma) dedikleri uygulamayla işlemleri hızlandırabiliyormuş. HTK-SEN’in çalışanların özlük haklarının iyileştirilmesi talebi karşılanmadığı için İAÇ uygulaması askıya alınmış. Bu esnada arayan Ajet’in Kurumsal İletişim Müdürü Osman Erken’a sordum bu iddiayı. Kontrolörlerin eskisi gibi inisiyatif almadığını doğruladı, ancak rötarların asıl sebebinin Avrupa hava sahasında yaşanan yoğunluk olduğunu söyledi. Avrupa’ya giden uçakların gecikmeli dönüşü nedeniyle iç hat uçuşlarında aksamalara yol açtığını anlattı.”

İKTİDAR BEDELÖDÜYOR

 Yaz sezonunda hava trafiğinde yoğunluğun her yıl yaşandığını belirten Tayyar, “Kimi vakit rötar olur, ilk defa bu yoğunlukta yaşanmasının başka nedenleri olsa gerek, bazı tespitlerimiz var ama polemiğe girmemek için teğet geçiyorum, amacımız sorunun çözümüne katkı sunmaktır. Ortada bir sorun var, çözülmeli, tümden olmuyorsa asgari düzeye çekilmelidir. Aksi durumda toplum çile çekiyor, iktidar bedel ödüyor” dedi. Meral KINACILAR ERBEKTE

Editör: Ebru Kont