1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Rektör övdü Küsbeoğlu yerdi
Rektör övdü Küsbeoğlu yerdi

Rektör övdü Küsbeoğlu yerdi

Göç İdaresi Genel Müdürlüğün’ce düzenlenen ve ev sahipliğini Gaziantep İl Göç İdaresi Müdürlüğünün yaptığı “5. Uyum Buluşması” konulu programda Suriyelilerle uyum konusu masaya yatırıldı.

A+A-

 Gaziantep Üniversitesi Rektörü Ali Gür, “Suriyelilerle ilgili kadar büyük şehir efsaneleri var ki hayret edersiniz. Bölgenin en büyük hastanesine sahibiz Suriyelilere ücretsiz deniyor, hayır ücretsiz değil. Suriyeliler ön sıralara alınıyor deniyor, öncelik yok. Üniversiteye sınavsız alınıyor diyorlar bu da doğru değil” derken, Gaziantep Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Ömer Küsbeoğlu, ”Bizlerle haksız rekabette yapılıyor mu, haksız rekabet yapılıyor. Bizlerle kavga ediyorlar mı kavga ediyorlar. Bunların önüne geçilmesi lazım” dedi.

ARINER:T ÜRKİYE DÜNYAYA ÖRNEK OLUYOR

Vali Yardımcısı Halil Uyumaz’ın da katıldığı programda konuşan ACMPD Ulusal Proje Sorumlusu Hakkı Onur Arıner, göçün son derece karmaşık ve çok boyutlu bir olgu olduğunu belirterek, “Bugün Türkiye kitlesel göç alımlarıyla  nasıl başa çıkılacağı, göçün nasıl yönetiliceği konusunda sadece bölgeye değil dünyaya örnek olmaktadır. Bu başarının mimarları arasında bir tarafta devlet bir tarafta odalarımız ve işverenlerimiz bulunmaktadır” dedi.

ATİLLA: 300 BİN SURİYELİ DÖNDÜ

Gaziantep İl Göç İdaresi Müdürü Murat Atilla ise ilimizde çok sayıda Suriyeli yaşadığını belirterek, “ Çok sayıda Suriyelide çalışma hayatının içerisindeler. İlimizin  Suriyeliler tarafından tercih edilmesinin en önemli nedenlerinden biride zaten budur çalışma ortamıdır. Suriyelilerin bize yüklediği külfetler gözardı edilemez ama bunun yanında bize katkıları da malumunuzdur. İlimizde yatırımı olan birçok Suriyeli bulunmakta bunuda esnafımız çok iyi biliyor.  108 farklı ülkede 4200 öğrencimizin bulunması bizim için büyük zenginlik. suriyliler ülkelerinde sukunet olduğunda kendi topraklarına döneceklerdir Ama bir kısmı ülkemizde kalacak ve bize katkı sağlayacaktır. 300 bine yakın suriyeli ülkelerine döndü” dedi.

KÜSBEOĞLU: 160 TANE MADDE BAĞIMLISI TEMİZLENDİ

Gaziantep Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Ömer Küsbeoğlu, 2011 yılından bu güne ülke olarak ciddi bir şekilde misafir ağırladığımızı belirterek, şunları söyledi: ”Hatay, Kilis, Şanlıurfa arasında en fazla yükü çeken Gaziantep’tir. 2008’de ciddi şekilde proje çalışmalarımız oldu. En ciddi olanlardan hiç unutamayacağım bir çocukları madde ballyciler dediğimiz çocuklarla ilgiliydi. Onlar kendilerine ballyci,madde bağımlısı denilmesini istemediler. Biri dediki  bize bunun demeyin bize bir isim verin. Ne koyalım dedik Umut Yıldızı bizi umuda bağlayın dediler. Umut yıldızı altında projemizi gerçekleştirdik. Bu memlekette 180 tane madde bağımlısı vardı parklarda balliyci çeken. Biz bunların 160’nı projeye dahil ettik ve meslek sahibi yaptık. Bunu Bursa, İstanbul yapamadı, Gaziantep olarak biz bunu başardık. Bu memlekette 160 tane madde bağımlısını Milli eğitim, Emniyet, büyükşehir rehabilitasyon merkesiyle birlikte hayata geçirdik. Sadece 6 tane fire verdik. Tornacı, tamirci, mobilyacı bu şekilde kendi eğitim merkezlerimizde eğitim vererek bunları meslek sahibi yaptık.”

HUZURUMUZU BOZMASINLAR

"Biz bunları temizledik derken 2011 yılı Suriyeli olayı patlak verdi’ diyen Küsbeoğlu, “Şimdi bizim temizlediğimiz parklarda maalesef o Suriyeliler var. Bunun hassaten rica ediyorum vekillerimizden, içişleri bakanlığımızdan, Göç İdaresi müdürlüğünden. Bizler komşuyuz, komşu komşunun külüne muhtaç tamam, başüstüne. Ama bizlerle haksız rekabette yapılıyormu, haksız rekabet yapılıyor. Bizlerle kavga ediyorlarmı kavga ediyorlar. Bunların önüne geçilmesi lazım. Şu anda tamamlamış olduğumuz projelerle 700 tane Suriyeli bayana cilt bakımı, kuaförlük eğtiimi verdik kendilerini meslek sahibi yaptık. İki tane de kreş yaptık ve mutlu oldular. Oda başkanlarının hep sıkıntıları var, haksız rekabet. Biz kendi vatandaşlarımıza ustalık belgesi yoksa, ruhsat almamışsa tutanak tutuyoruz. Ama biz Suriyeli kardeşlerimize bu çalışmayı yapamıyoruz. Burada ciddi şekilde haksız rekabet var. 23 bin maliyesini yaptırmış ama oda kaydını yaptırmayan var. Mültecilerimiz güzel ama gelin huzurumuzu bozdurmasınlar, bozmasınlar. Bizim gerek kaçak çalışıyor dediğimiz,  kaçakta çalıştırmayalım yasal prosedürler neyse yerine getirelim, benim esnafımla haksız rekabet yapmasınlar, haksız rekabet yapılırken cezai yönden benim esnafıma kesilip onlara kesilmeme yapılmasın, adaletli olunsun” diye konuştu.

GÜR:SURİYELİLERİN YÜZDE 56’SI DÖNMEK İSTİYOR

Rektör Ali Gür ise, Suriyelilerle ilgili şehir esnafeleri dolaştığını belirterek bunlara açıklık getirdi.Gür, “Artık Suriyelileri kabullendik şu anda nasıl uyum sağlayacağız bunu konuşuyoruz. Ülkelerine dönecekler diye beklerken şunuda anladıkki bir kısmı dönmekle bilikte bir kısmıda dönmeyecek. Göçü problem olarak algılarsak sorun gözümüzde büyür. Gaziantep olarak çok büyük fedakarlık yaptık.  Yaptığımız araştırmada yüzde 56’sı geri dönmek istiyor yüzde 44 kalıcı görünüyor. Geri dönenlerin yaş ortalaması yüksek. Gençler dönmek istemiyor. Suriyelilerle ilgili o kadar büyük şehir efsaneleri varki hayret edersiniz. Bölgenin en büyük hastanesine sahibiz. Suriyelilere ücretsiz diyorlar, hayır, Suriyeliler ön sıralara alınıyor diyorlar öncelik yok. Üniversiteye sınavsız gelmiyorlar. Uluslararası sınav sistemiyle alınıyor. Kontenjan değişmiyor” dedi.  Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum