1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Rektör tedbir dedi
Rektör tedbir dedi

Rektör tedbir dedi

Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr.Ali Gür, günlük 500 testin yapıldığı üniversitede ikinci bir cihaz ekleyerek test sayısını 1000’e çıkardıklarını söyledi.

A+A-

 Rektör Gür, “Yapılan çalışmalar ara ara kamuoyuyla paylaşılmaktadır. Doğru bilgi sahibi olunması için kaynağından bilgi paylaşımı önemlidir. Vakaların artışı test sayısından ziyade gerekli kurallara uyulmamasından kaynaklanmaktadır. Tedbir... Tedbir.” dedi.

BAŞLANGIÇTA YETKİLENDİRİLEN TEK HASTANE VARDI

MHP Gaziantep Milletvekili Sermet Atay’ın koronavirüs vaka sayısının artışını gündeme getirerek yapılan testleri yetersiz bulduğunu açıklaması üzerine Rektör Gür, sosyal medyadan yapılan testler ve süreçle ilgili bilgi verdi. Üniversite hastanesinin ilk günden beri COVID-19 ile mücadelede gerek AR-GE, gerekse tedavi çalışmaları alanında en aktif üniversitelerden biri olduğunu belirten Rektör Gür, “Yapılan bu çalışmalar ara ara kamuoyuyla paylaşılmaktadır. Doğru bilgi sahibi olunması için kaynağından bilgi paylaşımı önemlidir. Ülkemizde COVID-19 vakaları görüldüğü andan itibaren korunma, tanı ve tedavi; Bilim Kurulunun önerileri doğrultusunda Sağlık Bakanlığı tarafından koordine edilmektedir. Gaziantep’te başlangıçta sadece Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi pandemi hastanesi olarak yetkilendirilmiştir. Vakalar artmaya başlayınca Sağlık Bakanlığı talimatıyla tüm şehirlerde olduğu gibi Gaziantep’te de üniversite dahil diğer hastaneler sürece katılmıştır” diye konuştu.

GÜNLÜK 1000 TEST YAPILABİLECEK

Bakanlık onayı olmadan hiç bir merkezin test yapamayacağını ifade eden Rektör Gür, ”Tanı testleri sadece Bakanlığın talep edip onayladığı laboratuvarlarda yapılabilmektedir. Gaziantep’te vaka sayıları uzun süre düşük seyrettiğinden tanı testleri için sadece İl Halk Sağlığı laboratuvarı yetkilendirilmiştir.  Ancak vakalar artınca Sağlık Bakanlığı tarafından donanımı uygun olduğu için Üniversitede de test yapılması talep edilerek yetkilendirilmiştir. Hastanemiz Bakanlığın talep ve onayı üzerine test yapmaya başlamıştır. Öncelikle hastanemize müracaat edenler olmak üzere talep olduğu takdirde günlük 500 test yapılabilmektedir. Hastanemiz güçlü altyapıya sahip olduğu için ikinci bir cihaz eklenerek 1000 test yapılabilecektir” dedi.

GAZİANTEP’TE SAĞLIK ALTYAPISI GÜÇLÜ

Hastanede müracaat eden her hastaya bakıldığını dile getiren Gür, koronavirüs rakamları ile ilgili şu bilgileri paylaştı“Hastanemiz pandemi hastanesi ilan edildiğinden bu yana son zamanlarda müracaatlarda artış görülmekle birlikte şimdiye kadar COVID 19 acil polikliniğimize 662 müracaat olmuş, bunlardan 410 vaka taramalar sonrası şüpheli görülüp en az 3 günlük tedavi verilerek takip edilmiştir.  Hastanemizde müracaat eden her hastaya bakılmaktadır. Bugüne kadar 12’si sağlıkçı 70 kesin tanılı COVID-19 hastası tedavi edilmiş,10’u sağlıkçı 34 hasta şifa ile taburcu olmuştur. 2’si sağlıkçı 36 hastanın tedavisi halen devam etmekte ve yoğun bakımda 4 hasta takip edilmektedir. Gaziantep’te hastanemiz başta olmak üzere sağlık altyapısı güçlüdür. Gerek yoğun bakımlarda gerekse kliniklerde hastanelerimizin doluluk oranı ve ölüm oranları düşüktür. Vakaların artışı test sayısından ziyade gerekli kurallara uyulmamasından kaynaklanmaktadır. Tedbir... Tedbir.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum