1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Roma dönemi köprüye Türkiş restorasyon
Roma dönemi köprüye Türkiş restorasyon

Roma dönemi köprüye Türkiş restorasyon

Araban’da Roma dönemine ait Septimius Severus Köprüsü’nün restorasyonu eleştirileri de beraberinde getirdi.

A+A-

 Tarihi köprünün restore edilmesinde büyük emeği olan Ak Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan, eleştirileri haksız bulduğunu belirterek, “Köprü neredeyse yıkılacaktı. Bizim görevimiz tarihi eserlere sahip çıkmak, yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya olan değerlerimizi bakanlığa bildirmek. Gerisi teknik iş” derken, Turizm Derneği Başkanı Sıtkı Severoğlu ise, “Burada yapılan işlem tamirat işlemi. Tamir edilirkende yenileme yapmışlar. Bütün bunları müze denetimi ve arkeolog denetimi olmadan yapmışlar. Bu korkunç bir şey” dedi. 

ERDOĞAN:YIKILMA TEHLİKESİYLE KARŞI KARŞIYAYDI

Septimius Severus Köprüsü’nde 2015 yılının sonlarında restorasyon çalışmaları başladı. Tarihi köprü, restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından da eleştiri yağmuruna tutuldu. Tarihi köprünün sanki yıkılıp yerine yenisinin yapıldığı yönündeki eleştirileri sorduğumuz Ak Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan, köprünün eski halini görenlerin yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu hatırlayacağını söyledi. Erdoğan, yapılan girişimlerin ardından bakanlığın köprünün restorasyonunu programa aldığını hatırlattı.

TEKNİK ELEMAN DEĞİLİZ

‘Yıkma yok, mevcut halinin etrafı yapılmış’ diyen Milletvekili Erdoğan, ”Köprünün yıkılmaması için etrafını aynı taşla korudular. Bunu da geçmişte o bölgenin taşıyla yaptılar. Yani eski halini yansıttılar. Dikkat edilirse köprü boydan boya yapılmadı. Sadece köprüyü korumak, etrafını doğal haliyle güvenceye almak için çalışma yapıldı. Tabi teknik olarak biz bilmeyiz. Bizim görevimiz şehrimizdeki tarihi eserlere, kültür varlıklarına sahip çıkmak. Biz bakanlığa iletiriz. Bakanlık teknik kısmı Valilikle beraber yapar. Çünkü biz teknik eleman değiliz. Bu işi teknik elemanlar yapar, bu konudaki uzmanlar yapar” diye konuştu.

SEVEROĞLU:BU KORKUNÇ BİR ŞEY

İşin teknik kısmıyla ilgili bilgisine başvurduğumuz Gaziantep Turizm Derneği Başkanı Sıtkı Severoğlu, köprüyle ilgili bir araştırma yaptığını söyledi. Severoğlu, “Tarihi eserler özellikle anıtsal eserler restore edilirler. Ama burada yapılan işlem tamirat işlemi. Tamir edilirkende yenileme yapmışlar. Bütün bunları müze denetimi ve arkeolog denetimi olmadan yapmışlar. bu korkunç bir şey” dedi.

KIRIK KÖPRÜ DE DENİYOR

Bölge halkı tarafından Kırık Köprü olarak adlandırılan Septimius Severus Köprüsü, Roma İmparatoru Septimius Severus zamanında Samsat’ta karargah kuran 4. Scythica Lejyonu tarafından yaptırıldı. Köprüde yer alan sütunlardan biri İmparator Septimius Severus’a, biri karısı Julia Domna’ya ve diğeri oğulları Geta ile Caracalla’ya adanmıştı. Köprü, antik dönemlerde Dülük ve Zeugma’dan Samsat’a uzanan yol üzerinde önemli bir geçit olarak biliniyor. Kesme taş bloklardan inşa edilen köprünün uzunluğu 30 metre, yüksekliğinin ise 8 metre. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum